Według prognoz, sektor morskiej energii wiatrowej w Polsce będzie potrzebował nawet 60 000 wysoko wykwalifikowanych specjalistów w ciągu najbliższych lat. Będą to zarówno pracownicy terminali instalacyjnych, logistycy, serwisanci farm wiatrowych, jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind w 2024 roku.
Targi trwały dwa dni i poprzedził je długi program edukacyjny, który był realizowany w ponad 125 szkołach ponadpodstawowych województwa pomorskiego.
Podczas panelu pt. „Przyszłość zasilana wiatrem – kształcenie kadr dla polskiej energetyki morskiej” zaproszeni goście, w tym przedstawiciele środowiska dydaktycznego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Windhunter Academy oraz Vulcan Training & Consultancy, mieli okazję wziąć udział na zaproszenie ORLEN Neptun.
„Pierwsza polska farma wiatrowa Baltic Power już na początku 2025 roku będzie kluczowym dostawcą czystej energii o mocy blisko 1,2 GW. Dodatkowo Grupa ORLEN uzyskała zgodę Ministerstwa Infrastruktury na pięć nowych lokalizacji farm wiatrowych, które wygenerują około 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię wystarczającą na zasilenie ok. 8 milionów gospodarstw domowych” – mówił Karol Lewandowski – kierownik w dziale ds. Projektowania i Pozwoleń ORLEN Neptun. I dodawał. – Przedsięwzięcia te znacząco przyspieszą rozwój sektora OZE i wygenerują nowe miejsca pracy. Realizacja tych projektów wykracza daleko poza budowę farm wiatrowych, turbin i rozbudowę infrastruktury. Stwarza to zapotrzebowanie na specjalistów o różnorodnych umiejętnościach, począwszy od inżynierów i techników, a skończywszy na specjalistach ds. zarządzania projektami”.
Karol Lewandowski’s remarks were also echoed by Artur Ambrożewicz from Windhunter Academy and Magdalena Kryszewska from Vulcan Training & Consultancy. Ambrożewicz noted that the offshore industry is a complex process that requires the involvement of a wide range of experts – from wind turbine technicians to specialists in consulting, design, logistics, law, and even marketing. He also emphasized the growing importance of electrification in the industry, heralding new opportunities for electricians, automation engineers, and mechatronics professionals.
Magdalena Kryszewska z Windhunter Academy zauważyła, że udział kobiet w branży energetyki wiatrowej wzrósł do blisko 30%. Kobiety zajmują tam równoprawne funkcje, takie jak nadzór BHP, logistyka i praca jako technicy przy turbinach wiatrowych.
Zdaniem dr hab. Sambora Guze, prodziekana Uniwersytetu Morskiego w Gdyni branża offshore wind to przyszłość polskiej energetyki, która z jednej strony daje szansę rozwoju, ale również wymaga stałego doskonalenia i dostosowywania się do potrzeb zmieniającego się pod względem technologicznym rynku. „Nasza uczelnia posiada kompleksową ofertę programów edukacyjnych, organizuje także wizyty studyjne na farmach wiatrowych, które umożliwiają zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia na międzynarodowym poziomie” – zauważył dr Guze.
ORLEN Neptun wspiera rozwój kompetencji w branży offshore wind poprzez współpracę z uczelniami, takimi jak Akademia Morska w Gdyni i Politechnika Morska w Szczecinie. Dodatkowo, spółka uruchomiła specjalistyczne szkolenia dla zainteresowanych pracą na terminalach morskich farm wiatrowych w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie.
Najlepsi absolwenci tych szkoleń zostaną zatrudnieni przez ORLEN Neptun do pracy na terminalu offshore wind w Świnoujściu, co stanowi unikalną szansę na rozwój kariery zawodowej w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl