Biznes i finanse

`Jakoś to będzieandhellip;` czy `przezorny zawsze ubezpieczony`? – czyli jak Polacy zabezpieczają swoją przyszłość

Według najnowszych badań zleconych przez Unum Życie, Polacy najbardziej przejmują się zdrowiem swoim i bliskich oraz finansowym komfortem rodziny. Dlatego preferują zdrowy i oszczędny styl życia.

Większość Polaków (60%) stawia swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Dodatkowo, niemal co druga osoba wskazuje troskę o zdrowie swoich dzieci jako swoje główne zmartwienie. Nasze priorytety i wybory są determinowane przez to, o co się troszczymy. Dlatego 62% respondentów preferuje oszczędzać na wszelki wypadek. Ponad 40% uważa, że zdrowy styl życia (47%) i profilaktyka zdrowotna (43%) są wystarczające, aby zabezpieczyć się na wypadek choroby. Co trzeci badany rozważa również ubezpieczenie w celu zabezpieczenia się na wypadek choroby.

Wzrasta liczba osób zabezpieczających się na wypadek nieszczęścia. Według badań, aż 56% respondentów posiada polisę na życie. Niestety, Ci, którzy jej nie posiadają, decydują się na nią zbyt późno. Choroba jest głównym powodem zakupu polisy dla 41% Polaków, co ma wpływ na jej zakres i koszty. Istnieje również ryzyko, że w przypadku poważnej choroby ubezpieczyciel odmówi nam ochrony.

Mądry Polak po szkodzie?

Coraz więcej osób decyduje się na zabezpieczenie finansowe na wypadek nieszczęścia. Według badań, aż 56% badanych posiada polisę na życie. Niestety, Ci, którzy jej nie posiadają, decydują się na nią zbyt późno, zazwyczaj dopiero w razie poważnej choroby. To z kolei wpływa na koszty i zakres ochrony ubezpieczeniowej. Istnieje także ryzyko odmowy ubezpieczenia w przypadku poważnej choroby.

„Im jesteśmy młodsi i zdrowsi, tym oferta ubezpieczenia na życie jest dla nas cenowo korzystniejsza. Dlaczego? Bo szacowane ryzyko wystąpienia chorób jest niższe. To wpływa na kalkulację składki ubezpieczeniowej, zatem za tę samą ochronę zapłacimy mniej” – komentuje Jacek Liszkowski, regionalny dyrektor sprzedaży ubezpieczeń indywidualnych w Unum Życie.

Przykład kalkulacji ubezpieczenia na całe życie o sumie ubezpieczenia 250 000 zł – Ubezpieczenie na Całe Życie opłacane do 65. roku życia:

Klient 25 lat:

Suma ubezpieczenia – 250 000,00 zł

Składka miesięczna – 434,48 zł

Składka roczna – 4 827,50 zł

Gwarantowana wartość wykupu po zakończeniu okresu składkowego 172 628,00 zł

Klient 45 lat:

Suma ubezpieczenia – 250 000,00 zł

Składka miesięczna – 1 126,13 zł

Składka roczna – 12 512,50 zł

Gwarantowana wartość wykupu po zakończeniu okresu składkowego 172 628,00 zł

W ubezpieczeniu na całe życie składka jest stała i wynika z wieku klienta w chwili zawarcia umowy oraz podlega kapitalizacji (wartość wykupu). W ten sposób ubezpieczenie to harmonijnie łączy rolę ochrony życia i zdrowia z gromadzeniem kapitału i pozwala pozostać ubezpieczonym niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Ubezpieczyciel stosuje tylko dwa wyłączenia odpowiedzialności:

W przypadku samobójstwa w ciągu pierwszych 2 lat umowy lub śmierci w wyniku działań wojennych, świadczenia nie podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo, w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, świadczenia nie wchodzą do masy spadkowej.

– Wartość wykupu (odstąpienia) na koniec okresu składkowego to zwrot znacznej części kosztów związanych z posiadaniem ubezpieczenia na życie i zdrowie, czyli ochrony. Ubezpieczenie na życie działa na całym świecie, obejmując umowę główną oraz dodatkowe, takie jak ochrona na wypadek poważnej choroby, pobytu w szpitalu, następstw nieszczęśliwych wypadków, chorób kardiologicznych, onkologicznych czy ochrony dla dzieci.

Czy warto się zabezpieczać?

Według badań, jedną z głównych przyczyn braku ubezpieczenia życia jest wysoka cena składki (74% wskazań) oraz obawa, że ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy (50% wskazań). Warto jednak zauważyć, że podstawowe umowy ubezpieczenia na życie mają niewiele wyłączeń. Na przykład, ubezpieczenie na całe życie ma tylko dwa wykluczenia odpowiedzialności: samobójstwo w ciągu pierwszych 2 lat umowy i śmierć w wyniku działań wojennych (np. gdyby klient został żołnierzem lub członkiem kontyngentu wojskowego).

„Oczywiście nigdy nie wiemy, kiedy los nas zaskoczy chorobą lub wypadkiem, dlatego zawsze lepiej mieć zabezpieczenie. Tym bardziej, że polisy na życie obejmują ochroną już od pierwszej składki. Czyli jeśli nawet tuż po zawarciu polisy dotknie nas coś złego, ubezpieczyciel wypłaci należne świadczenie” – dodaje Jacek Liszkowski.

Badanie wykazało, że co trzeci respondent uważa, że jest jeszcze zbyt młody, aby myśleć o ubezpieczeniach, a 17% jest przekonanych, że im nic złego się nie przydarzy.

Zabezpieczenie przyszłości

Wyniki badania jasno pokazują, że Polacy starają się zabezpieczyć swoją przyszłość. Niemal 60% badanych chce zapewnić swoim bliskim komfort życia w przypadku swojej śmierci poprzez oszczędzanie. Co druga osoba (51%) decyduje się na ubezpieczenie na życie, co jest szczególnie istotne w czasach wysokiej inflacji.

„Oszczędności tracą z czasem na wartości, szczególnie przy dzisiejszych parametrach ekonomicznych. Druga ich wadą jest dostępność. Przy większych, planowanych wydatkach, łatwo sięgnąć do konta oszczędnościowego, czy lokaty, którą zakładaliśmy na tzw. >>czarną godzinę<<. Polisa ubezpieczeniowa ma znaczną przewagę nad tym rozwiązaniem. Dzięki mechanizmowi indeksacji może utrzymać wartość pieniądza, jaka ma nam być wypłacona na koniec ubezpieczenia. Dodatkowo zapewnia nam ochronę przez cały okres trwania umowy. Zatem w razie wypadku, choroby, inwalidztwa, ubezpieczyciel wypłaci należne świadczenie. Jeśli polisa oferuje zarówno ochronę życia, jak i gromadzenie kapitału, to nawet w razie wypłaty świadczenia, nasz kapitał na przyszłość nie ucierpi i na koniec trwania umowy, otrzymamy zgromadzone środki” – wyjaśnia Jacek Liszkowski.

Ubezpieczyciele starają się zaspokoić potrzeby Polaków, oferując produkty ubezpieczeniowe, które nie tylko chronią w przypadku śmierci, ale także w przypadku choroby, inwalidztwa, wypadku i uszczerbków na zdrowiu. Ponadto oferują również produkty, które pozwalają na oszczędzanie pieniędzy na przyszłość.

Oferty ubezpieczeń są dostosowane do różnych sytuacji życiowych, oferując wsparcie w razie różnych zdarzeń losowych, a także możliwość oszczędzania na przyszłość.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM