Ludzie i kultura

MKiDN: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał dyrektorów w trzech instytucjach kultury oraz podjął decyzję o odwołaniu dyrektora instytutu badawczego (komunikat)

Wiedeń szykuje się do inauguracji swojego pierwszego biennale klimatycznego, które odbędzie się od 5 kwietnia do 14 lipca 2024 r. Wydarzenie to będzie innowacyjnym połączeniem sztuki współczesnej z działaniami na rzecz ochrony klimatu, pokazując, w jaki sposób kultura może przyczynić się do budowy zrównoważonej przyszłości. Główną siedzibą festiwalu jest KunstHaus Wien, które niedawno po gruntownej renowacji otworzyło swoje podwoje jako Muzeum Hundertwassera. Przez najbliższe miesiące w całym mieście odbędą się różnorodne wydarzenia tematyczne.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza, że cztery instytucje zostaną odzyskane dla społeczności polskiej. Wierzymy, że te instytucje mogą być utrzymane, naprawione i przekształcone w coś znacznie większego niż tylko partyjne źródło finansowania” – oświadczył Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał dyrektorów pięciu instytutów kulturalnych, w tym Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego, Instytutu Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

Jan Żaryn został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

Minister Sienkiewicz uzasadnił decyzję odwołania, stwierdzając, że nie ma zgody na finansowanie organizacji ultranacjonalistycznych, ultrakatolickich oraz skrajnych przy użyciu publicznych pieniędzy.

W ciągu trzech lat istnienia IDMN, ponad 70 milionów złotych zostało przekazane na organizacje nacjonalistyczne, ultraprawicowe i ultrakatolickie, w tym 40 milionów na zakup nieruchomości, co minister uznał za przepompowanie pieniędzy dla zwolenników PiS-u.

Adam Leszczyński, profesor na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, historyk, socjolog i dziennikarz, został mianowany p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Jest wielokrotnie nagradzany za swoje publikacje naukowe.

Planujemy, aby Instytut Solidarności i Męstwa im W. Pileckiego w przyszłości zajmował się kompleksowo historią polskiej myśli politycznej.

Zarzuty wobec pozostałych dyrektorów dotyczą niedopełnienia obowiązków, niegospodarności i naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Instytut Solidarności i Męstwa im W. Pileckiego

Magdalena Gawin została odwołana ze stanowiska dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im W. Pileckiego.

Odwołana dyrektor nie złożyła w ustawowym terminie corocznego sprawozdania z działalności Instytutu za lata 2021 i 2022 sejmowym i senackim komisjom. Powodami odwołania były także niewłaściwy nadzór nad oddziałem zamiejscowym i podmiotami zależnymi Instytutu, m.in w Berlinie i Rapperswilu, nieprawidłowości związane z dysponowaniem środkami publicznymi w zakresie przyznawania stypendiów oraz inne naruszenia przepisów prawa pracy.

Wojciech Kozłowski został mianowany p.o. dyrektora Instytutu Pileckiego, zastępując dotychczasowego dyrektora.

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Radosław Śmigulski został odwołany z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej po opublikowaniu wyników kontroli NIK, na skutek apelu kilku tysięcy filmowców skierowanego do ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Apelujący zarzucali dyrektorowi cenzurę, restrykcje wobec artystów, utrudnienia w rozliczaniu wniosków i dotacji, oraz niejasność podejmowanych decyzji.

Według raportu NIK, doszło do nierzetelnego rozliczania środków z dotacji celowej, co spowodowało brak zwrotu ponad 7 mln zł na konto MKIDN. Dodatkowo, utrudniano dostęp do informacji publicznej dotyczących wyników audytów i kontroli jednostki.

Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie kontynuował swoją działalność zgodnie z obowiązującymi procedurami, a nabór projektów do dofinansowania odbędzie się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Kamila Dorbach została wskazana na stanowisko p.o. dyrektora. Nowy dyrektor PISF zostanie wyłoniony w drodze konkursu na to stanowisko.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą nosi nazwę „Polonika”.

Minister podjął decyzję o odwołaniu dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” – Doroty Janiszewskiej – Jakubiak.

Sylwia Tryc zostanie powołana na stanowisko p.o. dyrektora.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM