Wiadomości Polska Biznes i finanse Shanghai Electric rozwija technologię energii wiatrowej dzięki innowacyjnej metodzie oceny chropowatości łopat opracowanej przez starszego eksperta Koji Fukami
Biznes i finanse

Shanghai Electric rozwija technologię energii wiatrowej dzięki innowacyjnej metodzie oceny chropowatości łopat opracowanej przez starszego eksperta Koji Fukami

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako menedżer funduszy powierniczych, ogłosił wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), że przeznaczy ok. 1,2 mld zł na instrumenty pożyczkowe z FERS. Osoby prywatne oraz podmioty ekonomii społecznej (PES) będą mogły ubiegać się o te środki, które można przeznaczyć na edukację osób dorosłych, zdobycie kapitału na start biznesu, a w przypadku PES-ów na rozwój działalności.

ROSKILDE, Dania, 26 marca 2024 r. /PRNewswire/ — Shanghai Electric Wind Power Group, jednostka zależna koncernu Shanghai Electric (SEHK:2727, SSE:601727), oferująca rozwiązania w dziedzinie energii wiatrowej, obchodziła niedawno piątą rocznicę powstania Europejskiego Centrum Innowacji („Centrum”) w Roskilde w Danii, podczas znaczącego wydarzenia dla sektora energetycznego.

Podczas 5. Międzynarodowego Sympozjum na temat erozji krawędzi czołowej łopat turbin wiatrowych, które odbyło się na Uniwersytecie Technicznym w Danii, Koji Fukami, starszy ekspert ds. projektowania łopat, zaprezentował swoją pracę zatytułowaną: „Inżynieryjne oszacowanie efektu chropowatości krawędzi tnącej”. Jego badanie, przeprowadzone we współpracy z Centrum, wprowadza nowe podejście do szacowania wpływu chropowatości krawędzi czołowej na łopaty turbin wiatrowych w warunkach dużych opadów, zarówno na morzu, jak i na lądzie.

„Potrzeba stworzenia pomostu pomiędzy środowiskiem akademickim a przemysłem energii wiatrowej jest kwestią kluczową; poszukujemy coraz bardziej praktycznych, efektywnych czasowo i opłacalnych metod oceny i optymalizacji konstrukcji łopat w wymagających warunkach” – stwierdził Koji Fukami.

Wpływ łopat turbin wiatrowych na efektywność produkcji energii wiatrowej jest kluczowy, a ich stan techniczny ma bezpośredni wpływ na wydajność całego systemu. Erozja, zwłaszcza spowodowana działaniem wiatru, stanowi poważne zagrożenie. Przedstawiciele branży uważają erozję deszczową za główną przyczynę uszkodzeń krawędzi czołowych łopat.

Przy prędkościach przekraczających 90 m/s, łopaty kategorii megawatowej doświadczają znacznych sił oddziałujących na krople deszczu, co prowadzi do procesów zużycia i uszkodzenia warstwy ochronnej, zagrażając całej strukturze ochronnej krawędzi czołowej.

Nowe podejście do projektowania łopat i profili lotniczych uwzględnia wpływ trudnych warunków środowiskowych, co jest kluczowe dla uzyskania odpowiedniej wydajności. Dzięki precyzyjnej symulacji projektowania łopat i zmniejszonemu zapotrzebowaniu na obliczenia, proces projektowania staje się szybszy, mniej kosztowny i bardziej funkcjonalny. Metoda ta odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu solidności i niezawodności łopat turbin wiatrowych w obliczu coraz bardziej ekstremalnych wyzwań klimatycznych w elektrycznej energetyce wiatrowej.

Metoda oparta na koncepcji niestabilnej aerodynamiki jest wykorzystywana do optymalizacji projektów płatów poprzez analizę symulacji odzwierciedlających rzeczywiste warunki operacyjne. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet stanu Illinois wykazały silne dopasowanie danych symulacyjnych i eksperymentalnych.

W listopadzie bieżącego roku Centrum rozpocznie kolejną rundę współpracy z Duńskim Uniwersytetem Technicznym, w ramach której przeprowadzone zostaną eksperymenty w tunelu aerodynamicznym. Ich celem będzie przetestowanie wydajności nowych konstrukcji profili lotniczych oraz ocena nowych metod symulacji.

Otwarte w marcu 2019 roku Centrum wykorzystuje strategiczne atuty Danii w sektorze energetyki wiatrowej, takie jak technologia turbin wiatrowych, rozwój sektora, know-how w zakresie zastosowań i odpowiednie warunki naturalne dla instalacji wiatrowych. Dzięki temu przyciągnęło ono do swojego zespołu wielu wybitnych specjalistów z dziedziny inżynierii.

Od początków jako startupu w jednym biurze do rozwoju jako nowoczesnego centrum nauki i innowacji z rosnącą bazą pracowników, Centrum osiągnęło wiele sukcesów w projektach innowacji technologicznych i zdobyło wiele patentów. Te osiągnięcia są wykorzystywane do wspierania rozwoju algorytmów sterowania, analizy obciążenia, projektowania łopat i optymalizacji farm wiatrowych.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę https://www.shanghai-electric.com/listed_en/windpower/.

Zobacz zdjęcia tutaj: https://mma.prnewswire.com/media/2371758/Koji_Fukami_Senior_Blade_Design_Expert_European_Innovation_Center_Shanghai.jpg


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version