Polityka i społeczeństwo

Znamy laureatów konkursu `Inwestycja z perspektywą`

W konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” 40 tys. internautów zagłosowało na najlepszą inwestycję samorządową współfinansowaną z Funduszy Europejskich. Nagrody zostały wręczone 17 kwietnia podczas konferencji z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Miasto Kalety w woj. śląskim zajęło pierwsze miejsce w konkursie za projekt parku tematycznego poświęconemu rybom i wędkarstwu. Ichtiopark powstał w 2015 r. na terenie dawnej fabryki papieru, wykorzystując zbiornik przemysłowy, a na jego realizację miasto otrzymało unijne dofinansowanie z RPO WSL na lata 2007-2013. W lipcu 2019 r. na terenie Ichtioparku powstała także edukacyjna pasieka – oszklony ul pokazowy, gdzie można podpatrywać pszczoły podczas pracy.

„Kalety są najbardziej zielonym miastem Śląska – 80 proc. naszego terytorium stanowią lasy. Zbiornik, który powstał w 2015 r., jest dobrze rozpoznawalny w całej aglomeracji śląskiej. Stał się miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów” – powiedział, odbierając nagrodę, Klaudiusz Kandzia, burmistrz miasta Kalety.

Gmina Sobienie-Jeziory woj. mazowieckie zajęła drugie miejsce dzięki projektowi „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy ul. Duży Rynek na potrzeby rekreacji i wypoczynku”, pomimo swojej niewielkiej, 6-tysięcznej liczby mieszkańców. Skwer został zmodernizowany, podniesione zostały jego walory estetyczne i funkcjonalne, a w 2023 r. na terenie skweru powstała tężnia solankowa wraz z niezbędną infrastrukturą.

Projekt gminy Sobienie-Jeziory woj. mazowieckie, który przyniósł drugie miejsce, skupiał się na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej przy ul. Duży Rynek na potrzeby rekreacji i wypoczynku. Skwer został zmodernizowany, podniesione zostały jego walory estetyczne i funkcjonalne, a w 2023 r. na terenie skweru powstała tężnia solankowa wraz z niezbędną infrastrukturą, co przyniosło gminie uznanie.

Gmina Sobienie-Jeziory zrealizowała inwestycję w ramach poddziałania 19.2 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które wspiera wdrażanie operacji zgodnie ze strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Dofinansowanie pozyskano za pośrednictwem LGD Natura i Kultura.

„Projekt spełnia oczekiwania mieszkańców terenu wiejskiego, którzy zgłaszali potrzebę zagospodarowania zaniedbanego skweru w centrum Sobień-Jezior. Powstało rekreacyjne centrum miejscowości, w którym można spotykać się, posiedzieć, porozmawiać, spędzić chwile z dziećmi i znajomymi” – mówił wójt Kamil Choim.

Miasto Puck w województwie pomorskim zostało nagrodzone trzecią nagrodą za projekt „Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku”, który zakładał rozbudowę infrastruktury portowej, w tym falochronu, pomostu i nabrzeża. Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Projekt ten umożliwił rozwój funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich portu w Pucku, co przyczyniło się do jego ożywienia i modernizacji. Dzięki inwestycji, miasto zyskało nowe możliwości na rynku turystycznym i rybackim, co przyczyniło się do wzrostu lokalnej gospodarki.

„Dla miasta to ważna inwestycja, bo to właśnie w Pucku w 1920 r. odbyły się zaślubiny Polski z morzem przez gen. Hallera. Mnóstwo żeglarzy oddało swoje głosy w konkursie, ale i dla mieszkańców to bardzo istotna inwestycja, bo piękna marina 98 miejsc daje impuls rozwojowy, gospodarczy i społeczny – powstało miejsce spacerowe, rekreacyjne, wszyscy są zachwyceni” – zaznaczyła Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta Puck.

W konkursie zostały także wyróżnione:

  • gmina Górno w woj. świętokrzyskim za realizację podświetlonego napisu „Góry Świętokrzyskie” na zboczu Łysicy, nawiązującego stylistycznie do napisu „Hollywood” w Los Angeles. Wyróżnienie odebrał Przemysław Łysak, wójt Górna.
  • miasto Koło w woj. wielkopolskim za realizację ciepłowni geotermalnej, i w przyszłości do wykorzystania jej w basenach geotermalnych i w ogrodnictwie. Wyróżnienie odebrał Krzysztof Witkowski, burmistrz Koła.
  • gmina Sucha Beskidzka za projekt Multi-Centrum Kultury i Filmu, w którym mieści się m.in. ciesząca się zainteresowaniem biblioteka; średnio co 3 minuty wypożyczana jest tam książka. Wyróżnienie odebrali: Wojciech Gach, dyrektor Biblioteki Suskiej, oraz Grzegorz Wysmołek, dyrektor Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera.

Laureaci nagród i wyróżnień to jednostki samorządu terytorialnego, na których projekt zagłosowało najwięcej internautów w porównaniu z liczbą mieszkańców (dane GUS na 1 stycznia 2023 r.). Głosowanie konkursowe trwało od 5 do 19 lutego. W plebiscycie wzięło udział 40 tys. internautów.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM