Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza, że Minister Barbara Nowacka podpisała nowe rozporządzenie dotyczące prac domowych oraz oceny klasyfikacyjnej z religii i etyki. Zgodnie z nowymi przepisami, od kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane.
Od kwietnia szkoły podstawowe wprowadzą nowe zasady dotyczące prac domowych. W klasach I-III prace domowe zostaną całkowicie zniesione, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. Natomiast w klasach IV-VIII zadania domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane.
Nowe podejście umożliwi uczniom lepsze wykorzystanie czasu na powtórzenie materiału, przygotowanie się do testów, czytanie książek oraz rozwijanie swoich zainteresowań i odpoczynek.
Minister Barbara Nowacka tłumaczy, że zgodnie z rozporządzeniem:
W klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.
Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej nie będą zobowiązani do wykonywania prac domowych w czasie poza lekcjami. Nauczyciele nie będą oceniać prac domowych.
Przeprowadzone zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych na poziomie szkół podstawowych. Nowe przepisy nie znoszą obowiązku wykonywania prac domowych, takich jak nauka czytania dla najmłodszych uczniów, czytanie lektur, przyswajanie określonych treści, słówek z języków obcych czy powtarzanie omawianego materiału podczas lekcji.
Od września bieżącego roku, rozporządzenie wprowadza nową zasadę, zgodnie z którą oceny z etyki i religii, jako przedmiotów nieobowiązkowych, nie będą wliczane do średniej ocen rocznych. Zmiana ma na celu zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen.
Rozporządzenie zostało przekazane do opublikowania w Dzienniku Ustaw RP.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez dokonywania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl