Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Bezpieczna Polska w bezpiecznej Europie (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Bezpieczna Polska w bezpiecznej Europie (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza:

Podczas ostatnich 3 miesięcy Premier Donald Tusk odbył 27 spotkań z liderami państw i instytucji europejskich. Odwiedził m.in. Kijów, Brukselę, Berlin, Paryż, Wilno, Pragę i Waszyngton, aby omawiać kwestie bezpieczeństwa i wsparcia dla Ukrainy. Ponadto, liderzy państw i instytucji odwiedzili Warszawę aż 16 razy.

Donald Tusk jest aktywnym graczem na arenie międzynarodowej, angażując się w odbudowę relacji dwustronnych oraz mobilizując do działania w kontekście wojny na Ukrainie. Europa musi priorytetowo traktować kwestie bezpieczeństwa, a my jako jeden z najważniejszych członków rodziny krajów europejskich, musimy być w tym zaangażowani.

Premier Donald Tusk odbył 16 spotkań w Warszawie w ramach ofensywy dyplomatycznej, a pozostałe 11 w stolicach państw europejskich i USA. Spotkał się z prezydentem i premierem Ukrainy, prezydentem Francji, kanclerzem Niemiec, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, premierami Finlandii, Szwecji, Belgii, Kanady, Czech, Węgier, Norwegii, Litwy, Rumunii, USA, Estonii, Luksemburga oraz przewodniczącym Rady Europejskiej. Dodatkowo uczestniczył w spotkaniach Trójkąta Weimarskiego i konsultacjach międzyrządowych między Polską i Ukrainą.

Spotkanie z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem w Warszawie (12 kwietnia)

Spotkanie z premierem Danii Mette Frederiksen w Warszawie (15 kwietnia)

Spotkanie z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunakiem oraz Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Warszawie (23 kwietnia)

Spotkanie z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunakiem w Warszawie (23 kwietnia)

Aktywność międzynarodowa Donalda Tuska w sprawie wsparcia Ukrainy w walce z Rosją

Donald Tusk: Wspieranie Ukrainy w walce z Rosją to kluczowy element bezpieczeństwa Polski i Europy

Donald Tusk podkreśla, że jedynym sposobem na skuteczną obronę Ukrainy jest zjednoczona Europa, a alternatywy brak.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet.

Ponadto, działamy aktywnie w kwestiach obronności Polski poprzez udział w budowie tzw. „żelaznej kopuły” oraz naszych własnych systemów obronnych Wisła, Narew i Pilica.

Podczas spotkania Donalda Tuska z Prezydentem Joe Bidenem z Waszyngtonu padł ważny sygnał – Ameryka zapewniła, że nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce, gdyby była taka potrzeba. Dodatkowo, Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że już w przyszłym roku w Polsce będą stacjonowały brytyjskie myśliwce RAF Typhoon oraz blisko 16 tys. żołnierzy.

Ochrona granic jest kluczowym zagadnieniem dla szefa rządu, który podkreśla konieczność skutecznego kontrolowania terytoriów i granic przez państwa europejskie. Donald Tusk wyjaśnia w swoich rozmowach z partnerami, dlaczego pakt migracyjny w obecnym kształcie jest nie do zaakceptowania dla Polski.

Kontrola granic to dla szefa rządu i państw członkowskich priorytetowy obowiązek. Donald Tusk akcentuje w swoich dyskusjach z europejskimi partnerami, dlaczego obecny kształt paktu migracyjnego jest nie do przyjęcia dla Polski.

Unprecedented EU Funds

Restoring the rule of law in Poland is one of the government’s priorities. As a result of the positive changes taking place in our country, European funds from the National Reconstruction Plan are being unlocked – nearly 137 billion euros, or about 600 billion złoty. The first installment of 27 billion złoty has been received in Poland. This is the largest single transfer in the history of our EU membership.

Trudna sytuacja polskich rolników

Decyzje poprzedniego rządu, polityka unijna i sytuacja na Ukrainie mają negatywny wpływ na sytuację polskich rolników. Premier Donald Tusk podejmuje starania, aby naprawić błędy poprzedników i omawia politykę unijnego Zielonego Ładu z liderami instytucji europejskich. Dzięki jego wysiłkom, Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian korzystnych dla rolników, takie jak większa elastyczność w zakresie spełniania warunków środowiskowych przez państwa członkowskie.

W marcu polski Sejm podjął decyzję o nałożeniu sankcji na import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi do UE. Komisja Europejska poparła tę decyzję i zaproponowała podwyższenie ceł na import do UE zbóż, nasion oleistych i produktów zbożowych z tych krajów.

Informujemy, że komunikaty publikowane na naszej stronie pochodzą bezpośrednio od nadawców i nie są przez nas modyfikowane. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version