Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza:
– Wymogi Zielonego Ładu muszą zostać zrewidowane, aby uwzględnić potrzeby rolników. Minister Czesław Siekierski podkreślił, że rolnicy muszą być zaangażowani w proces podejmowania decyzji dotyczących ich sektora. List przewodniczącego Norberta Linsa wyraża również oczekiwania Parlamentu Europejskiego co do pilnych działań w tej sprawie – powiedział minister podczas posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).
Przyczyny protestów rolników
Na posiedzeniu AGRIFISH szef polskiej delegacji podkreślił, że dzisiejsza dyskusja jest kluczowa, ponieważ ma odpowiedzieć na pytanie: dlaczego rolnicy protestują?
Minister Czesław Siekierski poinformował, że trwają rozmowy z rolnikami, którzy domagają się zasadniczych zmian, a nawet odejścia od nieracjonalnego wg nich Zielonego Ładu. Ich zdaniem nadmierny napływ towarów spoza Unii, w tym z Ukrainy, na rynek europejski narusza ich konkurencyjność.
Niskie dochody w rolnictwie
Według polskiego ministra, dochody rolników są bardzo niskie ze względu na inflację oraz inne czynniki.
Aby poprawić trudną sytuację rolników, minister Czesław Siekierski zaapelował o natychmiastowe działania i wprowadzenie istotnych uproszczeń, na które czekają rolnicy.
Protesty rolników przeciwko nadmiernemu importowi
Szef polskiej delegacji podkreślił, że rolnicy protestują również przeciwko nadmiernemu importowi towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Minister argumentuje, że pomoc dla Ukrainy nie powinna prowadzić do otwarcia rynku UE na niekorzystny dla rolników import. Wzywa do większej ochrony rynku unijnego i długoterminowych rozwiązań.
Komisja Europejska i ocena propozycji
Komisja Europejska przeanalizowała propozycje dotyczące uproszczeń zgłaszane przez państwa członkowskie i przedstawiła plan dalszych działań.
Przewodniczący polskiej delegacji podkreślił, że w jego opinii propozycje Komisji Europejskiej nie spełniają oczekiwań rolników w wielu obszarach.
Minister Siekierski argumentuje, że Komisja Europejska powinna również skrócić terminy wprowadzenia istotnych zmian, w tym zmian aktów bazowych. Nie może usprawiedliwiać braku działania potrzebą respektowania decyzji współprawodawców z 2021 r. To był inny czas, a teraz sytuacja jest inna. Komisja musi uwzględnić aktualną sytuację.
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że w sytuacjach nadzwyczajnych KE może wprowadzić wiele zmian, o ile istnieje wola zmiany i determinacja. W sytuacjach zupełnie wyjątkowych można podejmować decyzje polityczne na szczeblu Rady Europejskiej, czyli przez premierów i prezydentów – dodał.
Minister zaznaczył, że nowy model realizacji nie daje państwom znaczącej swobody w kształtowaniu Planów Strategicznych, pomimo twierdzeń Komisji Europejskiej.
Wspomniał o obietnicach, jakie słyszał będąc w Parlamencie Europejskim, dotyczących większej samodzielności w podejmowaniu decyzji na szczeblu krajowym. Zastanawiał się, czy obietnice te zostały spełnione.
Normy GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8 są szczególnie istotne ze względu na warunkowość, np. w przypadku normy GAEC 8, gdzie rolnicy muszą spełniać określone obowiązki, takie jak ugorowanie na poziomie 4 proc.
Szef polskiej delegacji zwrócił uwagę, że państwa nie miały pełnej swobody przy projektowaniu wymogów GAEC 6 i GAEC 7, zgodnie z zapewnieniami Komisji Europejskiej wyrażonymi w jej dokumencie.
Minister zaznaczył, że oczekuje ściślejszej współpracy Komisji z państwami członkowskimi w celu przyspieszenia zmian w Planach Strategicznych, które mają na celu usprawnienie procedur.
Polska przedstawiła propozycje uproszczeń dotyczących GAEC 6 i GAEC 7.
Prośba ministra skierowana do Komisji Europejskiej
– Minister apeluje o natychmiastowe przedłożenie derogacji od stosowania norm GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8 na rok 2024, ponieważ proponowana derogacja nie rozwiązuje problemów rolników – minister podczas Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
GAEC 8
Polska proponuje całkowite odstąpienie od wyznaczenia 4 proc. powierzchni na obszary nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane w ramach GAEC 8. W 2023 r. rolnicy musieli deklarować ugory na powierzchni 4 proc., na których mogli prowadzić uprawy tylko na cele żywnościowe z wyjątkiem soi, kukurydzy, zagajników o krótkiej rotacji, jednak teraz proponujemy inną strategię.
Według Polski spełnione są przesłanki art. 148 ust.1 rozporządzenia z 2021 roku 2115.
Zgłaszamy prośbę o wyjątek od normy GAEC 7 na rok 2024. Chcielibyśmy mieć możliwość prowadzenia takiej samej uprawy na tej samej powierzchni, co w roku 2023, oraz odstąpienia od innych wymogów, takich jak dywersyfikacja upraw – powiedział minister Czesław Siekierski.
Prośba o odstąpienie od sankcji
Minister złożył wniosek o odstąpienie od sankcji za nieprzestrzeganie warunkowości, argumentując to trudną sytuacją na rynku.
Szef polskiej delegacji poparł inicjatywę Komisji Europejskiej w tym zakresie, jednocześnie podkreślając konieczność wydania prawnie wiążącego aktu uznającego tę trudną sytuację za nadzwyczajne okoliczności lub siłę wyższą.
Czekamy na dokument Komisji w tej sprawie, a nie na wątpliwe i nieprzejrzyste wyjaśnienia – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Dokumenty przekazane Prezydencji
Minister zwrócił uwagę na istotne dla strony polskiej propozycje, które zostały przekazane Prezydencji:
• GAEC 8 – docelowo należy usunąć obowiązujące zobowiązania warunkowości, a ostatecznie zmienić je w dobrowolne dla rolników ekoschematy
• GAEC 6 – powinien dotyczyć wyłącznie obszarów, na których występuje erozja wodna i wietrzna, a nie całego kraju. Państwa członkowskie wiedzą, jakich obszarów to dotyczy.
Kwestia rekompensat i nadmiaru zboża
W podsumowaniu wystąpienia minister zaapelował, aby Komisja Europejska oceniała zmiany Planu Strategicznego sprawniej i szybciej.
Na koniec polska delegacja poparła stanowisko Słowacji, delegacji włoskiej oraz propozycję Rumunii.
– Rolnicy z powodu Zielnego Ładu i nadmiernego otwarcia rynku ponoszą istotne koszty. Oczekują oni rekompensaty, zarówno ze strony Unii, jak i z budżetów narodowych – stwierdził polski minister.
Unia Europejska stoi w obliczu nadmiaru zboża, którego nie da się dłużej ignorować. Konieczne jest podjęcie działań przez Komisję Europejską w celu zmniejszenia stanu zapasów. Możliwe jest to poprzez wsparcie eksportu oraz pomoc humanitarną dla regionów dotkniętych przez rosyjskie embargo. Działania te nie tylko pomogą odzyskać utracone rynki, ale także wesprą Europę i Ukrainę. Takie kroki są niezbędne i możliwe do zrealizowania.
Minister Czesław Siekierski spotkał się z protestującymi rolnikami w Brukseli.
Dziś minister Czesław Siekierski spotkał się z protestującymi rolnikami w Brukseli, aby omówić ich obawy i problemy.
UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są bez zmian w treści, zgodnie z dostarczoną formą przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl