Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MF: KSeF bardziej przyjazny przedsiębiorcom. Zmiany w systemie po spotkaniach konsultacyjnych (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MF: KSeF bardziej przyjazny przedsiębiorcom. Zmiany w systemie po spotkaniach konsultacyjnych (komunikat)

– Ministerstwo Finansów (MF) ogłasza główne założenia zmian w systemie, w tym ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

– W ramach zmian, wszystkim podatnikom zostanie udostępniona możliwość wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego.

– Ponadto, planowane jest odroczenie wprowadzenia kar za niestosowanie KSeF oraz odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP.

W maju 2024 r. rozpocznie się szkolenie dla przedsiębiorców w urzędach skarbowych na terenie całego kraju.

W pierwszym etapie konsultacji dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zorganizowano 9 spotkań, w których uczestniczyło około 10 tys. osób.

„Dziękujemy za zaangażowanie w proces konsultacji KSeF. Skala odzewu na nasze zaproszenie była dla nas miłym zaskoczeniem. Otrzymane informacje ułatwiły nam pracę nad zmianami. Zapewniamy, że konsultacje są dla nas istotnym elementem procesu tworzenia nowych rozwiązań. Jesteśmy otwarci na współpracę, dyskusję i argumenty. Jednocześnie podtrzymujemy deklarację – obligatoryjny KSeF będzie wdrożony. Dołożymy również wszelkich starań, żeby jak najszybciej ogłosić nową datę obowiązkowego korzystania z tego systemu” – podkreślił minister Andrzej Domański podczas spotkania podsumowującego cykl „Konsultujemy KSeF”.

Obowiązkowe wprowadzenie KSeF

W odpowiedzi na oczekiwania przedsiębiorców, Krajowa Administracja Skarbowa podjęła decyzję o jednoczesnym wdrożeniu obowiązku e-fakturowania dla wszystkich podatników, zarówno czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Zmiany zostały zaproponowane tak, aby uwzględnić nakłady poniesione dotychczas oraz zapewnić sprawną implementację nowych regulacji. – powiedział Marcin Łoboda, szef KAS.

Wprowadzone zmiany uwzględniają różnorodne postulaty zgłaszane podczas konsultacji oraz oczekiwania przedsiębiorców. Ujednolicenie terminu dla wszystkich podatników ułatwi wprowadzenie KSeF.

Proponowane rozwiązania zostaną przedstawione do dalszych konsultacji w formie propozycji zmian do ustawy do 3 kwietnia. Datę odroczenia obowiązkowego KSeF podamy na przełomie kwietnia i maja. KSeF nie będzie obowiązywać w 2024 r. Kwiecień będzie poświęcony na konsultacje projektu nowelizacji i analizę uwag przesłanych do resortu. Na początku maja planujemy skierować projekt ustawy do kolejnych etapów prac legislacyjnych” – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Nowe założenia systemu

Planujemy odroczenie konieczności podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla Mechanizmu Podzielonej Płatności, co umożliwi przedsiębiorcom dostosowanie systemów IT do KSeF. Dodatkowo rozważymy dodatkowe odroczenie dla faktur z kasy rejestrującej i paragonów z NIP, które są uznane za faktury.

Wprowadzamy nową opcję dla wszystkich podatników, którzy będą mogli wystawiać elektroniczne faktury „offline” z kodem QR i wprowadzać je do KSeF następnego dnia roboczego, co pozwoli na łagodniejsze wprowadzenie obowiązkowego systemu KSeF.

W odpowiedzi na pytania i prośby dotyczące faktury konsumenckiej, planujemy umożliwić wystawianie takich faktur w KSeF. Konsument będzie mógł uzyskać dostęp do faktury w KSeF poprzez otrzymanie kodu QR (tzw. anonimowy dostęp do faktury w KSeF).

Podczas konsultacji z przedsiębiorcami, zidentyfikowano problem z identyfikacją statusu nabywcy na fakturze. W związku z tym, proponujemy równomierne rozłożenie odpowiedzialności między wystawcą a nabywcą w zakresie obowiązków KSeF. Planujemy również rozwiązanie problemu wystawcy dotyczącego obowiązku wystawienia faktury w KSeF dla podatnika zwolnionego z VAT poprzez wprowadzenie „samoidentyfikacji” nabywcy. Dodatkowo, podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani do podawania numeru VAT (jeśli zarejestrowani dla celów VAT) lub NIP (w pozostałych przypadkach) na fakturach, gdy dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.Z uwagi na zgłoszone problemy z przesyłaniem załączników przez KSeF, umożliwimy dodawanie załączników do faktur za media, usługi telekomunikacyjne i inne „zbiorcze”. W celu dostosowania rozwiązań, udzielimy dodatkowego odroczenia obowiązku stosowania KSeF dla tych faktur.

Chcemy umożliwić wcześniejsze generowanie i pobieranie certyfikatów nabywcy do faktur, nawet w przypadku awarii i offline.

W fazie wdrożenia KSeF zapewniamy uproszczenia dla podatników „wykluczonych cyfrowo”, umożliwiając stosowanie faktur papierowych w okresie przejściowym dla małych podatników, których wdrożenie KSeF może być problematyczne. Dotyczy to sytuacji, gdy żadna z faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie.

Decyzja zosta podjęta o odroczeniu nałożenia kar za niestosowanie KSeF, aby złagodzić skutki błędów przedsiębiorców w początkowym okresie działania systemu w wersji obligatoryjnej.

Podatników będą objęte szkolenia i wsparcie

„Rozumiemy, że wprowadzenie obowiązkowego KSeF stanowi dużą zmianę dla podatników. Naszym celem jest zatem dotarcie do przedsiębiorców i udzielenie wsparcia, zwłaszcza w okresie poprzedzającym system obligatoryjny i w pierwszej fazie jego funkcjonowania” – podkreśla szef KAS Marcin Łoboda.

W maju 2024 r. urzędy skarbowe rozpoczną szkolenia dla przedsiębiorców, które będą dostępne stacjonarnie w siedzibie urzędu oraz online. Podczas szkoleń pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej omówią główne założenia i funkcjonalności KSeF, zakres obowiązkowego e-fakturowania, zasady generowania kodów QR oraz metody uzyskania dostępu do e-faktur. Przedstawią również funkcjonalności darmowych narzędzi do e-fakturowania takich jak Aplikacja Podatnika KSeF, e-mikrofirmy oraz aplikacja mobilna KSeF.

Podatnicy będą mieć możliwość umówienia się na spotkania indywidualne, podczas których otrzymają niezbędne informacje dotyczące obowiązkowego KSeF oraz skorzystania z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

Podatnicy, księgowi oraz przedstawiciele firm, które tworzą własne oprogramowanie do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych będą mieli możliwość skorzystania z pomocy Krajowej Informacji Skarbowej. Infolinia KIS udzielać będzie wsparcia merytorycznego oraz technicznego związanego z obowiązującymi przepisami. Planujemy uruchomienie infolinii technicznej w lipcu bieżącego roku.

Jesteśmy otwarci na współpracę z zewnętrznymi podmiotami w celu promocji KSeF. Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się formularz, który umożliwia zgłoszenie chęci współpracy informacyjno-edukacyjnej związanej z wdrożeniem KSeF (link do formularza).

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Załączniki do komunikatów można znaleźć na nowej Platformie Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version