Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: Marcin Kierwiński podsumował działania Policji podczas protestu rolników w Warszawie (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Marcin Kierwiński podsumował działania Policji podczas protestu rolników w Warszawie (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało:

Szef MSWiA podsumował działania Policji podczas demonstracji rolników w stolicy

7 marca br. minister Marcin Kierwiński oraz wiceminister Czesław Mroczek omówili akcje Policji podczas zabezpieczania protestu rolników, który odbył się dzień wcześniej (6 marca br.) w Warszawie. Po atakach prowokatorów na funkcjonariuszy, 14 policjantów zostało rannych. Policja zatrzymała 55 osób, z czego 26 podczas wydarzeń z tego dnia.

Minister Marcin Kierwiński stanowczo odrzucił polityczny atak na Policję, który miał miejsce od wczoraj. Podkreślił, że od początku lutego trwają protesty rolników, a policjanci starają się zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom demonstracji. Kierwiński podkreślił profesjonalizm i merytoryczne podejście policji do zabezpieczenia protestów. Zaznaczył także, że nie wszyscy protestujący mieli dobre intencje, wskazując na obecność prowokatorów i chuliganów, którzy zaatakowali policję.

Minister spraw wewnętrznych i administracji ujawnił szczegóły dotyczące zatrzymań osób agresywnych podczas rozwiązania zgromadzenia. Ogółem zatrzymano 55 osób, z czego 26 najbardziej agresywnych po wezwaniach Policji do rozejścia się. Większość z nich była pod wpływem alkoholu.

Atak prowokatorów na funkcjonariuszy

Minister Marcin Kierwiński poinformował, że Policja zareagowała odpowiednio, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom demonstracji. „Policja odpowiedziała na akty chuligaństwa w sposób zapewniający bezpieczeństwo. Mieszkańcy okolicznych budynków zgłaszają, że elewacje budynków były niszczone, co stanowiło realne zagrożenie dla ich mienia i bezpieczeństwa. Policja ma obowiązek chronić bezpieczeństwo Polaków i protestujących” – powiedział szef MSWiA.

„Widzieliśmy jak kostka brukowa była wyrywana i rzucona w kierunku policjantów. Barierki zostały użyte przeciwko nim. To jasno pokazuje, kto był agresorem w tej sytuacji. Ci chuligani zaatakowali Policję” – oświadczył minister. Dodał, że trwają działania wobec zatrzymanych podczas protestu. Zapowiedział również szybkie wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Policja zapewnia bezpieczeństwo podczas protestów, a wiceminister Czesław Mroczek podkreślił ich skuteczność w zabezpieczaniu demonstracji rolników. Funkcjonariusze pomagają w organizacji objazdów i utrzymują komunikację w regionie, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa publicznego.

Według wiceministra Mroczka, policja potrafiła znaleźć alternatywne trasy dla zablokowanych dróg, co miało kluczowe znaczenie dla utrzymania płynności komunikacji w regionie. Dzięki ich działaniom, bezpieczeństwo podczas protestów zostało zachowane.

Według wiceszefa MSWiA, reakcja policji podczas protestu w Warszawie była zgodna z prawem. Policja działała zgodnie z prawem i użyła adekwatnych środków przymusu bezpośredniego. Działania policji miały na celu umożliwienie rolnikom wyrażenia swoich poglądów i opinii w wyznaczonym miejscu na zgromadzenia, nie przeszkadzając im w wyrażaniu swoich opinii.

6 marca br. doszło do kolejnego protestu rolników w Warszawie, który zgromadził około 30 tysięcy osób. Większość protestujących wyrażała swoje poglądy pokojowo, jednak pojawiły się też incydenty agresji wobec Policji, w wyniku których rannych zostało 14 funkcjonariuszy.

Policja zabezpieczała protest rolników w Warszawie, który odbył się 6 marca br. Według danych stołecznego ratusza, w proteście wzięło udział około 30 tysięcy osób. Mimo że większość manifestujących zachowywała się pokojowo, pojawiły się incydenty agresji skierowane przeciwko Policji, w wyniku których rannych zostało łącznie 14 funkcjonariuszy.

Od początku działań Policji zatrzymano 55 osób, w tym 26 podczas wczorajszych wydarzeń. Ponad 1400 osób zostało wylegitymowanych, nałożono 34 mandaty karne, a do sądu skierowano 12 wniosków o ukaranie.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są udostępniane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version