PSPA, największa organizacja branżowa kreująca rynek zrównoważonego transportu w Polsce i w regionie CEE, zmieniła nazwę na PSNM – Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności. PSNM zrzesza ponad 250 podmiotów z całego łańcucha wartości e-mobility w Polsce i Europie. Łącznie zatrudniają one ponad 500 tys. osób i generują 16% polskiego PKB.
PSNM (Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności), wcześniej znane jako PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), zostało założone w 2016 roku. Od samego początku głównym celem organizacji było promowanie zrównoważonego transportu, w tym elektromobilności oraz innych form nowej mobilności. Po prawie 8 latach działalności zarząd stowarzyszenia zdecydował o zmianie nazwy organizacji.
„Decyzja o zmianie nazwy PSPA na PSNM to naturalny efekt rozwoju naszej organizacji. Sektor zrównoważonego transportu cały czas ewoluuje, a my zmieniamy się wraz z nim. Mimo zmiany nazwy, pozostajemy wierni naszym wartościom. Cały czas koncentrujemy się na popularyzacji zeroemisyjnego transportu, a także na rozwoju mobilności intermodalnej, autonomicznej, współdzielonej oraz zrównoważonej mobilności miejskiej. Cele PSNM niezmiennie obejmują wspieranie transformacji krajowego przemysłu oraz wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Biorąc to wszystko pod uwagę, nazwa Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności najlepiej oddaje naszą wizję i priorytety” – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSNM.
W 2016 roku na drogach całego świata było około 1,2 miliona samochodów elektrycznych, a obecnie ich liczba przekroczyła 20 milionów. W Unii Europejskiej udział rynkowy samochodów elektrycznych wzrósł z około 1% do prawie 25%.
„Obecnie PSNM jest największą organizacją sektora nowej mobilności w Polsce i w regionie CEE, jak również jedną z największych w Europie. Do grona ponad 250 członków wspierających PSNM należą m.in. wiodący producenci pojazdów zeroemisyjnych, operatorzy i dostawcy stacji ładowania, wytwórcy baterii litowo-jonowych, instytucje finansowe, operatorzy usług nowej mobilności, przedsiębiorstwa z branży TSL oraz retail, koncerny energetyczne i paliwowe, kancelarie prawne i firmy doradcze. Podmioty zrzeszone w PSNM zatrudniają ok. 500 tys. osób. Przychód firm członkowskich Stowarzyszenia w 2022 r. wyniósł ponad 500 mld zł, co stanowiło 16% polskiego PKB. PSNM współpracuje również z ponad 100 partnerów instytucjonalnych: samorządami, uczelniami wyższymi oraz NGO” – mówi Aleksander Rajch, członek zarządu PSNM.
Od 2016 r. PSNM przeprowadziło wiele działań i projektów mających na celu rozwój rynku pojazdów zeroemisyjnych. Wydała ponad 500 raportów merytorycznych, analiz i opinii, w tym cykliczny „Polish EV Outlook”. Organizacja także zorganizowała około 400 szkoleń i wydarzeń branżowych oraz zrealizowała kilkadziesiąt projektów badawczych i pilotażowych.
„Nowa nazwa, nowa energia, nowa mobilność, ale te same wartości i ta sama dynamika działania. Jesteśmy świadomi naszej pozycji, jako wiodącej organizacji z otoczenia biznesu i instytucji w Polsce i będziemy wypełniać naszą misję. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków do stabilnego i zrównoważonego rozwoju rynku nowej mobilności w Polsce i w Europie, przy korzystnym ukształtowaniu otoczenia prawnego oraz gospodarczego. Stowarzyszenie nadal będzie wspierać konkurencyjność nowej mobilności w wymiarze rynkowym i przemysłowym, tak aby sprostała ona współczesnym wyzwaniom gospodarczym, społecznym i klimatycznym” – mówi Łukasz Witkowski, wiceprezes PSNM.
PSNM nadal jest członkiem AVERE, największej i najstarszej organizacji promującej zrównoważony transport w Unii Europejskiej. Jej prezydentem od 2023 roku jest Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSNM.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl