Zdrowie i styl życia

Truskawki to ulubione owoce Polaków

Sezon na truskawki rozpoczyna się, a jest to najbardziej oczekiwany gatunek owoców w Polsce. Truskawki cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków, a ich cena w tym roku nie jest wyższa niż w poprzednich latach. Dlaczego truskawki są uznawane za polskie superowoce i dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od tych importowanych? Dowiedz się więcej o tych kwestiach.

Maj zapowiada się wyjątkowo truskawkowo. Owoce z szklarni już są dostępne w sklepach, a przed majówką pojawiły się truskawki z upraw tunelowych. W tym roku już w maju będziemy mogli delektować się truskawkami zebrane z pól. Na Dzień Matki truskawki będą dostępne w każdym sklepie, nawet najmniejszym.

Najpopularniejsze owoce w Polsce

Według badań przeprowadzonych na koniec sezonu 2023, najbardziej lubianym owocem w Polsce są truskawki, które wskazało aż 41% respondentów – o 6 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Na drugim miejscu znalazły się jabłka (34%), a następnie czereśnie (15%), maliny (11%), gruszki (8%), śliwki (7%) i borówki (6%). Wszystkie te owoce silnie kojarzą się z polskim ogrodnictwem.

Szypułka ujawnia prawdę

Wysokie ceny polskich owoców są obniżane przez import z południowej Europy, co sprawia, że są one dostępne w sklepach po niższych cenach. Niestety, truskawki są również często fałszowane jako polski produkt.

Można odróżnić truskawkę importowaną od polskiej po kondycji szypułki. Szypułka importowanego owocu po długiej podróży jest zwiędła, podczas gdy polskie truskawki mają świeżą i zieloną szypułkę, która delikatnie odstaje od owocu i pachnie intensywnie.

„W Polsce zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak i kolor pochodzą od słońca. Importowana jest zbierana „na blado”, tak żeby wytrzymała podróż. Warto być świadomy różnic i cieszyć się lokalnym owocem” – mówi Aldona Radola, producent truskawek.

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Truskawki to ulubiony owoc Polaków. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności. Dowiedz się dlaczego pierwsze owoce nie są droższe niż w ubiegłym roku? Dlaczego truskawki to polskie superowoce? I dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników?

Przed nami wyjątkowo truskawkowy maj. W sieciach dostępne są owoce ze szklarni. Przed majówką pojawiły się truskawki z upraw tunelowych. W tym roku już w maju dostępne będą owoce zbierane na polach. Na Dzień Matki truskawki będą w każdym najmniejszym nawet sklepie.

„Z radością oczekujemy na tegoroczny sezon. Warto kupować polskie owoce dla swoich dzieci. To jest bardzo ważne, to jest przyszłość naszego kraju i przyszłość nas wszystkich” – mówi Agnieszka Leleń, Truskawka od Rolnika, wraz z mężem Michałem laureatka tytułu Truskawkowa Marka Roku 2024.

Wartość żywności sezonowej i lokalnej jest nie do przecenienia. Nie tylko smakuje lepiej, ale także jest zdrowsza. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na spożywanie produktów uprawianych lub wytworzonych w promieniu 160 km od swojego miejsca zamieszkania.

Moda na spożywanie lokalnej żywności nie tylko pomaga zmniejszyć ślad węglowy związany z transportem, ale także sprzyja rozwojowi lokalnych gospodarek. Dlatego warto myśleć globalnie, ale jeść lokalnie.

„Co kluczowe, żeby egzotyczne warzywa i owoce dotarły do Polski, muszą mieć wybite wszystkie bakterie, które się na nich znajdują. W związku z tym – nie mówię, że nie są smaczne – ale na pewno ich właściwości zdrowotne są ograniczone. Dlatego zachęcam do tego, by będąc w Egipcie, spożywać owoce egipskie. Będąc w Kalifornii, spożywajmy kalifornijskie. A jak jesteśmy w Polsce, spożywajmy polskie. Chodzi o taką generalną zasadę” – mówi dr Igor Łoniewski, współpracownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka PAM.

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Truskawki to ulubiony owoc Polaków, a ich popularność w ostatnich latach znacząco wzrosła. Czy pierwsze owoce nie są droższe niż w ubiegłym roku? Dlaczego truskawki to polskie superowoce? I dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników?

Przed nami wyjątkowo truskawkowy maj. W sieciach dostępne są owoce ze szklarni, a przed majówką pojawiły się truskawki z upraw tunelowych. W tym roku już w maju dostępne będą owoce zbierane na polach, a na Dzień Matki truskawki będą w każdym sklepie.

„Sezonowość to szansa byśmy spożywali produkty o jak największej wartości żywieniowo-zdrowotnej i jak największej jakości. Im krótsza jest ta droga od pola do stołu, im bardziej owoce rosną w zasięgu ręki każdego z nas, tym większa w nich koncentracja witamin składników mineralnych i efekt prozdrowotny, a o to nam przecież wszystkim chodzi” – mówi dietetyk Monika Hajduk, członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Przed nami wyjątkowo truskawkowy maj. W sieciach dostępne są owoce ze szklarni. Przed majówką pojawiły się truskawki z upraw tunelowych. W tym roku już w maju dostępne będą owoce zbierane na polach. Na Dzień Matki truskawki będą w każdym najmniejszym nawet sklepie.

„Profesor Samochowiec, jeden z twórców polskiej fitoterapii, zawsze mówił, że powinniśmy spożywać takie zioła, które rosną w miejscu, w którym my żyjemy. Dlaczego? Ponieważ warzywa i owoce, które rosną w Polsce, są odpowiednie dla naszych bakterii. To ciągle zbyt rzadko podawany argument. Bakterie trawią błonnik, który znajduje się w warzywach i owocach. Bakterie, które są w naszej glebie i w naszych jelitach, to rodzaj symbiozy. My jesteśmy lepiej dostosowani do trawienia naszych warzyw i owoców, niż warzyw i owoców egzotycznych” – dodaje dr Łoniewski.

Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu, a truskawka jest wręcz symbolem sezonowości i lata. Według badania, więcej niż połowa (56%) Polaków wskazuje truskawkę jako ulubiony owoc jagodowy, a także czereśnie (45%), maliny (44%), wiśnie (33%), polską borówkę (23%), agrest (20%), czerwoną porzeczkę (18%), czarną porzeczkę (17%), gruszkę (16%), jeżynę (16%), aronię i rokitnik.

Badania pokazują, że owoce jagodowe cieszą się dużą popularnością w Polsce. Truskawka, czereśnie, maliny, wiśnie, polska borówka, agrest, czerwona porzeczka, czarna porzeczka, gruszka, jeżyna, aronia i rokitnik to najczęściej wybierane owoce jagodowe przez Polaków. Sezonowe owoce jagodowe są ważnym elementem letniego krajobrazu w Polsce.

„W Polsce mamy znakomity klimat do uprawy owoców jagodowych. Jest to klimat umiarkowany ciepły przejściowy, który cechują duże amplitudy temperatur dobowych i rocznych. Dni są u nas ciepłe, a noce zimne. Im zawdzięczają truskawki swoje wybarwienie i dużą ilość polifenoli. Intensywna barwa świadczy o ich dużej ilości” – wyjaśnia ekspert Albert Zwierzyński.

Owoce jagodowe produkowane są w ogromnych ilościach na całym świecie, ale nasze wyróżniają się unikalnym smakiem dzięki dużej amplitudzie temperatur rocznych i dobowych. To sprawia, że nasze owoce są uważane za najlepsze w Europie.

Owoce jagodowe – zdrowe i pełne witamin

Owoce jagodowe są uznawane za jedne z najzdrowszych produktów na świecie. Według Serwisu Zdrowie PAP, te sezonowe owoce są niskokaloryczne, ale bogate w składniki odżywcze.

„Truskawki uznawane są za żywność funkcjonalną, czyli wyjątkowo cenne źródło składników odżywczych” – mówi dietetyk Natalia Palmowska. Truskawki są bogatym źródłem antyoksydantów, polifenoli, które wspierają naszą odporność, regenerację pocovidową, działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Są bogate w potas, kwas foliowy i błonnik. Wspierają wchłanianie żelaza, chronią przed niedokrwistością, miażdżycą i zawałem.

Regularne spożywanie pokrojonych truskawek może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Truskawki zawierają więcej witaminy C niż cytrusy, co jest mało znane. Według naukowców z Harvardu, spożywanie filiżanki truskawek co drugi dzień może zmniejszyć ryzyko zawału serca o 1/3.

Wspieramy lokalnych producentów

Najnowsze badania Kantar pokazują, że Polacy coraz bardziej preferują zakup produktów lokalnych i sezonowych. Ponad połowa (60%) respondentów deklaruje, że w nadchodzącym sezonie będzie częściej i więcej kupować polskie owoce i warzywa. Jest to efektem rosnącej świadomości po rolniczych protestach, która skutkuje większą uwagą przy wyborze owoców i warzyw pod względem ich pochodzenia.

„Nadchodząca wiosna, coraz popularniejsza moda na zdrowy styl życia i wybieranie tego, co lokalne oraz protesty rolników – to tylko niektóre z czynników, które wpływają na zwiększenie popularności polskich owoców i warzyw” – komentują eksperci Kantar Polska.

Truskawki są na szczycie listy owoców jagodowych, które klienci planują kupować częściej w sezonie (22% wzrost). Oprócz truskawek, maliny (15%), borówka wysoka (7%) oraz agrest, jagoda kamczacka, jeżyny, porzeczki, aronia, rokitnik i minikiwi również cieszą się rosnącą popularnością.

Kupując truskawki, warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Wybierając te uprawiane lokalnie, nie tylko wspieramy plantatorów, ale także dbamy o środowisko poprzez ograniczenie dalekiego transportu i emisję CO2.

„Rolnicy zafundowali nam narodową refleksję, częściej rozmawiamy o tym, co kupujemy. Poszukujemy tego, co polskie, lokalne, także dlatego, że żywność spoza Unii jest dziś na cenzurowanym. Kantar zapytał Polaków, czy myśląc o tych aspektach i własnych preferencjach, zamierzają w najbliższym czasie kupować częściej niż dotychczas polskie owoce i warzywa? Odpowiedź przeszła nasze oczekiwania. 60% badanych, deklaruje, że chciałaby polskie owoce i warzywa kupować częściej niż dotychczas. To dla nas wszystkich szansa i zadanie” – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM