1 maja 2024 roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To ważny moment, który skłania nas do refleksji nad osiągnięciami członkostwa oraz przyszłymi wyzwaniami. W ramach jubileuszowej konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową, uczestnicy mieli okazję dyskutować na ten temat.
W warszawskiej siedzibie PAP odbyła się konferencja poświęcona 20-leciu Polski w Unii Europejskiej, która przyciągnęła wielu wybitnych gości z różnych dziedzin, takich jak polityka, dyplomacja, nauka, biznes i samorząd. Wśród nich znaleźli się także ci, którzy przyczynili się do sukcesu integracji Polski z Wspólnotą Europejską.
„Dzisiejsze spotkanie nawiązuje oczywiście do historii i cieszymy się, mogąc gościć tych, którzy przez dekady, krok po kroku, wprowadzali Polskę do unijnych struktur. Jednak jeszcze bardziej interesuje nas teraźniejszość i przyszłość oraz odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące przyszłości całej UE oraz pozycji Polski w tej Wspólnocie” – powiedział Marek Błoński, szef Polskiej Agencji Prasowej, w przemówieniu otwierającym konferencję.
Obchody dwudziestolecia Polski w UE są okazją do refleksji nad osiągnięciami naszego kraju w tym okresie. Dane statystyczne potwierdzają pozytywny wpływ członkostwa w UE na rozwój Polski, zwiększając poziom rozwoju kraju z 51,5 proc. PKB per capita w 2004 roku do 80 proc. obecnie. Polityka spójności przyczyniła się do rozwoju różnych sektorów, otrzymując środki o wartości przeszło 161 mld euro, które wspierały inwestycje w różne obszary, takie jak transport, energia, ochrona środowiska, innowacyjność i rozwój przedsiębiorstw oraz sferę społeczną.
Jest to okazja do świętowania sukcesów Polski w UE, które przyczyniły się do zmniejszenia dystansu do średniego poziomu rozwoju krajów unijnych oraz do wsparcia inwestycji w różne sektory gospodarki. Polityka spójności odegrała istotną rolę w przekazywaniu środków na projekty transportowe, energetyczne, ochrony środowiska, innowacji, rozwój przedsiębiorstw i sferę społeczną, co przyczyniło się do rozwoju Polski w UE.
„Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany, które doprowadziły nas do wykorzystania tego, co najlepsze ze wszystkich państw członkowskich. Dziś Polska stanowi mocny filar Europy, a polscy obywatele należą do osób najbardziej wspierających UE” – powiedziała w przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Przynależność do struktur europejskich jest dla krajów członkowskich Wspólnoty o wiele więcej niż tylko otrzymywanie potężnych dotacji i korzyści płynących z otwarcia granic czy dostępu do jednolitego rynku. Dlatego wejście do UE jest marzeniem wielu społeczeństw, takich jak ukraińskie, które traktują je jako „żelazną gwarancję bezpieczeństwa” dla swojej suwerenności i niepodległości. Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP w latach 1995-2005, wspomniał o tym, że Polacy najpierw poparli integrację w ogólnokrajowym referendum, a następnie świętowali oficjalne dołączenie do UE.
Jednakże obecność w strukturach europejskich ma dla krajów członkowskich Wspólnoty znacznie szersze znaczenie niż tylko otrzymywanie potężnych dotacji i korzyści z otwarcia granic czy dostępu do jednolitego rynku. Dlatego wejście do UE jest marzeniem wielu społeczeństw, takich jak ukraińskie, które traktują je jako „żelazną gwarancję bezpieczeństwa” dla swojej suwerenności i niepodległości. Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP w latach 1995-2005, wspomniał o tym, że Polacy najpierw poparli integrację w ogólnokrajowym referendum, a następnie świętowali oficjalne dołączenie do UE.
„Obecność w UE to przede wszystkim szansa na utrzymanie niezależności wobec państw trzecich, takich jak Chiny czy Rosja. Polska może dziś, ze swoim potencjałem, proeuropejskim rządem oraz euroentuzjastycznym społeczeństwem, faktycznie współkształtować główne kierunki rozwoju i reform całej Unii. Wspólnota musi się dostosować do dynamicznie zmieniającego się świata i w kilku fundamentalnych kwestiach, takich jak klimat, bezpieczeństwo czy zdrowie, pogłębiać integrację oraz przemawiać jednym głosem” – zauważył prezydent Kwaśniewski.
Podczas konferencji główna część została podzielona na trzy panele, które dotyczyły kolejno: geopolityki, kwestii gospodarczych oraz samorządu. Dyskutowano o wpływie członkostwa na rozwój tzw. Polski lokalnej. Pierwszy panel, prowadzony przez Wojciecha Tumidalskiego, redaktora naczelnego PAP, zgromadził ministra Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, prof. Jerzego Buzka oraz wiceministra Marka Prawdę.
Minister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że obchody 20-lecia Polski w UE nie powinny skutkować zadowoleniem z osiągnięć, lecz motywować do dalszego rozwoju. Mimo osiągnięć, Polska nadal musi nadrobić wiele zaległości, aby osiągnąć poziom rozwoju i zamożności najbogatszych krajów UE.
„Polska mierzy się z jednymi z największych w Europie różnic rozwojowych pomiędzy poszczególnymi regionami, zwłaszcza metropoliami a tzw. prowincją, które koniecznie musimy niwelować. Mamy również wiele do zrobienia także w innych obszarach, jak innowacyjność czy transformacja energetyczna, stanowiąca warunek dla utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki” – podkreślała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Jerzy Buzek, były premier RP, podkreśla konieczność ciągłego budowania świadomości społeczeństwa na temat korzyści z członkostwa Polski w UE. Młodsze pokolenie, niepamiętające czasów przed akcesją do Wspólnoty, może być podatne na populistyczne hasła wzywające do tzw. polexitu. Dlatego liczy na wysoką frekwencję w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby legitymizować zaangażowanie Polski w UE.
„UE jest dzisiaj odpowiedzią na wielkie zagrożenia dla Europejczyków, a polska prezydencja w 2025 roku zdeterminuje działania Unii na następne lata. Dlatego ważne jest, by klasa polityczna i całe społeczeństwo solidnie się do tego zadania przygotowali” – ocenił prof. Jerzy Buzek.
Marek Prawda, wiceminister spraw zagranicznych, zauważył podobnie, że Polacy są jednym z najbardziej euroentuzjastycznych społeczeństw w UE i popierają dalsze rozszerzenie Wspólnoty na wschód.
„Dostrzegam jednak zagrożenie wiążące się z próbami zniechęcenia Polaków do Wspólnoty prowadzonej przez niektóre środowiska. To bardzo ryzykowna gra, bo podobne, niestworzone teorie i mity stały u podstaw ostatecznego opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię – z olbrzymią zresztą szkodą dla tego państwa” – zaznaczył Marek Prawda, wiceminister spraw zagranicznych.
W kolejnych panelach udział wzięli eksperci z różnych dziedzin, w tym ekonomii, finansów, nauki i samorządu. Dyskutowali oni o osiągnięciach Polski i UE w ciągu ostatnich dwudziestu lat oraz o przyszłych wyzwaniach, z jakimi będą musieli się zmierzyć.
Wśród uczestników znaleźli się m.in. prof. Leszek Balcerowicz, b. premier Jan Krzysztof Bielecki, wiceminister finansów Jurand Drop, wiceminister funduszy Jacek Protas, prof. Piotr Wachowiak, prof. Monika Stanny, b. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.
„Członkostwo w UE nie zwalnia nas z obowiązku prowadzenia rozsądnej, przemyślanej polityki krajowej, również w obszarze gospodarki. Przykład Grecji pokazuje, że obecność we Wspólnocie może nie wystarczyć, by uchronić nas przed negatywnymi konsekwencjami błędnych decyzji” – zaznaczył prof. Leszek Balcerowicz.
Podczas konferencji „20 lat Polski w Unii Europejskiej” został zaprezentowany raport, który został przygotowany przez PAP we współpracy z wybitnymi naukowcami. Raport ten stanowi bilans naszego członkostwa w unijnych strukturach i dotyczy takich tematów jak gospodarka, społeczeństwo, wieś, rolnictwo, środowisko, samorządy, edukacja, zdrowie, transport i wyzwania.
Raport przygotowany przez zaproszonych autorów podczas konferencji „20 lat Polski w Unii Europejskiej” skupia się na bilansie naszego członkostwa w unijnych strukturach. Tematy opracowań obejmują gospodarkę, społeczeństwo, polską wieś, rolnictwo, środowisko, samorządy, edukację, zdrowie, transport i wyzwania.
„Dzięki tej publikacji nasi czytelnicy, zarówno polscy, jak i zagraniczni, poszerzą swą wiedzę o Unii Europejskiej, wiążących ją traktatach, dyrektywach i innych aktach prawnych. Dowiedzą się również o doniosłych wydarzeniach i aktywnościach najważniejszych osób i instytucji Wspólnoty, a także działaniach na rzecz poprawy życia w państwach Unii” – napisał we wstępie do raportu Wojciech Tumidalski, redaktor naczelny PAP.
Laureaci konkursu „Inwestycja z perspektywą” 2024, zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP, zostali ogłoszeni podczas wydarzenia. Zwycięzcą okazało się miasto Kalety, a na podium znalazły się także gmina Sobienie Jeziory oraz miasto Puck. Konkurs polegał na wyborze najlepszej samorządowej inwestycji współfinansowanej z Funduszy Europejskich przez internautów.
Projekt „20 lat w UE. Parlament Europejski, a życie Polaków” obejmuje konkurs, raport oraz całą konferencję, które zostały dofinansowane przez Parlament Europejski i realizowane przez Polską Agencję Prasową.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl