Biznes i finanse

MAKRO Polska wspiera cele zrównoważonego rozwoju

W bieżącym jubileuszowym roku sieć hurtowni wydała swój pierwszy Raport Niefinansowy Zrównoważonego Rozwoju za rok finansowy 2022/2023, który został opracowany zgodnie z najnowszymi globalnymi wytycznymi Global Reporting Initiative. Raport zawiera szczegółowe informacje dotyczące działań firmy w obszarze środowiskowym, zarządczym i społecznym.

Raport stanowi kompleksowy przegląd sześciu kluczowych obszarów działalności MAKRO, obejmujących: ład korporacyjny i etykę, jakość, ochronę środowiska, redukcję marnowania żywności, kwestie pracownicze oraz zaangażowanie społeczne. Dokument podsumowuje działania podjęte przez sieć w roku finansowym 2022/2023 i prezentuje plany oraz zaangażowanie na przyszłość.

„Premiera pierwszego raportu zrównoważonego rozwoju przypada w szczególnym okresie dla MAKRO. Jubileusz naszej firmy to dobra okazja, aby podsumować działania na rzecz środowiska, społeczności oraz bezpieczeństwa i jakości produktów – mówi Dominik Branny, prezes zarządu MAKRO Polska. – Wiemy, jak ważny jest aspekt zrównoważonego rozwoju dla szerokiej grupy naszych interesariuszy, dlatego chętnie dzielimy się najlepszymi praktykami oraz celami w tym zakresie” – dodaje.

Strategia zrównoważonego rozwoju MAKRO skupia się na trzech filarach: wpływie na środowisko, społeczności i kulturze jakości.

Sieć hurtowni MAKRO podejmuje działania wraz z partnerami, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. W dążeniu do neutralności klimatycznej do 2040 roku, sieć wprowadziła inicjatywy takie jak Freon Exit Program, Energy Saving Program czy Energy Awareness Program, które przyczyniły się do znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii.

Ważnym aspektem dla MAKRO jest dbanie o jakość i kulturę bezpieczeństwa żywności, w które zaangażowana jest cała organizacja. Firma wdrożyła certyfikowany system zgodny z normą ISO 22000 we wszystkich halach oraz w Centrum Wsparcia Biznesu. Sieć regularnie poddaje się kontrolom, zdobywając liczne nagrody, takie jak „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki FOB” czy Biały Listek CSR Polityki 2023. Działania związane z zrównoważonym rozwojem są podejmowane również wobec produktów marki własnej, m.in. poprzez umieszczanie piktogramów recyclingowych na opakowaniach. Od 2012 roku sieć realizuje polityki dotyczące ryb, oleju palmowego i sojowego. W 2022 roku MAKRO zrezygnowała ze sprzedaży jaj klatkowych, trzy lata przed założonym terminem.

Wdrożenie celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania pracowników. Jako odpowiedzialny pracodawca, MAKRO zapewnia stabilne warunki zatrudnienia, inwestuje w stały rozwój umiejętności i kompetencji zespołu poprzez liczne programy szkoleniowe oraz tworzy zróżnicowane środowisko pracy.

MAKRO Polska angażuje się w działania na rzecz społeczności i przedstawicieli branży HoReCa. Należą do nich publikacja ebooka „Zrównoważona restauracja”, organizacja warsztatów przez Akademię Inspiracji MAKRO, spotkania branżowe w ramach cyklu „Szef dla Szefów” oraz program odpowiedzialności społecznej „Polskie Skarby Kulinarne” wspierający lokalne restauracje i promujący kulinarne tradycje kraju. Firma realizuje także projekt „Szef dla Młodych Talentów” skierowany do młodzieży ze szkół gastronomicznych. Współpracuje również z Federacją Polskich Banków Żywności, przekazując ponad 22 185 ton produktów spożywczych od 2016 roku, co przyczyniło się do przygotowania ponad 55 milionów posiłków.

Możesz pobrać raport zrównoważonego rozwoju ze strony: https://gazetki.makro.pl/raport-zrownowazonego-rozwoju-_v86ml_b3zob/page/1


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM