Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRPiPS: Chronimy zdrowie pracownic i pracowników! Rada Ministrów przyjęła kolejny projekt MRPiPS (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Chronimy zdrowie pracownic i pracowników! Rada Ministrów przyjęła kolejny projekt MRPiPS (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza:

We wtorek (16.04) Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Jest to kolejny tydzień, kiedy na Radzie Ministrów prezentowane są wyniki prac Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod przewodnictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

W trakcie wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest wzmocnienie ochrony zdrowia pracowników. Mowa tu o rozszerzeniu katalogu substancji rakotwórczych i mutagennych oraz umożliwieniu Ministrowi Zdrowia wydania rozporządzenia dotyczącego substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w miejscu pracy.

Substancje takie jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, oraz metale są powszechnie stosowane w produkcji pestycydów, tworzyw sztucznych, przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, budownictwie, placówkach ochrony zdrowia, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych.

Projekt przyjęty przez Radę Ministrów jest wynikiem wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r.

Substancje reprotoksyczne to takie, które mogą negatywnie wpływać na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Obawy związane z ich działaniem są podobne do tych dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów, ponieważ ich skutki mogą być poważne i nieodwracalne dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. Dlatego należy chronić pracowników przed substancjami o takim działaniu.

„Wprowadzamy zmiany w kodeksie pracy, aby chronić zdrowie i życie pracowników przed szkodliwymi substancjami. Jako minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zalecamy, aby miejsce pracy było bezpieczne dla wszystkich pracowników, którzy tam się realizują zawodowo.”

Zgodnie z planem, ustawa ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, a przepisy wykonawcze będą obowiązywać przez 30 dni od daty wejścia w życie ustawy.

Proponuje się, aby ustawa zaczęła obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu, a przepisy wykonawcze wydane na podstawie aktualnego upoważnienia ustawowego art. 222 § 3 Kodeksu pracy miałyby moc przez 30 dni od dnia wejścia w życie nowej ustawy.

Nie zwalniamy tempa w wprowadzaniu zmian w Kodeksie pracy. Projekt ten jest już piątym zaaprobowanym przez Radę Ministrów projektem, przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod przewodnictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Poprzednie to:

– 19 marca – wprowadzenie projektu ustawy o dodatkach w wysokości 1000 zł dla pracowników socjalnych, opiekunów w żłobkach samorządowych oraz pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych

– 26 marca – projekt ustawy o dodatkach w wysokości 1000 zł dla zawodowych rodzin zastępczych

– 2 kwietnia – projekt ustawy o ochronie sygnalistów

– 9 kwietnia – projekt ustawy „Aktywny Rodzic”

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version