Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane(komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane, a rolnicy domagają się uwzględnienia ich opinii. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski również oczekuje szybkich działań – podkreślił minister Czesław Siekierski podczas posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).

Protestujący rolnicy domagają się uwzględnienia swoich opinii przez Komisję Europejską w sprawie Zielonego Ładu. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że również Parlament Europejski oczekuje szybkich działań w tej kwestii – powiedział dziś minister Czesław Siekierski podczas posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).

Przyczyny protestów

Podczas dzisiejszej dyskusji szef polskiej delegacji na posiedzeniu AGRIFISH podkreślił, że jest to bardzo ważne, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego rolnicy protestują.

Minister Czesław Siekierski poinformował, że prowadzone są rozmowy z rolnikami, którzy domagają się zasadniczych zmian, a nawet odejścia od nieracjonalnego wg nich Zielonego Ładu. Ich zdaniem, nadmierny napływ towarów spoza Unii, w tym z Ukrainy, narusza ich konkurencyjność na rynku europejskim.

Niskie dochody w rolnictwie

Rolnicy borykają się z niskimi dochodami, które są wynikiem inflacji oraz innych czynników – zauważył polski minister.

Minister Czesław Siekierski apeluje o natychmiastowe działania, aby poprawić trudną sytuację rolników poprzez wprowadzenie istotnych, konkretnych uproszczeń, na które od dawna czekają.

Protesty rolników

Szef polskiej delegacji podkreślił, że rolnicy protestują nie tylko przeciwko reformie Wspólnej Polityki Rolnej, ale również przeciwko nadmiernemu importowi towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Minister podkreślił, że konieczne jest znalezienie balansu między pomocą dla Ukrainy a ochroną rynku UE przed nadmiernym importem produktów rolnych.

Komisja Europejska ocenia propozycje dotyczące uproszczeń zgłaszane przez państwa członkowskie i przedstawia plan dalszych działań, jednakże nie wszystkie propozycje są wystarczające z punktu widzenia oczekiwań rolników – podkreślił przewodniczący polskiej delegacji.

Według ministra Siekierskiego, Komisja Europejska powinna również przyspieszyć terminy wprowadzenia istotnych rozwiązań, w tym zmian aktów bazowych, nie usprawiedliwiając braku działania potrzebą respektowania decyzji współprawodawców z 2021 r. To był inny czas, a sytuacja obecna wymaga uwzględnienia przez Komisję.

Podczas swojego wystąpienia minister Czesław Siekierski podkreślił, że w sytuacjach nadzwyczajnych KE ma możliwość wprowadzenia znaczących zmian, jeśli tylko jest zdeterminowana do działania. Ponadto, w sytuacjach zupełnie wyjątkowych, decyzje polityczne mogą zostać podjęte na szczeblu Rady Europejskiej, tj. premierów i prezydentów.

Minister podkreślił, że nowy model realizacji nie daje państwom istotnej swobody w kształtowaniu Planów Strategicznych, pomimo twierdzeń Komisji Europejskiej.

Wspomniał również o obietnicach z czasów, kiedy był w Parlamencie Europejskim, dotyczących większej samodzielności krajowej w podejmowaniu decyzji, i zastanawiał się, czy obietnice te zostały spełnione.

Normy GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8 zostały omówione przez szefa polskiej delegacji, który zauważył, że szczególnie istotne jest warunkowe traktowanie tych norm. W przypadku normy GAEC 8, wymogi zostały zdefiniowane na poziomie przepisu bazowego i bezpośrednio nakładają na rolników spełnienie określonych obowiązków, takich jak ugorowanie w wysokości 4 proc. Państwa nie miały pełnej swobody przy projektowaniu wymogów GAEC 6 i GAEC 7, zgodnie z zapewnieniami Komisji Europejskiej wyrażonymi w jej dokumencie.

Minister zaznaczył, że oczekuje, iż Komisja będzie aktywnie współpracować z państwami członkowskimi w celu jak najszybszej implementacji zmian Planów Strategicznych, które przyczynią się do uzasadnionego uproszczenia procedur.

Polska przedstawia także proponowane uproszczenia dotyczące GAEC 6 i GAEC 7.

Minister apeluje do Komisji Europejskiej

– Wzywamy Komisję do natychmiastowego przedstawienia derogacji od norm GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8 na rok 2024, ponieważ proponowana derogacja na ten rok nie rozwiązuje problemów, z którymi borykają się rolnicy – zaapelował minister podczas Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

W ramach GAEC 8, strona polska prosi o całkowite odstąpienie od obowiązku wyznaczenia 4 proc. powierzchni na obszary nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane. W przeciwieństwie do poprzedniej praktyki, rolnicy nie będą zobowiązani deklarować ugór na powierzchni 4 proc. i będą mogli prowadzić uprawy na cel żywnościowy, z wyłączeniem soi, kukurydzy i zagajników o krótkiej rotacji.

Prośba strony polskiej w ramach GAEC 8 polega na całkowitym odstąpieniu od wyznaczenia 4 proc. powierzchni na obszary nieprodukcyjne, w tym gruntów ugorowanych. W przeciwieństwie do poprzednich zasad, rolnicy nie będą zobowiązani deklarować ugór na powierzchni 4 proc. i będą mogli prowadzić uprawy na cele żywnościowe, z wykluczeniem soi, kukurydzy i zagajników o krótkiej rotacji.

Według Polski, spełnione są warunki określone w art. 148 ust.1 rozporządzenia z 2021 roku 2115.

Minister Czesław Siekierski proponuje wprowadzenie odstępstwa od normy GAEC 7 w roku 2024, umożliwiającego prowadzenie takiej samej uprawy na tej samej powierzchni co w roku 2023 oraz odstąpienie od innych wymogów tej normy, takich jak dywersyfikacja upraw.

GAEC 7

Minister prosi o odstąpienie od sankcji za nieprzestrzeganie warunkowości ze względu na trudną sytuację na rynku.

Szef polskiej delegacji popiera inicjatywę Komisji Europejskiej w tym zakresie, ale zaznacza konieczność wydania prawnie wiążącego aktu uznającego tę trudną sytuację za nadzwyczajne okoliczności lub siłę wyższą.

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że oczekuje dokumentu Komisji w tej sprawie, a nie wątpliwych i nieprzejrzystych wyjaśnień.

Prezydencji przekazano dokumenty

Na zakończenie wystąpienia minister zwrócił uwagę na istotne propozycje strony polskiej, które zostały przekazane Prezydencji:

• GAEC 8 – docelowo należy usunąć obowiązujące zobowiązania warunkowości, a ostatecznie zmienić je w dobrowolne dla rolników ekoschematy

• GAEC 6 – powinien dotyczyć wyłącznie obszarów, na których występuje erozja wodna i wietrzna, a nie całego kraju. Państwa członkowskie wiedzą, jakich obszarów to dotyczy.

Kwestia rekompensat i nadmiaru zboża

W podsumowaniu wystąpienia minister zaapelował, aby Komisja Europejska oceniała zmiany Planu Strategicznego sprawniej i szybciej.

Na koniec polska delegacja poparła stanowisko Słowacji, delegacji włoskiej oraz propozycję Rumunii.

Minister stwierdził, że rolnicy z powodu Zielonego Ładu i nadmiernego otwarcia rynku ponoszą istotne koszty i oczekują rekompensaty zarówno ze strony Unii, jak i z budżetów narodowych.

Nadmiar zboża w Unii Europejskiej to problem, o którym należy mówić. Komisja Europejska powinna podjąć działania w celu zmniejszenia zapasów zboża poprzez wsparcie eksportu i pomoc humanitarną dla regionów dotkniętych sankcjami nałożonymi przez Rosję. Działania te mogą również pomóc Europie i Ukrainie odzyskać utracone rynki. – powiedział szef polskiej delegacji.

Minister Czesław Siekierski spotkał się z protestującymi rolnikami w Brukseli.

Dziś Minister Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu z rolnikami protestującymi w Brukseli.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są bez zmian w treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM