Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Szefowie MSWiA i MON przedstawili założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

Szefowie MSWiA i MON przedstawili założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (komunikat)

Ministrowie MSWiA i MON przedstawili projekt ustawy dotyczący ochrony ludności i obrony cywilnej

22 marca br. minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili projekt ustawy dotyczący ochrony ludności i obrony cywilnej. Nowe przepisy mają na celu wypełnienie luki prawnej w zakresie obrony cywilnej, która powstała w wyniku wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 r.

Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że państwo ma obowiązek zapewnić ochronę swoim mieszkańcom oraz stworzyć procedury i rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia. Szef MSWiA przypomniał, że ochrona ludności i obrona cywilna są priorytetem na wszystkich szczeblach funkcjonowania kraju, od gminy po cały kraj. Wyznaczył również, że bezpieczeństwo Polek i Polaków jest absolutnym priorytetem dla aktualnego rządu.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział przywrócenie procedur łączących instytucje współpracujące w celu ochrony ludności, które zostały zniszczone przez poprzedni rząd. Zintegrowane systemy będą działać na wszystkich poziomach administracji publicznej, a także zaangażowane będzie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – oświadczył szef MSWiA.

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów rządu. „Aby podkreślić wagę bezpieczeństwa dla naszego rządu i całego państwa, minister spraw wewnętrznych i administracji zostaje na czele obrony cywilnej RP” – oświadczył.

Szef MON podkreślił znaczenie przygotowywanych rozwiązań i działania rządu jako dowód zaangażowania państwa na najwyższym poziomie w ochronę obywateli. Zadeklarował, że będą bronić nie tylko terytorium, ale także każdego obywatela Polski.

Nowa ustawa kompleksowo reguluje kwestie związane z ochroną ludności i obroną cywilną, uwzględniając współczesne wyzwania i zagrożenia. Regulacje są oparte na dobrych praktykach, doświadczeniach służb ratowniczych, wnioskach z kontroli NIK, analizach systemowych w krajach europejskich oraz pracach naukowych i badawczych w obszarze ochrony ludności.

Podczas konferencji Minister spraw wewnętrznych i administracji, Marcin Kierwiński, przedstawił główne założenia nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Główne punkty nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

– System ostrzegania i alarmowania

Nowe przepisy będą zawierały ważny element w postaci systemu ostrzegania i alarmowania ludności w przypadku zagrożenia. Odpowiedzialność za utrzymanie systemu będzie leżeć po stronie poszczególnych szczebli administracji.

Minister Marcin Kierwiński postuluje, aby wszystkie instytucje państwowe, mające możliwość dotarcia do każdego obywatela, były w stanie szybko przekazywać informacje o nadchodzących zagrożeniach, tak aby wszyscy wiedzieli, co robić w sytuacji zagrożenia.

Przygotowane przepisy unormują kwestie ewakuacji ludności w przypadku zagrożenia dla gmin, powiatów, województw i całego kraju. Planowane są uzgodnienia z organami wojskowymi w celu skutecznej ewakuacji zagrożonej ludności cywilnej do określonych miejsc przy użyciu infrastruktury drogowej i kolejowej.

W ramach nowych przepisów państwo będzie zobowiązane do przetransportowania zagrożonej ludności cywilnej do zdefiniowanych miejsc poprzez wykorzystanie całej infrastruktury drogowej i kolejowej. Planowane są uzgodnienia z organami wojskowymi w celu skutecznej ewakuacji w sytuacji zagrożenia dla gmin, powiatów, województw i całego kraju.

Nowe przepisy dotyczące schronów i ukryć dla ludności mają na celu uregulowanie ewidencji, utrzymywania i budowania tych miejsc. Projekt ustawy będzie także zawierał wsparcie finansowe dla realizacji tych przedsięwzięć oraz określi odpowiedzialność za utrzymanie systemu na różnych szczeblach administracji. Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że wprowadzone zostaną jasne i bezpieczne kryteria do prawa budowlanego, aby nowe obiekty spełniały wymagane standardy jako tymczasowe miejsca ochrony ludności.

Wprowadzane rozwiązania mają na celu również zapewnienie bezpiecznych miejsc schronienia dla ludności w przypadku zagrożeń. System ewidencji, utrzymywania i budowania schronów będzie objęty wsparciem finansowym, a nowe obiekty będą musiały spełniać określone kryteria, aby zapewnić ludności odpowiednią ochronę – powiedział minister Marcin Kierwiński.

Zwiększenie odporności społecznej

Aby skutecznie reagować na sytuacje zagrożenia, społeczeństwo musi być odpowiednio przygotowane. Planowane są szkolenia i ćwiczenia, w których wezmą udział obywatele, organizacje pozarządowe oraz służby ratownicze. Władze apelują o świadomość zagrożeń i umiejętność reagowania na nie ze strony każdego obywatela.

Nowe rozwiązania dotyczące budowy zasobów i struktur ochrony ludności oraz obrony cywilnej będą skupiać się na zdefiniowaniu roli i struktury organów ochrony ludności na różnych szczeblach administracyjnych. Określone zostaną ich zadania, kompetencje oraz zasady współpracy, a także regulacje dotyczące tworzenia i utrzymywania zasobów ochrony ludności.

Minister Marcin Kierwiński przekazał, że nowe rozwiązania będą zawierały zestaw procedur oraz jasno określone odpowiedzialności poszczególnych służb państwowych, aby skutecznie działać w przypadku zagrożeń.

Nowe przepisy będą dotyczyć funkcjonowania systemu ochrony ludności nie tylko w czasie pokoju, ale także w stanie wojennym oraz podczas konfliktu zbrojnego. Planowane zmiany zakładają przekształcenie podmiotów ochrony ludności, odpowiedzialnych za ratownictwo i ochronę w okresie pokoju, w struktury obrony cywilnej w sytuacji wojennej. Minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział stworzenie korpusu obrony cywilnej, który będzie odpowiedzialny za konkretne zadania w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej.

Nowe rozwiązania obejmują również finansowanie działań ochrony ludności, w tym utworzenie Państwowego Funduszu Ochrony Ludności. Fundusz ten będzie składał się z funduszu centralnego, który będzie zarządzany przez ministra odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne, oraz z funduszy wojewódzkich, którymi będą zarządzać wojewodowie. Minister Marcin Kierwiński wyjaśnił, że celem jest maksymalne zaangażowanie państwa w pokrywanie wydatków ponoszonych przez władze samorządowe na różnych poziomach.

Minister MSWiA ogłosił, że obecnie trwają konsultacje z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Zaznaczył również, że po 8 latach straconych przez PiS nie ma już czasu do stracenia.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie pochodzą bezpośrednio od nadawców i nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Zgodnie z postanowieniami prawa prasowego, nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść przekazaną w komunikacie. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version