Wiadomości Polska Biznes i finanse Wodorowa rewolucja czy ewolucja?
Biznes i finanse

Wodorowa rewolucja czy ewolucja?

W procesie transformacji energetycznej, wodór może stać się kluczowym czynnikiem napędowym, ale osiągnięcie tego wymaga międzynarodowej współpracy, obniżenia kosztów i integracji z istniejącymi systemami energetycznymi. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać jego pełny potencjał.

„Powinny one współpracować, ułatwiając komunikację między sektorem przemysłowym, środowiskiem akademickim, instytutami badawczymi, inwestorami kapitałowymi i szerszą społecznością zainteresowanych stron” – mówi Jose Oliveira Paulo, prezes Zarządu Klastra Technologiczny na rzecz Konkurencyjności w Energetyce.

Współpraca międzynarodowych organizacji jest kluczowa dla przyspieszenia rozwoju regulacji i certyfikacji wodoru.

Konieczne jest wprowadzenie spójnych standardów i przepisów, które zbudują zaufanie do technologii wodorowych i umożliwią skuteczne wdrożenie tych rozwiązań. To kluczowe dla przyspieszenia procesu regulacji i certyfikacji wodoru oraz dla wsparcia budowy wykwalifikowanej siły roboczej dla czystej gospodarki wodorowej.

Ważnym celem jest redukcja kosztów produkcji, dystrybucji i użytkowania wodoru. Veronika Vohlidkova, członek zarządu i dyrektor wykonawczy Czeskiej Platformy Technologicznej Wodoru, podkreśliła konieczność przyspieszenia wdrażania technologii wodorowych i obniżenia kosztów, aby osiągnąć postęp.

„Złagodzenie przepisów oraz przyjęcie bardziej neutralnego technologicznie podejścia do niskoemisyjnego wodoru są krokami niezbędnymi do osiągnięcia dojrzałości sektora” – wyjaśnia V. Vohlidkova.

Ważne jest elastyczne podejście do projektów, aby uniknąć trudności wynikających z rygorystycznych przepisów.

Integracja czystego wodoru z systemami energetycznymi jest nieuchronna, zwłaszcza w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie inicjatywa 3 Seas może mieć kluczowe znaczenie.

„Rada 3 Seas będzie pracować nad jak najszybszym udostępnieniem wodoru do szerokiego zastosowania w przemyśle, energetyce i transporcie” – wyjaśnia Jan Weiterschutz, prezes Słowackiego Narodowego Stowarzyszenia Wodorowego.

Naszym celem jest zwiększenie integracji wodoru z istniejącymi infrastrukturami energetycznymi, co skutkować może poprawą efektywności energetycznej oraz redukcją emisji gazów cieplarnianych.

Poprzez tę inicjatywę dążymy do przyspieszenia procesu integracji wodoru z istniejącymi infrastrukturami energetycznymi, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

„Kraje takie jak Niemcy mają stać się importerami czystego wodoru poprzez mechanizm rynku czystego wodoru i programy wsparcia, co stanowi cenną lekcję dla Korei, która również przewiduje znaczny import czystego wodoru” – mówi Jaedo Moon, założyciel Global Hydrogen Industrial Associations Alliance i były przewodniczący H2KOREA.

Unia Europejska odgrywa wiodącą rolę w rozwoju czystych technologii wodorowych oraz ram politycznych, co ma ogromne znaczenie dla globalnej gospodarki wodorowej.

Ponadto, koreańskie firmy są liderami w zastosowaniach wodoru, takich jak FCEV i ogniwa paliwowe, co sprawia, że są idealnym partnerem dla krajów europejskich w rozbudowie ekosystemu wodorowego.

„Międzynarodowe platformy, takie jak Global Hydrogen Industrial Associations Alliance, odegrają kluczową rolę w ułatwianiu wymiany informacji, polityki i współpracy między przedsiębiorstwami, ostatecznie przyspieszając naszą wspólną podróż w kierunku przyszłości Net Zero” – dodaje J. Moon.

Obecnie wodór rozwija się jako potencjalne rozwiązanie energetyczne, jednak wysokie koszty i surowe przepisy stanowią główne wyzwania. Dzięki wsparciu rządów, sektora prywatnego oraz międzynarodowych organizacji, wodór może stać się rewolucyjnym rozwiązaniem, odgrywając kluczową rolę w transformacji energetycznej, transporcie i biznesie. Zmiany w regulacjach i ciągłe innowacje mogą przyspieszyć jego wykorzystanie i rozwój.

Zaplanowano organizację Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND oraz Środkowoeuropejskiego Forum Dekarbonizacji NetZero na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 24-25 kwietnia 2024 roku.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version