Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo CIS: Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy – Prawo farmaceutyczne dotyczącą tzw. tabletki `dzień po` (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

CIS: Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy – Prawo farmaceutyczne dotyczącą tzw. tabletki `dzień po` (komunikat)

– Centrum Informacyjne Senatu ogłasza:

Dzisiaj, 6 marca br., Senat RP jednomyślnie przyjął nowelizację ustawy – Prawo farmaceutyczne, która wprowadza dostępność hormonalnego środka antykoncepcyjnego (octanu uliprystalu), znanej jako tabletki dzień po, dla osób powyżej 15. roku życia. Głosowanie zakończyło się wynikiem 58 za, 33 przeciw oraz 3 wstrzymujących się od głosu.

Od lipca 2017 r. tabletki dzień po były dostępne w Polsce wyłącznie na receptę. Teraz nowela uchyla ten przepis, co umożliwi bezpośrednie stosowanie decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej. Minister zdrowia będzie mógł jednak, w drodze rozporządzenia, określić m.in. produkty i wiek osób, dla których konieczne będzie zachowanie rygoru wystawiania recepty przez lekarza.

Tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna, jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku lub gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. Ekspertów zdaniem zapobiega ona zapłodnieniu poprzez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła senatorom z Komisji Zdrowia rekomendację poparcia ustawy, podkreślając, że opinie konsultantów krajowych i specjalistów z zakresu ginekologii potwierdzają, iż tabletka „dzień po” nie jest środkiem wczesnoporonny, lecz jedynie zapobiega zapłodnieniu poprzez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Minister Leszczyna zaznaczyła, że tabletka „dzień po” jest formą antykoncepcji awaryjnej i nie może zastępować antykoncepcji hormonalnej, dlatego zapowiedziała przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej w tej sprawie.

Komunikaty opublikowane na serwisie PAP są prezentowane bez ingerencji w ich treść ze strony PAP SA, zgodnie z treścią przekazaną przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version