Wiadomości Polska Ludzie i kultura MKiDN: Średnie miejscowości z mocnym wsparciem kultury. Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji (komunikat)
Ludzie i kultura

MKiDN: Średnie miejscowości z mocnym wsparciem kultury. Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji (komunikat)

Szkoła Filmowa w Łodzi serdecznie zaprasza na 17. edycję „Łodzią po Wiśle”, która odbędzie się 22 i 23 marca w warszawskim kinie Iluzjon. Krzysztof Brzezowski, szef Biura Promocji i rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi, podkreśla, że to będzie kurs na dobre, młode kino i na dobre spotkania z publicznością. Nie może Was tam zabraknąć!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza program wsparcia dla średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Celem programu jest rozwój nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, projektowanie oferty kulturalnej uwzględniającej lokalne społeczności oraz poprawa warunków działania instytucji kultury w mniejszych miejscowościach.

Program ma na celu stymulowanie rozwoju kulturalnego oraz społecznego średnich miast poprzez inwestowanie w infrastrukturę kulturalną oraz promowanie działań, które angażują lokalne społeczności i tworzą warunki do rozwoju kultury na obszarach wiejskich.

Możliwe będzie dzięki decyzji o rozszerzeniu katalogu uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie w ramach Działania 7.1. Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej VII Priorytetu Kultura Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.

Samorządowe instytucje kultury oraz jednostki samorządu terytorialnego zostaną uwzględnione w kolejnym naborze wniosków unijnego Programu FEnIKS. Dzięki temu będą mogły ubiegać się o środki na budowę nowoczesnej infrastruktury kultury, dostosowanej do potrzeb mieszkańców.

Joanna Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreśla, że celem jest zapewnienie mieszkańcom średnich miast dobrych warunków do korzystania z oferty kulturalnej oraz wzmocnienie społeczności lokalnych poprzez wspólne działania sąsiedzkie, wymianę wiedzy i budowanie tożsamości. Ważne jest także eliminowanie barier, takich jak wysokie koszty rozrywki czy ograniczony dostęp dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Miasta średnie, które zostały uwzględnione na liście, charakteryzuje utrata funkcji społeczno-gospodarczych i administracyjnych. Widać w nich odpływ ludności do większych ośrodków (szczególnie ludzi wykształconych w wieku produkcyjnym), upadek tradycyjnych lokalnych przemysłów, starzejące się społeczeństwo oraz zmieniający się popyt na niektóre usługi, co prowadzi do niedopasowania popytu i podaży na rynku pracy. Te miasta borykają się z niedostateczną dostępnością terytorialną, w tym brakiem odpowiednich połączeń transportowych z innymi miastami i obszarem funkcjonalnym, zarówno w zakresie jakości dróg, linii kolejowych, jak i sieci transportu publicznego. W rezultacie następuje osłabienie bazy ekonomiczno-finansowej tych samorządów, zagrażając dalszemu pogorszeniu warunków życia oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

Zapraszamy do udziału w nowym naborze do unijnego Programu FEnIKS! Najbliższy nabór wniosków w trybie konkurencyjnym będzie otwarty od 24 czerwca do 30 września 2024 roku. Wszelkie szczegóły oraz regulamin wyboru projektów będą dostępne od 24 maja br. na stronie www.poiis.mkidn.gov.pl/feniks.

Lista miast średnich, z których mogą zgłaszać się wskazane podmioty, jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/attachment/0179d436-5610-42e7-ab44-0337115e357c

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version