Wiadomości Polska Nauka i technologie MC: Wybory samorządowe: głosuj tam, gdzie mieszkasz (komunikat)
Nauka i technologie

MC: Wybory samorządowe: głosuj tam, gdzie mieszkasz (komunikat)

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza, że 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Obywatele zameldowani na stałe zostają automatycznie ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Niemniej jednak, nie wszyscy mieszkają i głosują tam, gdzie są zameldowani. Jak zatem postępować, by móc głosować w miejscu zamieszkania?

W wyborach samorządowych i referendach lokalnych możesz oddać swój głos tylko w wyznaczonym obwodzie głosowania.

Czemu warto uczestniczyć w wyborach samorządowych?

Wybory samorządowe są kluczowym elementem demokracji, pozwalającym na aktywne uczestnictwo w kształtowaniu życia społeczności lokalnej. Decyzje podejmowane na poziomie samorządowym mają bezpośredni wpływ na jakość życia w danym miejscu. Poprzez udział w wyborach samorządowych możemy wybrać przedstawicieli, którzy będą najlepiej reprezentować nasze interesy i potrzeby na poziomie lokalnym.

Decyzje samorządowców mają ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców, dotyczące takich obszarów jak edukacja, zdrowie, infrastruktura drogowa, transport publiczny, środowisko i kultura.

Aby zagłosować w miejscu zamieszkania, musisz być zarejestrowany w odpowiednim urzędzie miejskim i mieć przy sobie ważny dowód tożsamości. Nie możesz zmienić miejsca głosowania jednorazowo, jak w wyborach parlamentarnych, więc pamiętaj o rejestracji na czas.

W wyborach samorządowych nie możesz zagłosować w dowolnym miejscu ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Dlatego ważne jest, abyś zarejestrował się na czas i mógł realnie kształtować miejsce, w którym żyjesz poprzez udział w głosowaniu.

Skorzystaj z e-usługi Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW poprzez portal gov.pl. Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, a nie w gminie, w której masz zameldowanie na pobyt stały, złoż wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania online.

Usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych została zmodyfikowana i weszła w życie od 21 lutego. Nowa wersja usługi przyspiesza proces wydawania decyzji przez urzędników dotyczących wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym – wyjaśnia Michał Gramatyka, sekretarz stanu.

Sprawdź, co jeszcze możesz załatwić online w nadchodzących wyborach. Możesz sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców na portalu gov.pl oraz w aplikacji mObywatel. Dodatkowe informacje o tej funkcji znajdziesz na stronie: https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/wybory. Możesz także zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika oraz zgłosić, że chcesz głosować korespondencyjnie. Aby skorzystać z tych e-usług, potrzebny będzie profil zaufany. Jeśli go jeszcze nie masz, sprawdź, jak łatwo go zdobyć!

Profil zaufany – jak założyć?

Aby założyć profil zaufany, odwiedź stronę: pz.gov.pl/pz/index i kliknij na pole „Zarejestruj się” w prawym górnym rogu. Wybierz preferowany sposób uzyskania profilu zaufanego.

Możesz to zrobić na jeden z czterech sposobów:

1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – najszybszy sposób, nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych. Dostępne w wielu bankach oraz platformie Envelo. 2. Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideo spotkanie z urzędnikiem. 3. Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. 4. Wypełniając internetowy wniosek i potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą. Niezależnie od wybranej opcji, proces założenia profilu zaufanego jest prosty. Więcej informacji na temat każdej metody znajdziesz na GOV.pl.

Masz problem?

Jeśli pomimo instrukcji coś nie działa, nie martw się! Skontaktuj się z naszym centrum pomocy:

Zadzwoń pod numer: + 48 (42) 253 54 50 – jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00. Możesz też napisać na adres: pz-pomoc@coi.gov.pl

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są bez zmian w treści, tak jak zostały dostarczone przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version