Biznes i finanse

Ministerstwo Finansów: Podsumowanie audytu KSeF (komunikat)

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, podkreślił, że wodór stanowi wielką szansę, ale jednocześnie jest zagadką. W jego opinii, zaletą tej technologii jest brak emisji, jednak niejasne jest jeszcze, jak będzie się ona rozwijać na światowym rynku i czy będzie konkurencyjna w stosunku do innych paliw. Jeśli cena wodoru będzie zbyt wysoka, będzie mu trudno konkurować, natomiast jeśli będzie konkurencyjna, zyska przewagę dzięki swoim ekologicznym walorom.

Ministerstwo Finansów ogłosiło zakończenie zewnętrznego audytu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który wykazał istotne błędy w realizacji projektu.

Nowy harmonogram uruchomienia obowiązkowego KSeF zakłada stopniowe wdrażanie obowiązkowej e-Faktury.

Od 1 lutego 2026 r. KSeF będzie obowiązkowy dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła 200 mln zł w 2025 r., a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Minister finansów Andrzej Domański i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda poinformowali podczas konferencji prasowej o wynikach zewnętrznego audytu KSeF, który ujawnił poważne wady systemu, konieczne do przesunięcia terminu obowiązkowego KSeF.

„System KSeF ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Po przeprowadzeniu audytu okazało się, że system nie jest gotowy do wdrożenia 1 lipca 2024 r. Raport z badania zawierał wiele uwag i zaleceń dotyczących architektury, kodów źródłowych oraz bazy danych. Jako Ministerstwo Finansów jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne funkcjonowanie obrotu gospodarczego, dlatego na podstawie otrzymanych wyników podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu obowiązkowego KSeF. Projekt będzie wdrażany stopniowo, z obowiązkiem dla przedsiębiorców przekraczających wartość sprzedaży 200 mln zł od 1 lutego 2026 r., a dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 r.” – powiedział Andrzej Domański, minister finansów.

Podsumowanie audytu

Audyt ujawnił wiele problemów, z których najważniejszymi są nieprawidłowo zaprojektowana architektura IT, negatywnie wpływająca na różne aspekty systemu, takie jak wydajność, bezpieczeństwo, utrzywalność i rozwój.

Wyniki audytu wykazały wiele błędów i zaniedbań w zarządzaniu projektem. Poprzednie kierownictwo nie sprawowało właściwego nadzoru, a dokumentacja była nieprzejrzysta i niesystematyczna, co negatywnie wpłynęło na realizację projektu.

Od pierwszej połowy 2023 roku obserwowano sygnały o nieprawidłowościach, jednak nie podjęto wówczas odpowiednich działań w celu rozwiązania problemu.

„Na podstawie wyników audytu, postanowiliśmy zbudować architekturę systemową od nowa, powołując zespół specjalistów od architektury IT. Dzięki przeprowadzonym pracom, system będzie niezawodny, bezpieczny i bardziej funkcjonalny.” – oświadczył Marcin Łoboda, Szef KAS.

Zmiany w prawie podatkowym

Po przeprowadzeniu audytu, Ministerstwo Finansów zorganizowało serię spotkań konsultacyjnych, w których wzięło udział około 10 tys. uczestników. Zebrane informacje stanowią podstawę do opracowania nowych przepisów prawnych w zakresie podatków.

W związku z istotnym przesunięciem terminu wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podziale procesu legislacyjnego na dwa etapy. Pierwszy etap, który zakończy się w czerwcu 2024 r., skupi się na wprowadzeniu zmian ustawowych dotyczących określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF oraz przesunięciu terminów dodatkowych odroczeń, takich jak kary za błędy w KSeF, wymóg płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej. Drugi etap będzie poświęcony opracowaniu szczegółowych rozwiązań legislacyjnych.

Marin Łoboda wyraził chęć dalszego prowadzenia konsultacji z przedsiębiorcami, jednocześnie zaznaczając, że pragnie jak najszybciej zakończyć prace nad ostatecznym kształtem systemu, aby zapewnić pewność wszystkim zainteresowanym.

Nauka dla biznesu

Przesunięcie terminu wprowadzenia KSeF ma wpływ na harmonogram planowanych działań informacyjno-edukacyjnych.

„Jesteśmy gotowi do działania. Dotychczas przeszkoliliśmy tysiąc pracowników, a po wakacjach rozpoczniemy pierwsze szkolenia dla przedsiębiorców. W 2025 r. zwiększymy częstotliwość szkoleń, gdy zbliża się termin wdrożenia.” – powiedział Marcin Łoboda.

W każdym urzędzie skarbowym będzie możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji dotyczących darmowego oprogramowania przygotowanego przez resort, takich jak Aplikacja Podatnika, aplikacja mobilna i e-mikrofirma. Dodatkowo, w styczniu 2025 r. planowane jest uruchomienie infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która będzie dedykowana sprawom związanym z KSeF. Wsparcie szkoleń będzie poprzedzone szeroką akcją informacyjną.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę i nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM