Wiadomości Polska Nauka i technologie Studenci Uniwersytetu Warszawskiego Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024)
Nauka i technologie

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024)

Grupa składająca się z Arkadiusza Czarkowskiego, Bartłomieja Czarkowskiego i Tomasza Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła tytuł Mistrzów Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024).

W dniach 22-24 marca 2024 roku odbyły się I Akademickie Mistrzostwa Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024) w Pradze. Mistrzostwa są częścią najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego – Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, który rozgrywany jest od roku 1977. W tegorocznych mistrzostwach Europy wystartowało 52 drużyny reprezentujące najlepsze uczelnie informatyczne z krajów podzielonych na cztery regiony: południowo-wschodni, środkowoeuropejski, północno-zachodni i południowo-wschodni. Po zawodach regionalnych, które odbyły się jesienią 2023 roku, do zawodów w Pradze awansowało po 13 najlepszych drużyn z każdego regionu. Zespoły z regionu środkowoeuropejskiego (CERC) odniosły znakomite sukcesy, zdobywając jeden złoty medal, dwa srebrne i trzy brązowe.

Zespół reprezentujący Uniwersytet Warszawski, składający się z Arkadiusza Czarkowskiego, Bartłomieja Czarkowskiego i Tomasza Nowaka, został pierwszymi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym. Wszyscy trzej są studentami Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

Zespół rozwiązał 9 z 11 zadań przygotowanych przez organizatorów EUC 2024, co zapewniło im pierwsze miejsce. Inni medaliści rozwiązali po 8 zadań, a o ich miejscu w rankingu decydował czas poświęcony na rozwiązywanie zadań. Drugie miejsce zajęły zespoły z Uniwersytetu w Zagrzebiu, a trzecie miejsce przypadło Kijowskiemu Uniwersytetowi Narodowemu im. Tarasa Szewczenki. Brązowe medale zdobyły drużyny reprezentujące Uniwersytet Loránda Eötvösa, Uniwersytet Wrocławski oraz École Normale Supérieure de Paris. Drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego spisała się znakomicie, zajmując 8. miejsce z ośmioma rozwiązanymi zadaniami.

Drużynę Uniwersytetu Warszawskiego w przygotowaniach wspierał Dziekan Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Fundacja Rozwoju Informatyki oraz dwie firmy: Atende S.A. oraz Huawei Research Center in Warsaw.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version