Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MFiPR: Pierwsze Forum współpracy branży lotniczej z inicjatywy wiceministra Macieja Laska (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Pierwsze Forum współpracy branży lotniczej z inicjatywy wiceministra Macieja Laska (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Forum Współpracy Branży Lotniczej w siedzibie MFiPR. Przedstawiciele głównych podmiotów lotniczych w Polsce oraz przedstawiciele rządu prowadzili dyskusje na temat kluczowych wyzwań, z jakimi boryka się lotnictwo cywilne w naszym kraju.

Wśród omawianych zagadnień pojawiły się kwestie związane z aktualną sytuacją na rynku, dostępnością instrumentów finansowania infrastruktury w ramach UE oraz postępem i lokalizacją projektu CPK.

Przedstawiciele portów lotniczych w naszym kraju omówili zapotrzebowanie na rozwój infrastruktury lotniczej oraz wyzwania związane z oczekiwanym wzrostem liczby obsługiwanych pasażerów. Lotnisko Chopina wyraziło również zainteresowanie dalszym rozwojem w najbliższych latach, uwzględniając środowiskowe wyzwania wynikające z regulacji UE dotyczących ochrony środowiska i polityki klimatycznej.

Agencja Żeglugi Powietrznej przedstawiła postęp prac nad nowym okresem odniesienia systemu skuteczności działania, który rozpocznie się w 2025 roku. Te kwestie mają kluczowe znaczenie dla finansowania i funkcjonowania instytucji żeglugi powietrznej w Europie, wpływając jednocześnie na pozostałych uczestników rynku lotniczego.

PLL LOT przedstawił swoje plany rozwojowe na przyszłość oraz zidentyfikował główne wyzwania, z którymi się boryka.

„Wszystkie te kwestie są ze sobą ściśle powiązane i poprzez dialog z branżą lotniczą, chcemy skutecznie reagować na pojawiające się problemy. Niestety w ostatnich latach brakowało takiej debaty, co widać choćby po projekcie CPK oraz narastających problemach z dostępnością wykwalifikowanej kadry lotniczej” – powiedział Maciej Lasek, Pełnomocnik Rządu ds. CPK.

„Nawiazanie współpracy pomiędzy administracją rządową a branżą lotniczą pozwoli na opracowanie optymalnych rozwiązań dotyczących polityki państwa wobec lotnictwa oraz szczegółowych kwestii prawnych i technicznych. Rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce powinien kontynuować się, jednak konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków dla tego rozwoju. Planowanie i dostarczanie infrastruktury lotniczej powinno być lepiej skoordynowane z rosnącym popytem. Osiągnięcie założonych celów jest możliwe tylko poprzez wspólne działania sektora publicznego i prywatnego” – powiedział Maciej Lasek, inicjator spotkania.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version