Polityka i społeczeństwo

Regulacje działają – bezpieczniej w sektorze przewozów taxi na aplikacje

Zmiany w prawie oraz inicjatywy platform znacząco wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa przewozów, zgodnie z raportem „Mądre regulacje, skuteczne przewozy” opracowanym przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR na podstawie danych policji. W 2023 roku odnotowano 50-procentowy spadek zgłoszeń incydentów na tle seksualnym w tzw. „przewozach na aplikacje”. Pomimo tej pozytywnej tendencji, planowane są kolejne zmiany prawne, które mogą spowodować ograniczenie liczby kierowców taxi i sparaliżowanie rynku.

Poprawa bezpieczeństwa w transporcie

Rosnący rynek przewozów miał znaczący wpływ na rozwój miejskiej mobilności jako uzupełniającej formy transportu publicznego, co sprawiło, że zapewnienie pasażerom najwyższego poziomu bezpieczeństwa stało się priorytetem.

Według danych policji, w ostatnich latach w całej Polsce zanotowano wzrost liczby zgłoszeń wszystkich przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i poza nią. W 2019 roku było ich 7770, w 2020 roku ponad 6,8 tys., a w 2021 roku już 12,3 tys. Następnie liczba ta spadła do niemal 9 tys. w 2022 roku i ponad 7,8 tys. w 2023 roku. Przyczyny takiego stanu rzeczy są złożone, głównie związane z ograniczeniami pandemicznymi.

Przestępstwa tego rodzaju popełniane w taksówkach stanowiły od 0,2% do 0,5% wszystkich zgłoszonych incydentów na tle seksualnym w ciągu ostatnich trzech lat. Według danych policji, w przypadku przewozów realizowanych za pośrednictwem aplikacji w 2021 roku odnotowano 8 przestępstw tego typu, w 2022 roku liczba ta wzrosła do 28, a w 2023 roku nastąpił spadek o 50% – do 14 zgłoszeń.

W 2023 roku odnotowano incydenty na tle seksualnym w 1 na 10 miliona przejazdów z aplikacją oraz w 2 na 10 miliona przejazdów zwykłymi taksówkami.

Nowe regulacje dotyczące przewozów taxi zamawianych przez aplikację zostały wprowadzone w 2020 r. Dodatkowe zmiany w prawie dotyczące tego sektora zostały zrealizowane w maju 2023 r., aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Te zmiany obejmowały weryfikację dokumentów i tożsamości kierowców. Już przed wprowadzeniem tych regulacji, pośrednicy aplikacji wprowadzili wiele innowacyjnych rozwiązań, które miały na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa pasażerów. Zauważalny 50-procentowy spadek zgłoszeń incydentów na tle seksualnym może być pierwszym efektem tych działań i zmian w prawie.

Czy rynek przewozów taxi staje w obliczu paraliżu?

Mimo spadku liczby zgłoszeń incydentów na tle seksualnym, planowane są nowe obostrzenia prawne dla kierowców taxi, wymagające posiadania polskiego prawa jazdy po 185 dniach pobytu w Polsce.

Nowe przepisy, które wejdą w życie planowo w czerwcu 2024 r., mogą spowodować zmniejszenie liczby kierowców w sektorze transportu (o 10% w całym kraju i aż o 30% w Warszawie), wzrost cen przewozów nawet o 50% oraz wydłużenie średniego czasu oczekiwania na taksówkę. Nie ma jednak dowodów na to, że te zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa podróży.

Zachęcamy do pobrania raportu „Mądre regulacje, skuteczne przewozy” ze strony internetowej https://zdgtor.pl/publikacje/madre-regulacje-skuteczne-przewozy/.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM