Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo NBP: Papierowa strata NBP (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

NBP: Papierowa strata NBP (komunikat)

Informujemy, że Narodowy Bank Polski nie wykorzystuje pieniędzy podatników, a ujemne wyniki finansowe banku, zwane przez niektórych „papierową stratą”, nie wymagają wsparcia ze strony budżetu państwa.

NBP zapewnia, że jego działalność nie obciąża podatników, a negatywne wyniki finansowe banku, zwane przez niektórych „papierową stratą”, nie wymagają dodatkowego wsparcia ze strony budżetu państwa.

Celem banku centralnego, w tym NBP, nie jest osiąganie zysku finansowego. Wynik finansowy NBP zależy głównie od kursów walut obcych i kosztów zwalczania inflacji. Silniejszy złoty wpływa negatywnie na wynik finansowy NBP, a wyższe stopy procentowe zwiększają koszty walki z inflacją.

Na przykład, w ostatnim kwartale ubiegłego roku spadek wartości dolara amerykańskiego o niemal 10% spowodował obniżenie wyceny posiadanych przez NBP aktywów w dolarze o około 23 mld złotych.

Obecnie coraz więcej banków centralnych na całym świecie notuje ujemne wyniki finansowe, głównie ze względu na utrzymujące się wyższe stopy procentowe. Na przykład, w 2023 roku banki centralne USA ogłosiły straty w wysokości około 114 mld dolarów, podobnie Niemcy (2,4 mld euro), Holandia (1,1 mld euro), Szwajcaria (3 mld franków szwajcarskich) oraz Europejski Bank Centralny (1,3 mld euro).

Raport BIS („Why are central banks reporting losses? Does it matter?” https://www.bis.org/publ/bisbull68.htm) wyjaśnia, że ujemny wynik finansowy nie powinien być traktowany jako kryterium oceny zarządzania bankiem centralnym. Strata nie ma wpływu na efektywne wykonywanie przez NBP publicznego mandatu w zakresie celów i zadań banku centralnego, ani na niezależność NBP.

Stosowanie straty jako kryterium do negatywnej oceny banku w obecnej politycznej kampanii przeciwko NBP jest szkodliwe i niezrozumiałe dla Polski, dlatego należy unikać takich praktyk.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przedstawiane bez żadnych zmian w treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe (PAP).


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version