Polityka i społeczeństwo

KPRM: Premier: Potrzebujemy dziś pełnej mobilizacji i przemyślanego patriotyzmu (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że Premier Donald Tusk spotkał się z weteranami – żołnierzami 2. Korpusu Polskiego przed zbliżającą się 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino. Premier nawiązał także do dzisiejszego zamachu na Premiera Słowacji, podkreślając, że „Polska, Europa i świat znalazły się znowu na dramatycznym rozstaju dróg”. Dlatego potrzebujemy pełnej odpowiedzialności za ojczyznę.

Spotkanie z weteranami II Wojny Światowej

W ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, premier Donald Tusk spotkał się z 6 weteranami II Wojny Światowej, którzy będą członkami delegacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Podczas spotkania w KPRM, Donald Tusk wyraził swoją wdzięczność za poświęcenie i odwagę, które okazaliście w najtrudniejszych czasach dla Rzeczpospolitej. Podkreślił, że wasze świadectwo będzie miało długotrwały wpływ na kolejne pokolenia. Jego słowa oznaczały, że wasza służba pod Monte Cassino jest dowodem, że nadal jesteście oddani ojczyźnie, i życzył, aby tak było jak najdłużej.

Szef rządu wyraził nadzieję, że obecność weteranów II Wojny Światowej będzie inspiracją dla całej Polski i Europy, aby pokazać, że Polacy są gotowi naśladować ich w odwadze i poświęceniu, które okazali światu 80 lat temu.

Donald Tusk zachęcał do tego, aby obecność każdego z nas była symbolem pamięci o służbie dla ojczyzny. Podkreślił, że trzeba być zawsze gotowym i czujnym, ponieważ wolność i niepodległość nie są rzeczą stałą, którą otrzymaliśmy na zawsze.

Podczas II Wojny Światowej, żołnierzom 2 Korpusu Polskiego powierzono trudne zadanie na froncie włoskim – zdobycie wzgórz Monte Cassino. Po zaciętej bitwie 18 maja 1944 roku, polska flaga triumfowała nad niezdobytą dotąd twierdzą.

Atak na Premiera Słowacji

Szef rządu również odniósł się do informacji, która wstrząsnęła dzisiaj nie tylko Europą – Premier Słowacji Robert Fico został zaatakowany strzałami po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova.

Donald Tusk stwierdził, że zamach ten jest dowodem na to, że wiara w erę pokoju i bezpieczeństwa była iluzją, która nie wymagała poświęceń i bohaterstwa.

Polityk podkreślił, że Polska, Europa i cały świat stoją obecnie przed dramatycznym wyborem. Codziennie jesteśmy świadkami przemocy i agresji, a na wschodniej granicy toczy się krwawa wojna – ostrzegł szef rządu.

Szef rządu podkreślił, że w obecnych czasach potrzebujemy pełnej mobilizacji i głębokiego patriotyzmu, które wymagają codziennego bohaterstwa oraz wiary w ojczyznę.

Donald Tusk wyraził przekonanie, że ojczyzna jest warta każdego wysiłku, a każdy z nas powinien w nią wierzyć.

Pełna treść komunikatu dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/premier/premier-potrzebujemy-dzis-pelnej-mobilizacji-i-przemyslanego-patriotyzmu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM