Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRiT: Ruszyły konsultacje projektu certyfikacji wykonawców zamówień publicznych (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRiT: Ruszyły konsultacje projektu certyfikacji wykonawców zamówień publicznych (komunikat)

– Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza:

W projekcie przepisów dotyczących certyfikacji wykonawców zamówień publicznych proponujemy ułatwienia dla przedsiębiorców, takie jak łatwiejsze ubieganie się o zamówienia publiczne, większa otwartość i dostępność, oraz dalsze uproszczenie i przyspieszenie procedur zamówieniowych. Konsultacje publiczne projektu rozpoczęły się dzisiaj.

Nowa wersja:

Certyfikacja jest kluczowym elementem Polityki Zakupowej Państwa, skierowanym do uczestników rynku zamówień publicznych – zarówno zamawiających, jak i wykonawców, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP.

„Naszym celem jest ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności poprzez wprowadzenie certyfikatów, które uproszczą procedurę zamówień. Dzięki temu będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na przygotowanie ofert. Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie będzie szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwiając im udział w przetargach” – oświadcza minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Według wiceministra rozwoju i technologii Jacka Tomczaka, certyfikacja przyniesie również wielkie korzyści dla zamawiających, dając im szybszą weryfikację wykonawców i więcej czasu na dokładną analizę ofert.

Certyfikacja nie będzie obowiązkowa, ale będzie dostępna jako opcja. Wykonawcy bez certyfikatu będą nadal mogli uczestniczyć w postępowaniach zamówieniowych na dotychczasowych warunkach.

Proces certyfikacji

Nowy proces certyfikacji umożliwi wykonawcom potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia z postępowania oraz posiadanie odpowiednich zdolności i zasobów do wykonania zamówienia, takich jak określone uprawnienia.

Nowa wersja:
Wykonawca będzie zobowiązany przedstawić zamawiającemu pojedynczy certyfikat zamiast wielu dokumentów. Certyfikaty będą ważne od jednego do trzech lat, w zależności od wyboru wykonawcy. Zamawiający nie będzie uprawniony do odmowy akceptacji certyfikatu.

Projekt zakłada dwie formy certyfikacji:

– potwierdzającą brak podstaw do wykluczenia

– potwierdzającą zdolność do realizacji zamówienia (posiadanie uprawnień, doświadczenia, zasobów, itp.)

Certyfikaty będą przyznawane przez akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji profesjonalne podmioty certyfikujące. Ważność certyfikatu będzie nadzorowana przez podmiot, który go wydał. Certyfikujący będą publikować certyfikaty w bezpłatnej bazie, dostępnej online na platformie obsługiwanej przez MRiT. Opłata za uzyskanie certyfikatu będzie uzależniona od rodzaju i zakresu certyfikacji (np. czy obejmuje tylko obowiązkowe wykluczenia, czy także opcjonalne).

Nasze propozycje opierają się na sukcesach innych krajów, takich jak Czechy, Niemcy i Węgry.

Korzyści certyfikacji

Certyfikacja przynosi korzyści zarówno wykonawcom, jak i zamawiającym. Dzięki jednemu certyfikatowi, procedury zamówień są szybsze i łatwiejsze, co przekłada się na mniejsze koszty udziału w procesie. Dodatkowo zwiększa się poziom profesjonalizmu i przejrzystości weryfikacji procesu.

Proces weryfikacji wykonawców zosta usprawniony, co pozwala zamawiającym na bardziej dokładną analizę ofert.

Konsultacje

Aktualny projekt przepisów jest dostępny do wglądu na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego. Aby przekazać swoje stanowisko odnośnie projektu, należy skorzystać z ikony koperty i wysłać swój komentarz.

Strona https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/certyfikacja-zamowien-publicznych zawiera więcej informacji na temat Certyfikacji zamówień publicznych.

Ostrzeżenie: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie, bez zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version