Biznes i finanse

MF: Rada Ministrów przyjęła `Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027` (komunikat)

Zapraszamy inwestorów na konferencję zarządu BioMaxima, polskiego producenta wyrobów do laboratoryjnej diagnostyki medycznej i mikrobiologii przemysłowej, która odbędzie się 29 maja 2024 roku o godzinie 9.00. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany raport finansowy za I kwartał 2024, omówiona realizacja strategii, bieżąca sytuacja spółki, podsumowany ubiegły rok oraz udzielane będą odpowiedzi na pytania inwestorów.

Ministerstwo Finansów ogłasza przyjęcie „Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027” (WPFP) przez Radę Ministrów w dniu 30 kwietnia 2024 r. Dokument został przygotowany zgodnie z ustawą o finansach publicznych.

WPFP obejmuje wstępną prognozę kluczowych wskaźników makroekonomicznych i stanowi bazę do opracowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Plan określa cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji.

W planie na lata 2024-2027 nie uwzględniono „Programu konwergencji”, ponieważ aktualne prawo europejskie nie wymaga takiego dokumentu.

Zgodnie z przyjętym scenariuszem WPFP, prognozuje się przyspieszenie wzrostu realnego PKB do 3,1% w 2024 r. (w porównaniu do 0,2% w poprzednim roku) oraz do 3,7% w 2025 r. Prognozy sugerują, że w kolejnych latach wzrost gospodarczy w Polsce utrzyma się powyżej 3%, głównie dzięki malejącej inflacji i inwestycjom realizowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Według unijnej metodyki ESA2010 deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 r. wyniósł 5,1% PKB, co oznacza pogorszenie wyniku o 1,7 pkt. proc. PKB w porównaniu do roku 2022.

Komisja Europejska ogłosiła, że 19 czerwca br. opublikuje raporty rozpoczynające procedurę nadmiernego deficytu wobec państw UE na podstawie danych dotyczących deficytu w 2023 r. W latach poprzednich (2020-23) procedura ta została zawieszona dla całej UE z powodu skutków pandemii Covid-19. Teraz Komisja przedstawi prognozy, dane historyczne i oceni charakter przekroczenia przez deficyt nominalny progu 3% PKB – czy było ono wyjątkowe, tymczasowe oraz czy deficyt pozostał bliski 3% PKB. Oceni również, czy przekroczenie wartości referencyjnej wynikało z innych istotnych czynników, takich jak wydatki na obronność, środki mające złagodzić gospodarcze i społeczne skutki wysokich cen energii, oraz pomoc humanitarna dla osób uciekających z Ukrainy po inwazji Rosji.

Wzrost deficytu w Polsce wynikał głównie z zwiększenia nakładów na modernizację sił zbrojnych oraz działań łagodzących skutki wyższych cen energii. Działania te miały na celu wsparcie gospodarstw domowych, podmiotów wrażliwych i przedsiębiorstw. Dodatkowo kontynuowano pomoc dla obywateli Ukrainy, finansowaną głównie przez Fundusz Pomocy. Przekroczenie progu 3% PKB przez deficyt budżetowy miało w Polsce charakter wyjątkowy.

Według prognoz WPFP, od 2025 r. deficyt ma być stopniowo zmniejszany o 0,5% PKB rocznie. Ze względu na wysokie wydatki militarne, dług sektora mógłby przekroczyć 60% PKB w 2026 r. bez dodatkowych działań konsolidacyjnych. Aby temu zapobiec, rząd planuje przedstawić strategię konsolidacji w ramach nowych zasad zarządzania gospodarczego UE.

Reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej przynosi ze sobą zwiększenie roli niezależnych instytucji fiskalnych w finansach publicznych państw UE. Ich głównym celem będzie udzielanie doradztwa dotyczącego finansów publicznych. W Ministerstwie Finansów obecnie pracujemy nad ustanowieniem Rady Fiskalnej we współpracy z ekspertami Banku Światowego. Planujemy zakończenie projektu w pierwszej połowie bieżącego roku.

W drugim kwartale tego roku planujemy zaproponować dostosowanie reguły stabilizacyjnej wydatków, opisanej w art. 112aa ustawy o finansach publicznych, do zmian w unijnych przepisach budżetowych. Propozycje będą uwzględniały również wnioski z regularnego przeglądu reguły, który prowadzimy we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Planowane prognozy budżetowe na lata 2024-27 dostępne są tutaj: https://www.gov.pl/web/finanse/rada-ministrow-przyjela-wieloletni-plan-finansowy-panstwa-na-lata-2024-2027

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatami publikowanymi w serwisie PAP, które są prezentowane w oryginalnej formie bez zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść (z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe).(PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM