Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: Projekt nowelizacji ustawy pomocowej trafi do konsultacji (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Projekt nowelizacji ustawy pomocowej trafi do konsultacji (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa został przekazany do Rządowego Centrum Legislacji w piątek, 29 marca br.

Po wpisaniu do Wykazu Prac Legislacyjnych, projekt zostanie poddany konsultacjom międzyresortowym i społecznym, a planuje się, że jeszcze w kwietniu trafi on do Sejmu.

Nowela ustawy przedłuża ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, wprowadzoną decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z 4 marca 2022 r., stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców. Dodatkowo spełnia obietnice Rządu RP z stycznia 2024 roku o konieczności przygotowania kompleksowej nowelizacji ustawy w celu dostosowania jej zapisów do obecnej sytuacji uchodźców wojennych oraz uszczelnienia systemu udzielanego wsparcia.

Zgodnie z nową ustawą, obywatele Ukrainy posiadający numer PESEL UKR będą legalnie przebywać na terenie Polski do 30 września 2025 roku. Dodatkowo, od przyszłego roku będą mieli możliwość zmiany statusu pobytu z ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Zmiana statusu na pobyt czasowy będzie możliwa dla obywatela Ukrainy, który spełni określone warunki, takie jak uzupełnienie i zaktualizowanie danych w bazie PESEL UKR w organie gminy oraz złożenie elektronicznego wniosku do wojewody. Dodatkowo, osoba musi mieć aktywny status UKR w dniu 4 marca 2024 r. i w dniu składania wniosku, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie mogą wnosić sprzeciwu w sprawie zmiany statusu pobytowego.

Aby dokonać zmiany statusu na pobyt czasowy, obywatel Ukrainy musi spełnić określone kryteria, takie jak uzupełnienie danych w bazie PESEL UKR w organie gminy, złożenie elektronicznego wniosku do wojewody oraz posiadanie aktywnego statusu UKR w dniu 4 marca 2024 r. i w dniu składania wniosku. Dodatkowo, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie mogą wnosić sprzeciwu w sprawie zmiany statusu pobytowego.

Po zakończeniu pozytywnej procedury, osoba otrzyma kartę pobytu z adnotacją „posiadała ochronę czasową wcześniej”.

Zmiany w systemie wsparcia

Na podstawie analizy obecnej sytuacji i konsultacji z wojewodami oraz przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy, przygotowano zmiany w systemie wsparcia.

Od 1 lipca br. uchodźcy z Ukrainy, znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji, będą mogli otrzymać finansowanie na zakwaterowanie i wyżywienie tylko po podpisaniu umowy z wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody. Zmienią się także zasady partycypacji w kosztach pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, aby pobieranie należnych dopłat było bardziej efektywne niż obecnie.

Wprowadzone zmiany będą także oznaczać zaniechanie wypłaty świadczenia pieniężnego zgodnie z art. 13 ustawy, które dotyczyło rekompensaty za koszty zakwaterowania i wyżywienia uchodźców wojennych, pokrywanych przez właścicieli prywatnych lokali.

Planowane są także zmiany dotyczące obowiązku uczęszczania dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji oraz uznawania kwalifikacji psychologów w ramach prac nad nowelizacją.

Od 1 lipca br. wsparcie finansowe dla wykonywania fotografii oraz jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł zostanie zakończone.

Projekt nowelizacji ustawy pomocowej był przedmiotem szerokich konsultacji.

Wstępne założenia projektu były omawiane podczas spotkania z wojewodami, konsulem Ukrainy w Polsce, Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz organizacjami pomagającymi uchodźcom wojennym w Polsce.

Po opublikowaniu projektu nowelizacji ustawy, rozpoczną się szerokie konsultacje międzyresortowe i społeczne. Planowane jest spotkanie z organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi na 9 kwietnia bieżącego roku.

Projekt nowelizacji ustawy został opracowany we współpracy z innymi resortami, takimi jak Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version