Wiadomości Polska Nauka i technologie MethaneSAT już na orbicie w następstwie zapoczątkowanej przez SpaceX przełomowej misji na rzecz ochrony klimatu
Nauka i technologie

MethaneSAT już na orbicie w następstwie zapoczątkowanej przez SpaceX przełomowej misji na rzecz ochrony klimatu

Nowy satelita opracowany przez organizację pozarządową zajmującą się ochroną środowiska będzie wykrywać emisje metanu, które są trudne do zauważenia przez inne urządzenia, co umożliwi zwiększenie odpowiedzialności i szybsze ograniczenie emisji.

W ramach misji SpaceX Transporter-10, MethaneSAT pomyślnie odłączył się od rakiety o godzinie 16:00 czasu pacyficznego na Vandenberg SFB w Lompoc, Kalifornia. Ten innowacyjny satelita ma na celu pomóc w ochronie klimatu na Ziemi poprzez monitorowanie emisji metanu, szczególnie w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu, gdzie występują znaczne emisje gazu cieplarnianego. Dzięki niemu można szybciej reagować na te zanieczyszczenia i ograniczać ich wpływ na środowisko.

Więcej informacji, w tym multimedia, można znaleźć w oryginalnym artykule prasowym pod tym linkiem: https://www.businesswire.com/news/home/20240304230293/pl/

Zestaw mediów cyfrowych, w tym zdjęcia, nagrania wideo i grafiki, jest dostępny pod tym linkiem.

Satelita MethaneSAT, opracowany przez spółkę zależną globalnej organizacji pozarządowej Environmental Defense Fund, będzie służył do wykrywania i ustalania całkowitych ilości emisji metanu na obszarach nieobjętych zasięgiem innych satelitów oraz do identyfikowania dużych podmiotów odpowiedzialnych za zanieczyszczenia. Dane z MethaneSAT umożliwią monitorowanie poziomu emisji przez przedsiębiorstwa i organy regulacyjne, a także zapewnią bezpłatny dostęp do danych niemal w czasie rzeczywistym dla interesariuszy, takich jak obywatele, rządy i inwestorzy, umożliwiając porównanie wyników z celami i zobowiązaniami w zakresie poziomów emisji.

„Ograniczenie zanieczyszczenia metanem z wydobycia paliw kopalnych, rolnictwa i innych sektorów to najszybszy sposób na spowolnienie tempa globalnego ocieplenia w miarę dalszego obniżania emisyjności systemów energetycznych – powiedział prezes EDF, Fred Krupp. – Wymaga to posiadania kompleksowych danych na temat tego zanieczyszczenia w skali globalnej. MethaneSAT zaprezentuje pełny obraz dostępnych możliwości dzięki monitorowaniu emisji u ich źródeł”.

W 2018 roku Krupp ogłosił powstanie MethaneSAT na konferencji TED Talk w ramach programu TED Audacious Project. EDF od dziesięcioleci zajmuje pozycję światowego lidera w dziedzinie badań naukowych nad metanem i rozwiązań w zakresie metanu. Ich pionierskie badania wykazały, że emisje metanu w całym łańcuchu dostaw ropy naftowej i gazu w USA przewyższały szacunki amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska o 60% dla analogicznego okresu.

W efekcie tych wysiłków powstał MethaneSAT, projekt mający na celu monitorowanie emisji metanu i przyczyniający się do zrozumienia tego istotnego problemu. MethaneSAT ma nadzieję przyczynić się do redukcji emisji metanu poprzez dostarczanie dokładnych danych i informacji dotyczących emisji tego gazowego zanieczyszczenia.

„Najważniejszą zaletą MethaneSAT jest zdolność do precyzyjnego pomiaru poziomów metanu w wysokiej rozdzielczości na rozległych obszarach, w tym w zakresie mniejszych, rozproszonych źródeł odpowiadających za większość emisji w wielu regionach – powiedział Steven Hamburg, główny badacz EDF i kierownik projektu MethaneSAT. – Ustalenie ilości metanu pochodzących z określonych źródeł oraz dynamiki ich emisji jest niezwykle istotne”.

MethaneSAT będzie regularnie obiegać Ziemię 15 razy dziennie, dokładnie mierząc zmiany stężenia metanu z dokładnością do trzech części na miliard. Dzięki swojej wysokiej czułości, rozdzielczości i obszarowi pokrycia, MethaneSAT będzie w stanie dostarczyć pełny obraz emisji metanu.

Dzięki swojej zdolności do dokładnego pomiaru zmian stężenia metanu z dokładnością do trzech części na miliard, MethaneSAT będzie obiegać Ziemię 15 razy dziennie, zapewniając szerokie pokrycie terenu i pełny obraz emisji metanu.

Nowa era przejrzystości w przemyśle zaczyna się dzięki wyjątkowym zdolnościom. Interaktywne dane dotyczące emisji będą dostępne na stronie www.MethaneSAT.org oraz w Google Earth Engine, wiodącej platformie danych geoprzestrzennych, używanej przez ponad 100 tys. ekspertów i analityków.

MethaneSAT został sfinansowany dzięki hojności darczyńców EDF oraz poprzez partnerstwo z rządem Nowej Zelandii. Głównymi sponsorami przedsięwzięcia były: Bezos Earth Fund, Arnold Ventures, Robertson Foundation oraz TED Audacious Project.

„Przez długi czas emisje metanu były pomijane i ciężko było je wykryć – powiedziała dr Kelly Levin, dyrektor ds. nauki, danych i zmian systemowych w Bezos Earth Fund. – MethaneSAT zmieni ten stan rzeczy, koncentrując się na udostępnieniu wiedzy naukowej i danych. Z nieba będzie w stanie zobaczyć to, czego nie dostrzegają inne obiekty, wspierając podmioty prowadzące działalność z dbałością o środowisko i pociągając do odpowiedzialności emitentów zanieczyszczeń. Możliwość współpracy przy tym przedsięwzięciu to dla Bezos Earth Fund powód do ogromnej dumy”.

W grudniu EDF dołączyła do Bloomberg Philanthropies, Międzynarodowej Agencji Energetycznej, RMI i Międzynarodowego Obserwatorium Emisji Metanu w ramach Programu Środowiskowego ONZ, aby rozpocząć nową inicjatywę mającą na celu zwiększenie odpowiedzialności przedsiębiorstw i rządów za gospodarkę metanem.

Nowa inicjatywa, której uczestnicy to EDF, Bloomberg Philanthropies, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, RMI i Międzynarodowe Obserwatorium Emisji Metanu, została uruchomiona w grudniu w ramach Programu Środowiskowego ONZ, aby zwiększyć odpowiedzialność przedsiębiorstw i rządów za gospodarkę metanem.

„Aby zarządzać, trzeba najpierw zmierzyć. Ta zasada zdecydowanie sprawdza się w przypadku wysiłków na rzecz ograniczenia metanu, jednego z głównych zanieczyszczeń przyczyniających się do zmiany klimatu – powiedział Michael R. Bloomberg, specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. Ambicji i Rozwiązań Klimatycznych oraz założyciel Bloomberg LP i Bloomberg Philanthropies. – Dane z satelity umożliwią nam poprawę pomiarów emisji metanu i lepsze ustalanie ich źródeł, zwiększając przejrzystość, zapewniając firmom i inwestorom niezbędne informacje do podjęcia działań oraz wspierając społeczeństwo w pociąganiu do odpowiedzialności emitentów zanieczyszczeń”.

MethaneSAT ma możliwość identyfikacji źródeł emisji metanu oraz monitorowania tempa emisji w różnych regionach świata, gdzie wydobywa się ropa naftowa i gaz ziemny. Dzięki specjalnie opracowanym analizom, misja pozwoli na śledzenie emisji aż do ich źródeł w tych regionach.

Analizy przeprowadzone przez MethaneSAT umożliwią porównanie tempa strat emisji w głównych obszarach wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na przestrzeni czasu. Dzięki temu będzie możliwe monitorowanie zmian emisji oraz ich źródeł w tych kluczowych regionach świata.

„Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której solidne dane umożliwiały opracowanie solidnych zabezpieczeń regulacyjnych i lepszych praktyk operacyjnych w przemyśle. Odpowiedni poziom wiedzy naukowej pozwala na lepsze podejmowanie decyzji” – powiedział Mark Brownstein, wiceprezes wyższego szczebla EDF ds. transformacji energetycznej.

W styczniu Joe Biden zaproponował przepisy dotyczące opłaty od nadmiernych emisji metanu, które będą wymagały precyzyjnej sprawozdawczości w zakresie emisji. Jednocześnie unijne przepisy, uchwalone w listopadzie, nakładają obowiązek na importerów gazu ziemnego, aby przedstawiali dane empiryczne dotyczące generowanych emisji. Japonia i Korea, jako najwięksi nabywcy LNG, również wprowadzają plany mające na celu zobowiązanie dostawców do przekazywania danych dotyczących emisji.

MethaneSAT ma na celu wspieranie krajowych porozumień politycznych i handlowych dotyczących metanu, aby pomóc w osiągnięciu założonych celów redukcji emisji i identyfikacji niedociągnięć.

Ponad 150 krajów zobowiązało się do redukcji emisji metanu o co najmniej 30% do 2030 r. podczas globalnego zobowiązania. Podczas szczytu klimatycznego COP28 ponad 50 przedsiębiorstw ogłosiło podpisanie Karty Dekarbonizacji Sektora Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego, zobowiązując się do niemal całkowitej eliminacji emisji metanu i rutynowego spalania na pochodniach.

Oprócz EDF, partnerami MethaneSAT są Szkoła Inżynierii i Nauk Stosowanych Uniwersytetu Harvarda, Obserwatorium Astrofizyczne Smithsonian oraz Nowozelandzka Agencja Kosmiczna. Zespół misji składa się z ponad 70 doświadczonych ekspertów z różnych krajów, specjalizujących się w lotach kosmicznych, teledetekcji i analizie danych.

Satelita MethaneSAT został skonstruowany w Kolorado przez oddział Space & Mission Systems firmy BAE Systems, Inc. (dawniej Ball Aerospace) oraz Blue Canyon Technologies.

MethaneSAT, LLC

MethaneSAT, LLC to spółka zależna Environmental Defense Fund, Incorporated, czołowej międzynarodowej organizacji pozarządowej, która łączy naukę, ekonomię, prawo i innowacyjne partnerstwa z sektorem prywatnym w celu opracowywania transformacyjnych rozwiązań dla najpoważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska. Możesz śledzić konto @MethaneSAT na Twitterze lub odwiedzić stronę www.MethaneSat.org. Copyright © 2024 MethaneSAT, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Environmental Defense Fund (edf.org) jest czołową międzynarodową organizacją pozarządową, która opracowuje innowacyjne rozwiązania dla najważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska. Poprzez połączenie nauki, ekonomii, prawa i partnerstw z sektorem prywatnym, EDF działa w 28 krajach, wspierana przez ponad 3 miliony członków i biura w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Meksyku, Indonezji i Unii Europejskiej. Śledź nasze konto @EnvDefenseFund na Twitterze, aby być na bieżąco z naszą działalnością.

Niniejsze zawiadomienie jest obowiązujące w oryginalnym języku. Tłumaczenie ma charakter wyłącznie orientacyjny i służy do ułatwienia zrozumienia zawiadomienia. W wypadku różnic interpretacyjnych, obowiązujący jest tekst oryginalny. Tekst oryginalny jest jedyną wersją mającą skutki prawne.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version