Wiadomości Polska Nauka i technologie MC: Polska chce aktywnie rozwijać technologie kwantowe (komunikat)
Nauka i technologie

MC: Polska chce aktywnie rozwijać technologie kwantowe (komunikat)

17 kwietnia 2024 roku odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach 12. edycji Akademii e-marketingu w Tarczyński Arena we Wrocławiu. Akademia oferuje cykl darmowych szkoleń z budowania strategii rozwoju biznesu w internecie, skierowanych do właścicieli małych i średnich firm. Spotkania są organizowane w kilku dużych polskich miastach i umożliwiają uczestnikom zdobycie lub poszerzenie wiedzy w zakresie tworzenia strony www, prowadzenia działań SEO czy wykorzystania narzędzi promocyjnych, poprzez bezpośredni kontakt z ekspertami.

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza, że technologie kwantowe i sztuczna inteligencja będą miały ogromny wpływ na wiele sektorów gospodarki, w tym na komunikację, obliczenia, przemysł, opiekę zdrowotną, energetykę i technologie kosmiczne. Wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz minister nauki Dariusz Wieczorek podpisali Europejską Deklarację dot. Technologii Kwantowych (Quantum Pact), aby Polska aktywnie uczestniczyła w budowie europejskiego ekosystemu technologii kwantowych.

Unia Europejska angażuje się w rozwój technologii kwantowych poprzez różnorodne inicjatywy. Przykłady to European High Performance Computing, które wspiera rozwój europejskich komputerów kwantowych, oraz European Quantum Communication Infrastructure, zajmujące się budową sieci komunikacji kwantowej.

Polska aktywnie uczestniczy w obu tych inicjatywach. Obecnie prowadzone są prace nad stworzeniem krajowej testowej sieci połączeń kwantowych oraz nad dwoma komputerami kwantowymi, z których jeden zostanie zlokalizowany w Poznaniu, a drugi, współfinansowany przez Polskę, w Ostrawie.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek, wyraził przekonanie, że Polska posiada ogromny potencjał do realizacji działań związanych z Quantum Pact. Z uwagi na strategiczne znaczenie technologii kwantowych dla rozwoju nauki i gospodarki, minister uważa, że Polska powinna niezwłocznie przystąpić do grona sygnatariuszy tego dokumentu.

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie finansują kluczowy projekt EuroQCI, dotyczący bezpiecznej europejskiej komunikacji kwantowej. To tylko jeden z wielu projektów, w których oba resorty współpracują nad budowaniem kwantowej doliny w Polsce.

Współpraca europejska w dziedzinie technologii kwantowych

W dniu 5 grudnia 2023 roku Prezydencja Hiszpańska ogłosiła deklarację mającą na celu wzmocnienie współpracy europejskiej w rozwoju światowej klasy ekosystemu technologii kwantowych. Dotychczas podpisało ją 18 państw, w tym Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Holandia, Rumunia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia i Szwecja.

Sygnatariusze deklaracji podkreślają znaczenie technologii kwantowych dla konkurencyjności naukowej i przemysłowej UE oraz zobowiązują się do współpracy w rozwoju ekosystemu technologii kwantowych w całej Europie. Ich ostatecznym celem jest uczynienie Europy wiodącym regionem globalnie pod względem innowacji kwantowych, tworząc „dolinę kwantową” świata.

„Nasz priorytet to aktywne dążenie do osiągnięcia wysokiego poziomu w dziedzinie technologii kwantowych, poprzez rozwój i innowacje. Chcemy dołączyć do czołowych graczy w obszarze technologii kwantowych w Europie” – oświadczył Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

W jaki sposób planujemy rozwijać technologię kwantową w Polsce?

Polska jest zaangażowana w Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC, które zakłada budowę komputera kwantowego w Polsce i jego integrację z europejską siecią superkomputerową.

Zainstalowanie komputera kwantowego w Polsce otworzy nowe możliwości dla zespołów badawczych, umożliwiając korzystanie z najnowszych technologii w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Pilotażowe instalacje sześciu komputerów kwantowych EuroHPC JU, w tym polskiego komputera opartego na technologii pułapek jonowych, będą dostępne dla szerokiego grona krajowych i europejskich użytkowników do celów badawczych i rozwojowych, służąc zarówno społeczności naukowej, jak i sektorowi przemysłowemu oraz publicznemu.

Europejska infrastruktura komputerów kwantowych, w której aktywnie uczestniczy Polska, będzie wspierać rozwój różnorodnych zastosowań technologii kwantowych o znaczeniu przemysłowym, naukowym i społecznym dla Europy. Dodatkowo, umożliwi ona rozbudowę europejskiej infrastruktury superkomputerowej o nowe możliwości.

Polska planuje zwiększone inwestycje w inicjatywy kwantowe, mające na celu rozwój zespołów naukowych w dziedzinie kwantowych technologii, edukację młodych talentów w tym obszarze oraz zapewnienie bezpiecznej komunikacji kwantowej w celu ochrony transmisji informacji i podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa za pomocą technologii kwantowych.

Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version