– Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Zbliża się 7 kwietnia, czyli Światowy Dzień Zdrowia. To doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie i bliskich, również korzystając z internetowych rozwiązań takich jak Internetowe Konto Pacjenta, aplikacja mojeIKP czy e-Recepta w mObywatelu.
Zacznij od założenia profilu zaufanego, który umożliwi Ci korzystanie z e-usług. Nie potrzebujesz recepty ani wizyty u specjalisty, wystarczy internet, telefon lub komputer oraz wizyta na www.pz.gov.pl. Profil zaufany jest kluczowy dla korzystania z wielu usług online.
Profil zaufany to kluczowa sprawa.
Aby założyć profil zaufany, odwiedź stronę pz.gov.pl i kliknij na pole „Zarejestruj się” w prawym górnym rogu. Wybierz preferowany sposób uzyskania profilu zaufanego.
Istnieje możliwość wyboru spośród czterech metod:
1. Bankowość elektroniczna – najbardziej efektywny sposób, nie wymaga dodatkowej weryfikacji danych (dane w banku są już zweryfikowane podczas zakładania konta). Wsparcie oferują m.in.: PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao SA, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
Wypełniając wniosek online i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem, a następnie potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą. Alternatywnie, po zalogowaniu się na stronie pz.gov.pl, można samodzielnie podpisać wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym, dostępnym tylko dla osób z numerem PESEL wpisanym w kwalifikowanym certyfikacie.
Bez względu na wybraną opcję, proces założenia profilu zaufanego jest łatwy. Szczegółowe instrukcje dotyczące każdej metody zakładania PZ znajdziesz na stronie pz.gov.pl w sekcji POMOC.
Nowoczesne korzystanie z dokumentacji medycznej
Zyskaj łatwy dostęp do historii e-recept i e-skierowań dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta. Możesz również szybko zweryfikować informacje o elektronicznej dokumentacji medycznej, nawet jeśli zapomnisz szczegółów dotyczących leczenia Twojego dziecka. Możesz korzystać z IKP zarówno na komputerze, jak i za pomocą aplikacji mojeIKP na swojej komórce.
Internetowe Konto Pacjenta oraz aplikacja mobilna mojeIKP to bezpłatne i bezpieczne narzędzia, które umożliwiają załatwianie spraw zdrowotnych online.
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest dostępne poprzez stronę pacjent.gov.pl, natomiast aplikację mobilną mojeIKP można zainstalować na telefonie komórkowym.
Obydwa narzędzia oferują szereg funkcji, a aplikacja mojeIKP dodatkowo zachęca do działań profilaktycznych, takich jak darmowe badania dla osób 40+.
Aplikację jest dostępna do pobrania na systemy Android z Google Play oraz na iOS z App Store.
Więcej informacji znajdziesz na stronie GOV.pl.
Recepty, skierowania i zwolnienia są teraz dostępne online.
IKP lub mojeIKP umożliwiają także:
E-zwolnienie (dostępne tylko na IKP)
To zwolnienie w formie elektronicznej, które eliminuje konieczność dostarczania zwolnienia pracodawcy (dla pracowników) lub do ZUS (dla przedsiębiorców), co oszczędza czas i zapewnia wygodę, zwłaszcza w przypadku choroby.
E-skierowanie
E-skierowanie jest elektronicznym dokumentem wystawianym do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg, badanie lub do sanatorium. Może on zostać przesłany w postaci SMS-a z 4-cyfrowym kodem, e-maila z plikiem PDF, wydruku informacyjnego e-skierowania lub udostępniony w aplikacji mojeIKP oraz na IKP.
E-recepta
E-recepta to elektroniczny dokument zastępujący tradycyjną, papierową receptę. Aby ją zrealizować, otrzymasz czterocyfrowy kod drogą e-mailową lub SMS-ową, w zależności od wyboru na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Możesz ją odebrać w aplikacji mojeIKP na swoim telefonie lub na życzenie otrzymać w formie wydruku.
Usługa eRecepta w aplikacji mObywatel umożliwia dostęp do własnych recept oraz recept dzieci i osób, którym udzielono pełnomocnictwa. Można je łatwo i szybko przeglądać i realizować za pomocą telefonu.
Nowa wersja eRecepty w aplikacji mObywatel 2.0 pozwoli Ci szybko przeglądać, sprawdzać i realizować recepty. Dzięki niej łatwo będziesz mógł śledzić listę przepisanych leków oraz sprawdzać ich status i informacje o wystawieniu recepty.
Usługa e-recepta w aplikacji mObywatel umożliwi szybki dostęp do przeglądania, sprawdzania i realizowania recept. Dzięki niej łatwo będziesz mógł śledzić listę przepisanych leków wraz z informacją o ich statusie oraz o tym, kto i kiedy wystawił receptę.
W aplikacji znajdziesz także czterocyfrowy kod recepty oraz kod QR, który umożliwi realizację recepty bez konieczności podawania numeru PESEL w aptece.
Potrzebujesz więcej informacji? Odwiedź Gov.pl lub info.mobywatel.gov.pl.
Pamiętaj o zdrowiu!
UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są bez zmian w treści, dostarczone przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl