Nauka i technologie

Skąd się wzięły skrzydła? Pierwsze pióra mogły przydawać się dinozaurom do płoszenia ofiar

Dinozaury mogły używać piór na przednich kończynach i ogonie do płoszenia i ścigania swoich ofiar – sugeruje prof. Piotr Jabłoński z zespołem z Korei. Badacze, aby potwierdzić tę hipotezę, zbudowali robota – Robopteryksa straszącego owady i badali neurony koników polnych.

Badania wskazują, że ptaki są najbliższymi współczesnymi krewnymi dinozaurów, a ewolucja skrzydeł rozpoczęła się u dinozaurów, takich jak Pennaraptory. Chociaż nie były one jeszcze zdolne do latania, miały sztywne pióra na ogonach i małe pióra przypominające skrzydła na przednich kończynach (ramionach). To sugeruje, że pierzaste skrzydła ptaków wyewoluowały stopniowo u ich dinozaurowych przodków.

Według nowej hipotezy przedstawionej w Scientific Reports, pióra były konieczne dla dinozaurów jeszcze przed tym, jak zaczęły umożliwiać im lot. Prof. Piotr Jabłoński z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN jest jednym z naukowców, którzy wspierają tę teorię.

Badania wskazują, że dinozaury mogły wykorzystywać pióra na ramionach i ogonie do odstraszania owadów i wypłaszania ich z kryjówek.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: Skąd się wzięły skrzydła? Pierwsze pióra mogły przydawać się dinozaurom do płoszenia ofiar | Nauka w Polsce


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM