Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: W Warszawie o planach UE na kolejne lata (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: W Warszawie o planach UE na kolejne lata (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazuje informację o wizycie Przewodniczącego Rady Europejskiej, Sekretarza Generalnego RE oraz sześciu liderów państw w Warszawie, gdzie omawiali plany UE na nadchodzące 5 lat w ramach konsultacji „Strategic Agenda”. Spotkanie Premiera Donalda Tuska z zagranicznymi liderami skupiło się na kwestiach bezpieczeństwa granic i wsparcia dla Ukrainy. Premier Donald Tusk odbył także rozmowy dwustronne z Przewodniczącym RE, Premierem Estonii i Premierem Luksemburga.

Plan strategiczny UE na nadchodzące lata

Spotkanie liderów w Warszawie jest kolejnym krokiem w procesie konsultacji dotyczących priorytetów UE na najbliższe 5 lat.

Donald Tusk, Premier Polski, wyraził radość z faktu, że to właśnie w Warszawie odbywa się spotkanie poświęcone agendzie strategicznej Unii Europejskiej. Jego zdaniem, Polska odgrywa istotną rolę w kontekście całej Europy, zarówno ze względu na swoją pozycję, jak i na sytuację, w jakiej znajduje się cały kontynent.

Poprzednio odbyliśmy podobne spotkanie pięć lat temu, kiedy Pan przewodniczył Radzie Europejskiej (…) Dzisiaj mieliśmy zdecydować, jakie główne kierunki przyjmiemy, aby Europa stała się silniejsza i bardziej odporna. W tym celu potrzebujemy ustalić priorytety – bezpieczeństwo i obrona – podkreślił Przewodniczący Charles Michel.

Wspólnota Europejska zebrała się w Polsce, by omówić najważniejsze kwestie. Obecni na spotkaniu są:

– Premier Estonii Kaja Kallas,

– Premier Finlandii Petteri Orpo,

– Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis,

– Premier Hiszpanii Pedro Sanchez,

– Premier Luksemburga Luc Frieden,

– Premier Irlandii Simon Harris,

– Sekretarz Generalna Rady Europejskiej Thérèse Blanchet.

Nasze granice

Premier Polski podkreślił, że kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza związane z nielegalną migracją, będą priorytetem dla kraju.

„Bezpieczeństwo” – to słowo klucz. Podczas polskiej prezydencji będziemy skupiać się na zapewnieniu bezpieczeństwa w kontekście nielegalnej migracji – powiedział Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów zauważył, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Podkreślił, że Polska odczuwa skutki agresywnej polityki ze strony Kremla i Białorusi, które wykorzystują falę nielegalnej migracji.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na połączenie możliwości państwowych Rosji i Białorusi z nielegalną migracją, które stanowią poważne wyzwanie dla Polski. Podkreślił konieczność skutecznej obrony granicy i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.

Wsparcie dla Ukrainy w trakcie konfliktu

Podczas spotkania omawiano również dalsze formy wsparcia dla Ukrainy, obejmujące aspekty polityczne, wojskowe, ekonomiczne i humanitarne.

Donald Tusk podkreślił, że jako państwo de facto frontowe, Polska powinna wspólnie z innymi krajami pomagać Ukrainie, aby wesprzeć całą Europę.

Przewodniczący Charles Michel zaznaczył konieczność wspierania Ukrainy oraz inwestowania w obronność, rozwijanie zdolności obronnych i wspieranie europejskiej bazy przemysłowej.

Według szefa polskiego rządu, europejscy liderzy coraz bardziej zdają sobie sprawę, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi zagrożenie dla całego kontynentu.

Stwierdził również, że nawet Hiszpania i Portugalia rozumieją, że to zagrożenie dotyczy wszystkich krajów europejskich i dlatego będą szukać sposobów, aby wesprzeć Ukrainę i państwa najbardziej narażone na konsekwencje tego konfliktu – powiedział D. Tusk.

Spotkanie w Warszawie jest przykładem zmiany myślenia o roli Europy w dynamicznie zmieniającym się świecie, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa.

Informacje publikowane w serwisie PAP są bezpośrednim przekazem nadawcy, który ponosi odpowiedzialność za ich treść zgodnie z przepisami prawa prasowego, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version