Centrum Informacyjne Sejmu ogłasza, że Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych ze środków publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania Kościoła katolickiego w okresie od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r.
Marszałek Sejmu w piśmie do Prezesa NIK przedstawił podstawy, które skłoniły go do wystąpienia do Izby o przeprowadzenie kontroli. Szymon Hołownia podkreślił, że zgodnie z Konstytucją, obowiązującymi w Polsce aktami prawa międzynarodowego oraz ustawami, gwarantowana jest wolność myśli, sumienia i wyznania, a jednocześnie zabrania się dyskryminacji z powodu przekonań religijnych. Konstytucja Polski zapewnia równouprawnienie kościołów i innych związków wyznaniowych, nakazując władzom publicznym zachowanie bezstronności w kwestiach religijnych, światopoglądowych i filozoficznych oraz zapewnienie swobody ich wyrażania w życiu publicznym. Ponadto, władze mają obowiązek kształtowania stosunków między państwem a kościołami i związkami wyznaniowymi „na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności”, oraz współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.
Zgodnie z powyższymi przepisami, nie jest dopuszczalne zmuszanie kogokolwiek do finansowego wspierania obcych mu wspólnot religijnych, w tym płacenia podatku kościelnego na rzecz wspólnoty religijnej, z którą podatnik się nie utożsamia – podkreślił Marszałek Sejmu, podkreślając, że obywatele mają prawo do swobodnego świadczenia na rzecz kościołów, związków wyznaniowych oraz instytucji charytatywno-opiekuńczych.
Hołownia zauważył, że Polska potrzebuje nowych uregulowań prawnych dotyczących finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych ze środków publicznych, które zapewnią wolność sumienia i religii.
Marszałek Sejmu zlecił Najwyższej Izbie Kontroli badanie wydatków publicznych na poszczególne kościoły i inne związki wyznaniowe, szczególnie Kościoła katolickiego, w okresie od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. Izba przeprowadzi także kontrolę m.in. środków wydatkowanych na finansowanie nauki religii oraz na utrzymanie i wynagrodzenia kapelanów zatrudnionych w służbach, inspekcjach i strażach. Kontroli podlegać będą również wydatki z Funduszu Kościelnego, ulgi podatkowe oraz inne formy wsparcia finansowego lub majątkowego ze środków publicznych.
Uwaga: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl