Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Szprotawa: Flins – pomnik przyrody, który wita na ziemi szprotawskiej
Polityka i społeczeństwo

Szprotawa: Flins – pomnik przyrody, który wita na ziemi szprotawskiej

Na Dzień Ziemi chcemy zwrócić uwagę na tajemniczy głaz narzutowy o nieznanych rozmiarach, częściowo ukryty w ziemi. Odkryty sto lat temu przez śląskiego botanika Theodora Schube, jest on symbolem ochrony przyrody. Skała została objęta ochroną prawną jeszcze przed II wojną światową, a Schube uznał ją za jeden z najważniejszych pomników przyrody w dawnej rejencji legnickiej.

Aby uzyskać Szprotawską Odznakę Turystyczną, obiekt musi być łatwo dostępny i spełniać określone kryteria jakościowe.

Głaz znajduje się na północnej granicy ziemi szprotawskiej i jest widoczny z drogi wojewódzkiej nr 297 między Długiem a Borowem Wielkim. Jest to również miejsce, w którym znajduje się źródło Potoku Sucha, który jest prawym dopływem rzeki Szprotawy. Skała mogła również pełnić funkcję punktu odniesienia podczas ustalania historycznych granic dystryktów szprotawskiego i kożuchowskiego.

Jeśli chcesz zobaczyć filmową relację na temat Flinsa, to warto sprawdzić ten link: Flins w relacji filmowej

Flins oficjalnie jest największym eratykiem w regionie. Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt imponujący, to jego niezbadana część zalega w ziemi. Jest to ułamany fragment większej skały, a jego pochodzenie jest zupełnie inne niż większości głazów w okolicy. Może to być rzadki porwak lodowcowy, przeniesiony na olbrzymie odległości w czasie ruchu lądolodu. Składa się z granitu, kwarcu oraz być może kryształów. Na jego powierzchni widoczne są ślady dłuta, co może wskazywać na ludzką działalność destrukcyjną. Flins z pewnością jest wart dalszych badań naukowych, aby poznać jego historię i pochodzenie.

W 2019 roku Rada Miejska Szprotawy podjęła decyzję o objęciu ochroną prawną głazu, który został uznany za pomnik przyrody nieożywionej, z inicjatywy Towarzystwa Bory Dolnośląskie. Wkrótce po podjęciu tej decyzji, obok obiektu został umieszczony szyld informacyjny, a także ustawiona ławka dla podróżnych.

Mimo bliskości drogi wojewódzkiej, dostęp do pomnika jest obecnie niemożliwy. W odpowiedzi na te zgłoszenia, proponujemy trasę zastępczą z punktem startowym w Borowie Wielkim lub Długiem. Trasa jest częściowo przejezdna rowerem, ale większość trzeba pokonać pieszo, niekiedy przez niezbyt wygodne odcinki. Rozważamy wprowadzenie Flinsa do grupy obiektów kwalifikowanych do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej i wraz z Nadleśnictwem Szprotawa, stworzenie dogodnego dostępu do pomnika.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version