Wiadomości Polska Nauka i technologie MC: Przełomowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji andndash; Parlament Europejski przyjął rozporządzenie (komunikat)
Nauka i technologie

MC: Przełomowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji andndash; Parlament Europejski przyjął rozporządzenie (komunikat)

Firma ONDE SA., lider w polskiej branży OZE, ogłasza trzeci nabór do programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) i zaprasza młodych naukowców do udziału. Program nagradza pomysły, które mają szansę przyczynić się do transformacji energetycznej i wesprzeć jej rozwój. Do zdobycia są granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych w zeszłym roku projektów przerosła najśmielsze oczekiwania. Co przyniesie jego kolejna odsłona i dlaczego ta inicjatywa jest tak ważna?

Ministerstwo Cyfryzacji pragnie poinformować, że 13 marca br. zostało przyjęte rozporządzenie dotyczące sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence Act). Nowe regulacje mają na celu stworzenie środowiska prawnego, które umożliwi rozwój sztucznej inteligencji, jednocześnie zapewniając poszanowanie praw człowieka i minimalizując zjawisko dyskryminacji.

Działania Ministerstwa Cyfryzacji mają na celu stworzenie równowagi pomiędzy rozwojem sztucznej inteligencji a ochroną praw jednostki. Nowe rozporządzenie dotyczące AI ma na celu zapewnienie odpowiedniego środowiska prawnego, które umożliwi rozwój tej dziedziny, jednocześnie minimalizując ryzyko naruszenia praw człowieka i zjawiska dyskryminacji.

Wprowadzenie tego kompleksowego prawa dotyczącego sztucznej inteligencji stanowi krok milowy w dziedzinie AI. Było to wyjątkowo trudne zadanie, ale udało nam się osiągnąć ten cel. Teraz musimy wspólnie dostosować się do nowej rzeczywistości prawnej – podkreśla wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Regulacje dotyczące sztucznej inteligencji

Nowe przepisy zakazują pewnych praktyk związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, takich jak stosowanie technik podprogowych lub dyskryminujących określone grupy osób. Dodatkowo zabronione będzie wykorzystywanie systemów AI do oceny obywateli (social scoring) oraz do śledzenia ich stylu życia.

Polska podczas negocjacji przepisów podkreślała konieczność spełniania trzech warunków przez każdy system AI: zgodność z prawem, uwzględnienie zasad etyki dla godnej zaufania sztucznej inteligencji oraz zapewnienie bezpieczeństwa i odporności technicznej – wyjaśnia wiceminister.

Wdrożenie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji w Polsce

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, Polska ma wyznaczyć Europejską Radę ds. Sztucznej Inteligencji oraz organy krajowe do egzekwowania przepisów na poziomie krajowym.

Ważne będzie, jak przepisy sprawdzą się w praktyce, a tu kluczową rolę odgrywają zarówno Komisja Europejska, jak i państwa członkowskie.

– Podchodzimy do tego wyzwania bardzo poważnie i wspólnie z ekspertami dążymy do stworzenia mądrego, przyjaznego i bezpiecznego ekosystemu sztucznej inteligencji. Ten obszar będzie jednym z priorytetów podczas naszej przyszłorocznej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – komentuje dr Standerski.

Wprowadzenie Artificial Intelligence Act wymaga wyboru odpowiednich instytucji do nadzorowania i regulowania rynku AI. Wiceminister Dariusz Standerski podkreśla konieczność wprowadzenia przepisów dotyczących tzw. piaskownic regulacyjnych na poziomie krajowym, aby ułatwić rozwijanie i testowanie innowacji w zakresie sztucznej inteligencji przed ich wprowadzeniem do użytku.

Dariusz Standerski, wiceminister, podkreśla znaczenie edukacji w tym obszarze. Obiecuje przygotowanie i promowanie inicjatyw, które pomogą obywatelom zrozumieć i dostosować się do nowych przepisów.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP nie są modyfikowane przez PAP SA i są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version