Ludzie i kultura

Franklin Graham i Samaritanand#039;s Purse dostarczyło pomoc o wartości 1 mld zł dla 10 mln Ukraińców

Franklin Graham, amerykański ewangelizator i prezes Samaritan’s Purse, przemawiał do ponad 13 tys. osób w TAURON Arena w Krakowie, przekazując przesłanie miłości i nadziei. Jego organizacja dostarczyła pomoc o wartości 200 mln dolarów dla 10 mln mieszkańców Ukrainy dotkniętych wojną, co było inicjatywą Stowarzyszenia Ewangelizacyjnego Billy’ego Grahama.

Samaritan’s Purse, międzynarodowa organizacja chrześcijańskiej pomocy i ewangelizacji, od początku wojny prowadziła na Ukrainie 5 szpitali polowych i 5 klinik, w których udzielono pomocy medycznej niemal 22 tys. pacjentom, z czego 258 przeszło zabiegi chirurgiczne. Dostarczono 112 tys. ton żywności i zorganizowano 43 loty transportowe, przewożąc 910 ton materiałów pomocy humanitarnej do Ukrainy, w tym 253 ton materiałów medycznych dla 239 placówek opieki zdrowotnej. Dodatkowo wywiercono 38 studni, aby zapewnić dostęp do wody pitnej.

„Kiedy zaczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, przybyłem do Polski z zamiarem pomocy Ukraińcom niemal natychmiast. Nasze biuro znajdowało się tutaj, w Krakowie, gdzie przygotowaliśmy 650 pracowników fundacji do wyjazdu na Ukrainę. Wydaliśmy w Polsce miliony dolarów, kupując żywność, którą wysłaliśmy na Ukrainę” – powiedział Franklin Graham.

„Polacy przyjęli Ukraińców w swoich domach – tego nie było widać w innych częściach Europy. Polacy zademonstrowali światu jak należy dbać o ludzi w potrzebie. Świetna robota” – podkreślił prezes Samaritan’s Purse.

Podkreślił, że bardzo ceni sposób, w jaki Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy.

Samaritan’s Purse wspierała także wspólnoty wyznaniowe, które pomagały uchodźcom z Ukrainy w 18 krajach Europy. W Polsce organizacja non-profit współpracowała z 200 kościołami, zapewniając uchodźcom tymczasowe mieszkania, posiłki dla rodzin, odzież dla dzieci i leki ratujące życie.

„Nie można pomóc wszystkim, ale można skutecznie pomóc niektórym. Na przykład w Sudanie 300 tys. ludzi uciekło z Chartumu, gdzie trwają walki. Nie mają jedzenia, głodują, zjadają jakieś liście, gotują je, tak więc musimy jak najszybciej kupić dla nich żywność w Ugandzie i dostarczyć ją do Sudanu przed porą deszczową. Możemy to zrobić ponieważ mamy wiedzę i zaplecze w postaci lokalnych partnerów” – zaznaczył Graham.

„Tam gdzie to możliwe, współpracujemy z rządami. W Polsce współpracowaliśmy z rządem gdy chodziło w pomoc dla Ukrainy, podobnie współpracowaliśmy z rządem ukraińskim. Ale są takie miejsca na ziemi, gdzie na pomoc i współpracę ze strony rządu nie ma co liczyć. W Sudanie nie jest to możliwe, ponieważ rząd stwarza problemy” – powiedział Graham.

Sugeruje się, że tam, gdzie Samaritan’s Purse ma lokalnych partnerów, reagowanie na kryzys staje się znacznie łatwiejsze, a pomoc może dotrzeć do najbardziej potrzebujących.

Amerykański kaznodzieja odwiedził Polskę w ramach trasy „Bóg cię kocha”, zorganizowanej przez Billy Graham Evangelistic Association (BGEA) – stowarzyszenie założone przez Billy’ego Grahama, ojca Franklina w 1950 roku. Franklin Graham jest prezesem i generalnym dyrektorem tego stowarzyszenia, którego misją jest głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie na całym świecie.

Billy Graham odwiedził Polskę w 1978 roku, przemawiając do tysięcy ludzi w sześciu miastach. Jego syn kontynuuje to dzieło od 1989 roku i przeprowadził ponad 325 ewangelizacji w 55 krajach na całym świecie. W 2013 roku podzielił się swoim przesłaniem z 32 tysiącami ludzi na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. W 2023 roku nauczał w Rzymie, Essen, Londynie, Mexico City, Ho Chi Minh City i w Seulu, gdzie w kazaniach uczestniczyły setki tysięcy ludzi. Przed swoim przyjazdem do Krakowa podzielił się przesłaniem nadziei w Mexico City, a jeszcze w tym roku planuje wygłosić kazania w Birmingham w Anglii, Glasgow w Szkocji, Neapolu we Włoszech i Can Tho w Wietnamie.

Franklin Graham odwiedził Kraków dzięki współpracy z 420 kościołami i organizacjami wyznaniowymi reprezentującymi 15 różnych dominacji z całej Polski. Dzięki zaproszeniom kościołów, ludzie z różnych społeczności z całego kraju mieli możliwość uczestnictwa w darmowym wydarzeniu, a BGEA zapewniła nieodpłatny transport autokarowy.

„Ludzie przychodzą na te spotkania, ponieważ poszukują sensu życia. Próbują ten sens odnaleźć poprzez narkotyki, alkohol, seks. Ale go nie znajdują, za to powstaje pustka, którą może zapełnić tylko osobista relacja z Bogiem i jego synem Jezusem Chrystusem. Dlatego mówię o tym, żeby zaprosić Boga, zaprosić Jezusa do naszego życia. Bo to, że ktoś jest religijny, został ochrzczony, chodzi do kościoła nie oznacza, że ma osobistą relację z Bogiem. Ale jeżeli jej szuka – znajdzie” – podkreślił Franklin Graham.

„Trzymajcie się swojej wiary. Mieliście wielkiego lidera – Jana Pawła II. On był nie tylko polskim papieżem, ale światowym przywódcą, który wywarł ogromny wpływ aby czynić dobro na całym świecie” – podkreślił.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM