Wiadomości Polska Nauka i technologie Jest już data 13. Nocy w Instytucie Lotnictwa
Nauka i technologie

Jest już data 13. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Noc w Instytucie Lotnictwa to coroczna impreza edukacyjna, która promuje osiągnięcia naukowe w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych. Wydarzenie to gromadzi entuzjastów lotnictwa, kosmosu i inżynierii z całej Polski od ponad 10 lat. Tegoroczna edycja Nocy w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 4 października w godzinach 17:00-23:00. Wstęp jest wolny.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to miejsce, gdzie od prawie 100 lat prowadzone są badania w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych. Wybitni konstruktorzy i naukowcy, tacy jak Tadeusz Sołtyk, odpowiedzialny za stworzenie samolotów TS-8 Bies i TS-11 Iskra, oraz profesor Piotr Wolański, ekspert w dziedzinie silników spalinowych, w tym tych wykorzystujących proces wirującej detonacji, odegrali kluczową rolę w historii światowego lotnictwa i kosmosu. Infrastruktura Instytutu, składająca się z 23 specjalistycznych laboratoriów badawczych i 10 centrów doskonałości, przyciąga uwagę nie tylko naukowców i przedstawicieli biznesu, ale także miłośników lotnictwa.

„Jesteśmy numerem 1 w Polsce pod względem liczby certyfikowanych laboratoriów dla przemysłu lotniczego i obronnego, które znajdują się w jednej lokalizacji. Dysponujemy największym tunelem aerodynamicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, a także największą komorą próżniową w Europie do badań wentylatorów, części wirujących silników lotniczych i turbin przemysłowych. Do tego posiadamy wyjątkowe na skalę europejską Centrum Laboratoryjne Napędów Rakietowych i Satelitarnych czy zaawansowany park maszynowy druku 3D i obróbki CNC” – mówi dr iż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Noc w Instytucie Lotnictwa to największa impreza edukacyjna w Polsce, promująca osiągnięcia naukowe w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych. Wydarzenie to zrzesza entuzjastów lotnictwa, kosmosu i inżynierii z całego kraju. Tegoroczna edycja odbędzie się 4 października w godzinach 17:00-23:00. Wstęp wolny.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to miejsce, w którym od blisko 100 lat prowadzone są badania w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych. Jest to jedna z czołowych instytucji badawczych na świecie, co sprawia, że jest zobowiązana do promocji polskiej nauki i inżynierii. Raz w roku na 6 godzin Instytut zostaje otwarty dla szerokiego grona odwiedzających, zmieniając się w przestrzeń pełną wystawców, pokazów, warsztatów i rozmów o samolotach, dronach i podróżach w kosmos.

„Wszystko to plasuje nas w czołówce instytucji badawczych na świecie, a to sprawia, że czujemy się wręcz zobligowani do tego, by promować dokonania polskiej nauki i zawody inżynieryjne. Dlatego też raz w roku na 6 godzin nasz Instytut zostaje otwarty dla szerokiego grona odwiedzających. Tym samym zmienia się w przestrzeń pełną wystawców, pokazów, warsztatów i rozmów o samolotach, dronach i podróżach w kosmos” – dodaje dr inż. Paweł Stężycki.

13. Noc w Instytucie Lotnictwa – nauka poprzez zabawę

Noc w Instytucie Lotnictwa to ważne wydarzenie edukacyjne, które stało się stałym punktem w kalendarzu polskich imprez lotniczych. Dotychczasowe edycje zgromadziły ponad 400 tysięcy miłośników technologii lotniczych, w tym bezzałogowych statków powietrznych i osiągnięć inżynierów w podróżach kosmicznych.

„Znaczącą grupę dotychczasowych odwiedzających stanowią dzieci i młodzież. Dlatego też, analogicznie do ubiegłych edycji, w ramach 13. Nocy w Instytucie Lotnictwa odbędą się warsztaty, pokazy i zwiedzanie wybranych laboratoriów, wystawy samolotów i śmigłowców. Nauka przez zabawę, spotkania z pilotami, którzy zarażają swoją pasją, to tylko przykładowe elementy składające się na tegoroczną edycję imprezy. Jej niezwykłą wartością jest to, że zaczyna się tuż przed zachodem słońca” – mówi dr inż. Paweł Stężycki.

Noc w Instytucie Lotnictwa od lat przyciąga tłumy. W ciągu jednej nocy ponad 200 wystawców, w tym instytucje naukowe i badawcze z Sieci Badawczej Łukasiewicz, prezentuje swoje osiągnięcia w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych, a także studenckie koła naukowe.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version