W dniach 4-5 marca 2024 r. w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach odbyła się IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Województwem Warmińsko-Mazurskim oraz miastem i gminą Mikołajki, zorganizowali największą i najważniejszą konferencję samorządową tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”.
Europejski Kongres Samorządów to wydarzenie, które gromadzi liderów samorządowych, przedstawicieli biznesu, administracji państwowej, organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2100 uczestników z Polski i 35 innych krajów Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Kongres stanowił doskonałą okazję do wymiany poglądów, nawiązywania kontaktów oraz rozwoju współpracy na poziomie regionalnym i międzynarodowym.
Podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów odbyło się ponad 250 różnorodnych wydarzeń, obejmujących bloki programowe, panele dyskusyjne, warsztaty, wykłady, prezentacje, gale i koncerty. Omawiano szeroki zakres obszarów, takich jak zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego, rozwój miast i regionów, cyfryzacja, finansowanie inwestycji, ochrona środowiska i polityka bezpieczeństwa. Program Kongresu był podzielony na siedemnaście ścieżek tematycznych, takich jak polityka i bezpieczeństwo, gospodarka i finanse, Samorząd Przyszłości, współpraca międzynarodowa, zielona energia, infrastruktura regionalna i zdrowie.
W Kongresie uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i krajowych, liderzy opinii, wybitni naukowcy oraz goście z zagranicy, w tym m.in.: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Bosak, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, rektor SGH Piotr Wachowiak oraz były szef Sztabu Generalnego WP Rajmund Andrzejczak.
Podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się sesja plenarna zatytułowana „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”, której moderatorem był Willie Sullivan – starszy dyrektor z Electoral Reform Society z Wielkiej Brytanii. W panelu wzięli udział m.in.: Marcin Kuchciński – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego, Francisco Javier Ayala Ortega – burmistrz Fuenlabrada, Hiszpania, Pekka Komu – przewodniczący Zarządu Regionu Päijät-Häme, LADEC, Finlandia, oraz Krzysztof Gawkowski – wicepremier, minister cyfryzacji.
W trakcie sesji paneliści podkreślili, że demokracja powinna być dostępna dla wszystkich, a nie tylko dla wybranej grupy. Decentralizacja władzy została uznana za dobrą koncepcję, aby umożliwić samorządom większą autonomię. Uczestnicy dyskusji zauważyli, że współczesne wyzwania stawiają demokrację w niebezpieczeństwie, dlatego istotna staje się rola systemu zdecentralizowanego. Jerzy Buzek podkreślił znaczenie decentralizacji w kontekście działań Rosji niekorzystnych dla Europy. Były premier zaznaczył, że pomocniczość polega na tym, że Unia Europejska pomaga państwom członkowskim, a te z kolei wspierają samorządy. Paneliści poruszyli również kwestie migracji i rozwoju cyfryzacji oraz informacji w kontekście jednostek samorządu terytorialnego i lokalnych społeczności.
Wieczór podsumowujący pierwszy dzień IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach był uroczystością poprowadzoną przez redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, Bogusława Chrabotę, oraz Malwinę Żuchniewicz. Podczas gali zostało przyznanych sześć nagród Samorządowca Dwudziestopięciolecia w kategoriach: Sołtys, Wójt, Burmistrz, Starosta, Prezydent, Marszałek, a także trzy wyróżnienia za całokształt zasług i osiągnięć na rzecz samorządu terytorialnego. Nagrody laureatom wręczali kolejno: Krzysztof Bosak – wicemarszałek Sejmu, Jacek Protas – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji.
Podczas uroczystości wręczenia nagród Samorządowiec Dwudziestopięciolecia, wyróżnionymi zostali Ireneusz Niewiarowski – twórca i prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Krzysztof Harmaciński – wójt gminy Iława, Stanisław Bodys – burmistrz miasta Rejowiec Fabryczny, Andrzej Płonka – starosta bielski, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego.
Podczas gali minister Krzysztof Hetman wręczył wyróżnienia za całokształt zasług i osiągnięć na rzecz samorządu terytorialnego. Nagrody otrzymali m.in. Kazimierz Barczyk, prof. Jerzy Stępień oraz prof. Jerzy Buzek za ich wkład w reformę samorządu terytorialnego w Polsce. W swoim przemówieniu prof. Buzek podkreślił, że samorząd to nie tylko dobre gospodarowanie, ale także miejsce do budowania wartości, takich jak racja stanu.
W trakcie drugiego dnia IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach odbyła się gala prowadzona przez redaktora Tomasza Sanprucha i Malwinę Żuchniewicz. Podczas gali wręczono kilka ważnych nagród, w tym Nagrody Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dla gmin zaangażowanych w ochronę pamięci historycznej. Nagrody zostały wręczone przez dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Adama Siwka. Wyróżniono Urząd Gminy Wyry, którą reprezentowała Joanna Pasierbek-Konieczny, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, którego nagrodę odebrał Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego. Ponadto, przyznano Nagrodę Europejskiego Kongresu Samorządów, którą wręczył Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Samorządów. Wyróżniono dr Boglarkę Ban-Gal oraz Pekkę Komu, przewodniczącego Zarządu Regionu Päijät-Häme.
Podczas Galii IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach odbyły się koncerty artystów takich jak Katarzyna Żak, Anna Grzelak oraz zespoły SOK & Tango Attack i Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów nie tylko omawiano kwestie społeczno-gospodarcze, ale także odbył się bogaty program kulturalny z koncertami, pokazami filmów i spotkaniami z autorami najciekawszych premier książkowych roku. W tym roku w Mikołajkach odbyły się spotkania autorskie poświęcone takim tytułom, jak „Chiński obwarzanek: Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium” z udziałem prof. Michała Lubiny, „Historia polityczna Polski 1989-2023” z udziałem prof. Antoniego Dudka oraz „Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym” z udziałem dr. Cezarego Trutkowskiego.
Podczas Kongresu uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności i kompetencje poprzez udział w warsztatach dotyczących różnych obszarów, takich jak: „Jak zwiększyć szansę na elekcję? – determinanty wyborcze”, „Jak opracować dobrą strategie rozwoju gminy?” czy „Jak przekonać nieprzekonywalnych – czyli jak komunikować strategiczne inwestycje?”.
Europejski Kongres Samorządów jest inicjatywą Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich, która działa na rzecz promowania dialogu i współpracy pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Fundacja jest także organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu, ważnej konferencji gospodarczo-politycznej w regionie.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl