Wiadomości Polska Nauka i technologie Grawimetr absolutnie doskonały
Nauka i technologie

Grawimetr absolutnie doskonały

Istnieją różne zastosowania grawimetrów, takie jak poszukiwanie złóż, tworzenie wzorców jednostek miar oraz zastosowania obronne. Najczęściej używane są grawimetry sprężynowe, ale do specjalnych zadań stosuje się grawimetry nadprzewodnikowe oraz różne rodzaje grawimetrów absolutnych – w Polsce znajdują się cztery takie urządzenia. Specjaliści z Instytutu Geodezji i Kartografii opowiadają o grawimetrach.

Grawimetr to urządzenie służące do pomiaru przyciągania ziemskiego z dużą dokładnością, istnieje wiele różnych rodzajów grawimetrów. Mogą być one umieszczane na lądzie, pokładach statków, samolotów, satelitów, a nawet dronów. Najdokładniejsze grawimetry (laboratoryjne) osiągają dokładność poniżej 10 nm/s2, co odpowiada grawitacyjnemu przyciąganiu ludzi stojących w odległości 1 metra od siebie. Nawet niewielkie przesunięcie tak precyzyjnego grawimetru o jeden centymetr może spowodować zauważalną zmianę odczytu z powodu oddalania się instrumentu od środka masy Ziemi – wyjaśnia dr inż. Przemysław Dykowski z Instytutu Geodezji i Kartografii w rozmowie z Nauką w Polsce.

Podczas dwóch silnych trzęsień ziemi w centralnej Turcji w lutym ub.r., oba grawimetry w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym Borowa Góra (na północ od Warszawy) – grawimetr kwantowy AQG-B07 i grawimetr nadprzewodnikowy iGrav-027 – zarejestrowały zmiany przyspieszenia siły ciężkości spowodowane przez fale sejsmiczne. IGiK poinformował, że rejestracje grawimetryczne były zaburzone przez wiele godzin do granic możliwości pomiarowych obydwu instrumentów.

Wpływ przyciągania ziemskiego na obiekty – czy to ulega zmianie?

Przyciąganie ziemskie, nazywane również „przyspieszeniem grawitacyjnym”, jest wynikiem oddziaływania grawitacyjnego Ziemi oraz siły odśrodkowej spowodowanej jej obrotem wokół własnej osi. Siła odśrodkowa działa na każdy obiekt na Ziemi, zwiększając swoją wartość wraz z oddalaniem się od osi obrotu – osiąga wartość zerową na biegunach i maksymalną na równiku. Chociaż nie zmienia przyciągania na biegunach, to powoduje jego zmniejszenie na równiku.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version