Polityka i społeczeństwo

MI: Spotkanie trzech ministrów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej w Ministerstwie Infrastruktury (komunikat)

– Spotkanie trzech ministrów: Dariusza Klimczaka – ministra infrastruktury, Czesława Siekierskiego – ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz Krzysztofa Hetmana – ministra rozwoju i technologii z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem w Warszawie skupiło się na rewizji Umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów, funkcjonowaniu tzw. Korytarzy Solidarności oraz kwestiach związanych z handlem produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą. Trudna sytuacja polskich przewoźników i rolników była również omawiana.

– Ministerstwo Infrastruktury było jednym z uczestników spotkania w Warszawie, które skupiło się na tematach związanych z transportem drogowym towarów z Ukrainą, handlem produktami rolno-spożywczymi oraz sytuacją polskich przewoźników i rolników. Trzej ministrowie oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis omawiali rewizję Umowy między UE a Ukrainą oraz funkcjonowanie tzw. Korytarzy Solidarności.

Temat rozmów w Ministerstwie Infrastruktury obejmował związki między kwestiami transportu, handlu oraz roli produkcji rolno-spożywczej w relacjach między Unią Europejską a Ukrainą.

Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, wyraził wdzięczność wiceprzewodniczącemu KE Valdisowi Dombrovskisowi za uwzględnienie wielu zmian w projekcie Umowy UE–Ukraina dotyczącej liberalizacji transportu drogowego towarów. Podkreślił konieczność dostosowania zapisów Umowy w taki sposób, aby chronić interesy przewoźników UE, w tym polskich, oraz przywrócić równowagę na rynku transportu towarów. Ponadto, zaznaczył, że stabilne wykonywanie przewozów kluczowych ładunków przyczyni się do dalszego wsparcia Ukrainy.

Minister Krzysztof Hetman podkreślił znaczenie relacji gospodarczych między Polską a Ukrainą, przy jednoczesnym uwzględnieniu trudności europejskiego rynku rolnego, takich jak wysokie ceny energii, ograniczenia związane z implementacją Zielonego Ładu oraz konkurencja ze strony Rosji. W związku z tym, konieczne są działania mające na celu zrównoważenie niekontrolowanego, jednostronnego otwarcia rynku na produkty rolne z Ukrainy, które mogą zakłócić ceny w państwach granicznych. Minister wezwał również do ograniczenia importu produktów rolnych z Rosji, zgodnie z apelem polskiego parlamentu do Komisji Europejskiej. Podkreślił, że rząd Polski utrzymuje stały kontakt z protestującymi grupami, rządem oraz firmami zaangażowanymi w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej. Minister Hetman zaznaczył także intensywny harmonogram negocjacji polsko-ukraińskich w celu uregulowania przepływu towarów, które odbędą się w najbliższych dniach podczas obrad Polsko-Ukraińskiej Komisji Dwustronnej Współpracy Gospodarczej.

Minister Czesław Siekierski zauważył trwające protesty rolników z powodu trudnej sytuacji na rynkach rolnych spowodowanej m.in. agresywną polityką sprzedażową Rosji na rynku zbożowym oraz rosnącymi obciążeniami związanymi z unijną polityką środowiskową. Zmiany tzw. Autonomicznych środków handlowych (ATM) w relacjach handlowych z Ukrainą, zaproponowane przez Komisję na kolejny rok, idą w dobrym kierunku, ale są dalece niewystarczające. Minister poinformował Komisarza Dombrovskisa o trwających rozmowach ze stroną ukraińską w celu wypracowania dwustronnego porozumienia w zakresie nadmiernego importu z Ukrainy kilku wrażliwych dla Polski produktów rolnych. Wyraził też nadzieję na zrozumienie ze strony Komisji dla działań, jakie podejmuje Polska w zakresie wsparcia rolników.

Minister Dariusz Klimczak wyraził zadowolenie z ważnej rozmowy trzech polskich ministrów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Wyraził nadzieję, że wyniki tego spotkania będą miały pozytywny wpływ na stabilność rynku europejskiego, sytuację polskich transportowców i rolników oraz dalsze wsparcie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca ponosi odpowiedzialność za treść przekazu. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM