Nauka i technologie

Częstochowa: `My Talent`, czyli aplikacja pomoże poznać samego siebie

Projekt realizowany przez firmę Evorain oraz miasto, wykazał, że uczniowie z częstochowskich szkół borykają się z trudnościami w wyborze odpowiedniej uczelni i potrzebują indywidualnego doradztwa zawodowego. Jednocześnie wykazali chęć rywalizacji i autonomii w działaniu – takie wnioski płyną z przeprowadzonych badań i ankiety.

W grudniu po raz pierwszy publicznie zaprezentowano cele i możliwości aplikacji, a po szkoleniach dla dyrektorów oraz szkolnych koordynatorów „My Talent” została wprowadzona do częstochowskich szkół. Aplikacja oparta na sztucznej inteligencji ma na celu pomóc uczennicom i uczniom z klas maturalnych w odkryciu ich mocnych stron i zaplanowaniu przyszłej drogi zawodowej.

„My Talent” to aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która ma na celu personalizację dalszej kariery młodzieży z Częstochowy. Do tej pory 1,5 tysiąca maturzystów z 20 szkół średnich zalogowało się do aplikacji, a wykonano już 1100 badań, aby określić indywidualny profil potrzeb – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Pojawiły się również oczekiwania, aby młodzież z klas przedmaturalnych mogła skorzystać z aplikacji, ponieważ to wtedy podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące dalszej edukacji i przyszłości młodych ludzi.

Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) do pomiaru potrzeb pozwala lepiej zrozumieć jednostki i skierować je w odpowiedni obszar zawodowy. Określenie potrzeb jest kluczowe dla identyfikacji potencjału i kierunku rozwoju młodych osób. Odkrywanie i odpowiednie wykorzystanie tych potrzeb jest równoznaczne z odkryciem i wsparciem talentów danej osoby, dlatego aplikacja została nazwana właśnie w ten sposób.

Badania przeprowadzone wśród uczniów wykazały, że 72% ankietowanych odczuwa dużą potrzebę doradztwa zawodowego, a 90% potrzebuje wskazania indywidualnej ścieżki rozwoju. Ponadto, 56% uczniów ma trudności z podjęciem decyzji dotyczącej aplikowania do szkoły wyższej. Ponadto, zidentyfikowano, że 80% badanych odczuwa wysoką potrzebę rywalizacji, 70% potrzebuje autonomii w działaniu, a 65% potrzebuje wsparcia w działaniu, ostrożności i gromadzenia informacji.

Jakub Romanowski, prezes Evorain, zauważa, że osoby prezentujące cechy gromadzenia, rozwagi i gotowości do działania wykazują duży potencjał. Ich umiejętność gromadzenia wiedzy i doświadczeń może być cennym zasobem na rynku pracy, dostarczając odpowiednich specjalistów do potrzebujących obszarów zawodowych.

Wkrótce aplikacja „My Talent” zacznie prezentować rekomendowane obszary zawodowe na profilach uczniów.

Maciej Orzechowski, partner w Evorain i prezes AIA Concept, przekonuje, że aplikacja ta może być przydatna uczniom do pozyskiwania wiedzy i informacji potrzebnych do przygotowania CV, listu motywacyjnego, a także do wyboru ścieżki zawodowej lub edukacyjnej.

Anna Tymoshenko, kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta, wzięła udział w spotkaniu podsumowującym efekty wdrożenia aplikacji „My Talent” w częstochowskich szkołach, zajmującą się projektami służącymi profilowaniu zawodowemu uczniów.

Evorain, firma informatyczna założona przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej, specjalizuje się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do ułatwiania życia ludzkiego. W ubiegłym roku firma została wyróżniona nagrodą Innowator „Wprost” w kategorii Dobre Geny Innowacji za współpracę z Geofizyką Toruń. Ich główne obszary działalności to rozwój oprogramowania opartego na AI oraz uczenie maszynowe.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM