Wiadomości Polska Nauka i technologie Ministerstwo Cyfryzacji: Bezpieczniejsi w sieci – podsumowanie konsultacji społecznych wdrożenia DSA w Polsce (komunikat)
Nauka i technologie

Ministerstwo Cyfryzacji: Bezpieczniejsi w sieci – podsumowanie konsultacji społecznych wdrożenia DSA w Polsce (komunikat)

Polenergia opublikowała swoje Skonsolidowane Raporty o Zrównoważonym Rozwoju (ESG) oraz Zaangażowaniu Społecznym i Działaniach na Rzecz Bioróżnorodności za ubiegły rok. Raport ESG spełnia obowiązujące unijne wytyczne, chociaż Polenergia będzie zobowiązana do ich przestrzegania dopiero od 2025 roku. Drugi z raportów podsumowuje alokację 1% skonsolidowanego zysku netto Polenergii na działania z zakresu zaangażowania społecznego i bioróżnorodności. W 2023 roku Grupa zrealizowała ponad 330 projektów w tych obszarach. Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia S.A., podkreśla, że znakomite wyniki finansowe Grupy idą w parze z jej odpowiedzialnością za środowisko i lokalne społeczności.

17 lutego 2024 r. w Unii Europejskiej zaczął obowiązywać unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników w sieci, wsparcie walki z nielegalnymi treściami w internecie oraz doprecyzowanie kwestii dotyczących moderowania treści. W Ministerstwie Cyfryzacji zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy, która ma na celu wdrożenie unijnej regulacji do krajowego porządku prawnego.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o zastosowaniu unijnego aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) w Unii Europejskiej od 17 lutego 2024 r. Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników w sieci, wspieranie walki z nielegalnymi treściami w internecie oraz doprecyzowanie kwestii dotyczących moderowania treści. W Ministerstwie Cyfryzacji zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy, która ma na celu wdrożenie unijnej regulacji do krajowego porządku prawnego.

Podczas konsultacji publicznych staraliśmy się uzyskać opinie na temat kwestii, które należy uzupełnić lub poprawić w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ponieważ to właśnie poprzez zmiany w tej ustawie będziemy wdrażać DSA w Polsce. Wcześniejsze konsultacje dotyczące wdrożenia DSA, przeprowadzone w styczniu tego roku, wykazały duże zainteresowanie tą legislacją – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Rezultaty konsultacji

Konsultacje projektu polskiej ustawy wdrażającej regulację trwały w Ministerstwie Cyfryzacji od 14 marca do 15 kwietnia br. Wszystkie zainteresowane strony, w tym izby gospodarcze, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele nauki, zostały zaproszone do udziału.

Podczas konsultacji 19 organizacji zgłosiło swoje uwagi, w tym 9 stanowisk przekazały izby gospodarcze, 8 organizacje pozarządowe, 1 organizacja prawno-autorska i 1 kancelaria prawna.

W trakcie konsultacji większość podmiotów potwierdziła kierunki wskazywane w projekcie ustawy, takie jak wyznaczenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako głównego regulatora odpowiadającego za nadzór nad DSA, przy wsparciu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakres ustawy nie został także zasadniczo zakwestionowany.

Ministerstwo Cyfryzacji będzie teraz skupione na dokładnym przeanalizowaniu zgłoszonych uwag i wprowadzeniu niezbędnych zmian w ustawie. Naszym celem jest zapewnienie należytego egzekwowania przepisów DSA w kraju.

DSA, Unijny akt o usługach cyfrowych, ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników w sieci, wsparcie walki z nielegalnymi treściami online oraz doprecyzowanie kwestii moderowania treści.

Od 25 sierpnia 2023 r. przepisy dotyczące bardzo dużych platform i wyszukiwarek internetowych będą obowiązywać. Komisja Europejska będzie odpowiedzialna za kontrolowanie przestrzegania tych przepisów przez te duże podmioty.

Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników w sieci, wsparcie walki z nielegalnymi treściami online oraz doprecyzowanie kwestii moderowania treści. Od 25 sierpnia 2023 r. obowiązywać będą przepisy dotyczące bardzo dużych platform i wyszukiwarek internetowych, a ich przestrzeganie będzie kontrolowane przez Komisję Europejską.

Od 17 lutego br. nowe rozporządzenie dotyczy wszystkich dostawców usług pośrednich, włącznie z mniejszymi przedsiębiorstwami. Są to m.in. serwisy społecznościowe, platformy handlu elektronicznego oraz hostingodawcy.

Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa w Internecie poprzez wprowadzenie rygorystycznych środków ochrony danych użytkowników, zwiększenie kontroli nad treściami publikowanymi na platformach internetowych oraz umożliwienie organom ścigania skutecznego zwalczania nielegalnych działań online.

Według Dariusza Standerskiego, precyzyjne wytyczne dotyczące moderowania treści mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodliwych lub nielegalnych materiałów w sieci, co w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa użytkowników w Internecie.

Unia Europejska wprowadza jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu, które dotychczas regulowane były w różny sposób przez poszczególne kraje członkowskie. Nowe przepisy ujednolicają zasady dla wszystkich państw członkowskich, nakładając na platformy obowiązek stworzenia systemu raportowania nielegalnych treści, takich jak nienawiść, przemoc czy pornografia dziecięca.

Dane wrażliwe są chronione przez rozporządzenie RODO Unii Europejskiej, a DSA dodaje nowe rozwiązania mające na celu lepszą ochronę użytkowników, co było efektem lobbingu Polski. Platformy internetowe nie mogą wykorzystywać danych osób nieletnich i wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych, zgodnie z postanowieniami DSA.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version