Biznes i finanse

Resort środowiska chce, by butelki z kaucją były zwolnione z VAT

Ministerstwo środowiska planuje wprowadzenie poprawek do ustawy kaucyjnej, w tym zmiany dotyczące opodatkowania VAT, przed uruchomieniem systemu odbierania opakowań po napojach 1 stycznia 2025 r. Według wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, kaucja za butelkę szklaną wyniesie 1 zł, a za butelkę plastikową oraz puszkę – 50 gr.

Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska, poinformowała podczas debaty zorganizowanej przez PAP Biznes, że po konsultacjach z przedstawicielami różnych środowisk, w tym producentami napojów, zaproponowano kilka nowych rozwiązań w ustawie dotyczącej kaucji.

„Chcemy, by w projekcie nowelizacji ustawy kaucyjnej było wyraźnie wskazane, że opakowania objęte kaucją są zwolnione z VAT” – oświadczyła minister Sowińska, dodając, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska „liczy na dobrą współpracę z resortem finansów w sprawie VAT i kaucji.”

Resort klimatu i środowiska planuje wprowadzić poprawki w ustawie kaucyjnej przed 1 stycznia 2025 r. Wiceminister Anita Sowińska poinformowała o nowych rozwiązaniach w ustawie, w tym zwolnieniu opakowań objętych kaucją z VAT.

Minister Sowińska wyjaśniła, że nowelizacje ustawy kaucyjnej mają na celu uszczelnienie systemu i zwiększenie kontroli, a także wprowadzenie zmian w pobieraniu kaucji, tak aby podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Zmiany mają również objąć zwiększenie opłaty kaucyjnej dla butelek szklanych wielorazowego użytku oraz obowiązek przyjmowania butelek szklanych przez małe sklepy. Dodatkowo, przesunięty ma być obowiązek zbiórki butelek po mleku w ramach systemu kaucyjnego.

Kwestia VAT w obecnych przepisach nie jest jasno zdefiniowana. „Według wytycznych Ministerstwa Finansów butelki wielokrotnego użytku są objęte VAT-em, a jednokrotnego – nie. Chcemy, żeby to było jasno sprecyzowane” – dodała Anita Sowińska.

Podczas dyskusji wiceszefowa MKiŚ ogłosiła planowane nowelizacje ustawy kaucyjnej, które mają na celu uszczelnienie systemu i zapobieganie nadużyciom. Sowińska wyjaśniła, że wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska będą miały możliwość kontroli operatorów uczestniczących w systemie kaucyjnym.

Uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję PAP Biznes zgodnie twierdzili, że obecne przepisy nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed oszustwami. Dlatego Ministerstwo Środowiska postuluje konieczność wprowadzenia zmian w prawie jeszcze w tym roku.

„Zamierzamy wprowadzić w życie inne postulaty branży napojowej. Chcemy, aby kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju, sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei – od sklepu, do którego dostarczałby towar” – wyjaśniła minister Sowińska.

Według jej sugestii, kaucja będzie pobierana od każdego kupującego napój i zwracana przy zwrocie butelki lub puszki. Opłata kaucyjna dla butelek szklanych wielokrotnego użytku zostanie zwiększona do 1 zł, a kaucja dla butelek plastikowych i puszek wyniesie 50 gr.

W nowej wersji ustawy, małe sklepy sprzedające napoje w butelkach szklanych będą zobowiązane do przyjmowania butelek wielokrotnego użytku. Zgodnie z propozycją MKiŚ, obowiązek zbiórki butelek po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego zostanie przesunięty o rok, czyli od 2026 roku. W nowych przepisach pojawi się także koncepcja „instytucji parasolowej”, która będzie funkcjonować ponad operatorami.

W trakcie debaty reprezentanci zainteresowanych stron wyrazili pochwałę dla planowanych zmian w resorcie klimatu i środowiska. Jednak zwrócono uwagę na liczne niedociągnięcia w projekcie ustawy, szczególnie dotyczące funkcjonowania operatorów oraz sposobu tworzenia i rozliczania systemu.

Od 2025 roku w Polsce ma zostać wprowadzony system kaucyjny, który ma na celu zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych oraz zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą zobowiązane do odbierania pustych opakowań i oddawania kaucji, natomiast mniejsze sklepy będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie całego systemu kaucyjnego.

Wprowadzenie kaucji ma na celu promowanie zwrotu opakowań i zwiększenie recyklingu surowców używanych do produkcji opakowań. System będzie obejmował trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, wielokrotnego użytku szklane butelki do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM