Wiadomości Polska Biznes i finanse MF: OECD prognozuje powolne ożywienie światowej gospodarki (komunikat)
Biznes i finanse

MF: OECD prognozuje powolne ożywienie światowej gospodarki (komunikat)

Sezon na truskawki rusza, co cieszy wszystkich miłośników tego ulubionego owocu w Polsce. Ich popularność rośnie z każdym rokiem, a ceny pierwszych owoców nie są wyższe niż w poprzednim sezonie. Dlaczego truskawki są polskimi superowocami? Co sprawia, że owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od importowanych odpowiedników? Dowiedz się wszystkiego o najbardziej wyczekiwanym gatunku owoców w Polsce.

Ministerstwo Finansów poinformowało o najnowszym raporcie OECD dotyczącym spadku inflacji i prognozach na kolejne lata.

Raport OECD wskazuje, że inflacja spada szybciej niż przewidywano i prognozuje powrót do docelowego poziomu w 2025 r. w większości gospodarek.

Zdaniem OECD Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać, ale spodziewane jest stopniowe zwalnianie tempa inflacji.

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD, opublikowana 2 maja 2024 r., zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich, w tym Polski oraz wybranych innych państw, pod tytułem „Postępujące ożywienie”.

Prognozy wzrostu PKB

Według najnowszych prognoz OECD, globalny wzrost PKB ma wynieść 3,1 proc. w 2024 r. i przyspieszyć do 3,2 proc. w 2025 r. dzięki silniejszemu wzrostowi realnych dochodów oraz niższym stopom procentowym. Mimo oznak ożywienia gospodarczego, restrykcyjna polityka monetarna hamuje wzrost, a inflacja spada w szybszym tempie niż początkowo przewidywano. OECD przewiduje, że do końca 2025 r. inflacja w większości największych gospodarek powróci do docelowego poziomu.

Mimo mniejszej niepewności prognoz ekonomicznych w porównaniu do ostatnich lat, nadal istnieje ryzyko związane z napięciami geopolitycznymi, zwłaszcza w kontekście konfliktów na Bliskim Wschodzie, które mogą prowadzić do zakłóceń na rynku energetycznym i finansowym, wzrostu inflacji oraz ograniczenia wzrostu gospodarczego. Spodziewany dalszy spadek inflacji może być wolniejszy niż oczekiwano, co może prowadzić do opóźnienia obniżek stóp procentowych, wykazując również słabości sektora finansowego i potencjalne gwałtowne spowolnienie na rynku pracy.

Według OECD konieczne jest utrzymanie restrykcyjnej polityki monetarnej, z możliwością obniżenia stóp procentowych w miarę stabilizacji poziomu inflacji. Polityka fiskalna będzie musiała skutecznie zarządzać rosnącym zadłużeniem, jego obsługą oraz presją wydatkową związaną ze starzejącym się społeczeństwem, zmianami klimatycznymi, wzrostem wydatków na obronność i finansowaniem reform strukturalnych.

Prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce

Według OECD, wzrost realnego PKB w Polsce wyniesie 2,9 proc. w tym roku, przy rosnących płacach realnych i wsparciu fiskalnym dla konsumpcji. Inflacja zasadnicza spada, ale może tymczasowo wzrosnąć do 4,8 proc. pod koniec 2024 r., zanim spadnie do 3,5 proc. w 2025 r. Spodziewa się również stopniowego spadku inflacji bazowej dzięki odporności rynku pracy.

Po spowolnieniu dynamiki inwestycji w 2024 r., uruchomienie nowych funduszy unijnych przewiduje się, że wywoła silne ożywienie inwestycji w 2025 r. Według OECD, w 2025 r. prognozowany jest wzrost PKB o 3,4 proc., choć perspektywy pozostają niepewne. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) pozostaje silny, chociaż wzrost konsumpcji będzie nadal ograniczany przez inflację i wygaszanie wsparcia z budżetu państwa. Wolniejsza niż oczekiwano konsolidacja fiskalna i większe inwestycje mogą stwarzać ryzyko wzrostu inflacji, a eskalacja wojny na Ukrainie może prowadzić do zakłóceń w gospodarce.

OECD zaleca utrzymanie restrykcyjnej polityki monetarnej ze względu na ryzyko utrzymującej się inflacji i niepewność co do dalszych perspektyw gospodarczych. Jednocześnie sugeruje stopniową konsolidację budżetu w ramach strategii średnioterminowej, poprzez ograniczenie wydatków państwowych i wycofanie wsparcia w zakresie energii do końca 2025 roku. Ponadto wskazuje na konieczność uzupełniania niedoborów w umiejętnościach dorosłych, zwłaszcza w zakresie umiejętności cyfrowych, wśród osób starszych, bezrobotnych i o niskich kwalifikacjach.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez ingerencji ze strony PAP SA. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version