Nauka i technologie

Nowe technologie są niezbędnym elementem systemu kaucyjnego

Bez wprowadzenia nowych technologii, system kaucyjny w Polsce nie będzie skuteczny, a poziomy recyklingu pozostaną niewystarczające – powiedział Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. rozwoju Czysta Polska Recyklomaty. Podkreślił, że innowacyjne urządzenia do recyklingu muszą być dostarczone przez firmy, a administracja musi zapewnić odpowiednią legislację i edukację społeczeństwa w tym zakresie.

W trakcie dyskusji na temat „technologii w służbie ochrony środowiska” podczas debaty producentów maszyn RVM w Centrum Prasowym PAP, eksperci zaznaczyli, że wkrótce w Polsce zacznie obowiązywać ustawa kaucyjna. Jej celem jest zachęcenie Polaków do oddawania plastikowych i metalowych opakowań po napojach do specjalnie przygotowanych inteligentnych koszy – tzw. recyklomatów, w zamian za zwrot wcześniej zapłaconej kaucji.

„Dziś jeszcze wielu rzeczy nie wiemy, dlatego czekamy na akcję edukacyjną o działaniu systemu kaucyjnego, o urządzeniach zbierających, czy np. myć opakowania przed wrzuceniem do recyklomatu, czy nie. Swoją drogą nie trzeba myć całych opakowań, wystarczy, żeby czysty był kod kreskowy, który posłuży do rozpoznania zwracanego opakowania” – wyjaśnił.

Paweł Skwarczowski zauważył, że pół roku to zbyt krótki okres na przygotowanie infrastruktury o odpowiednim zasięgu oraz na edukację społeczeństwa w obsłudze systemu kaucyjnego.

Dodał, że konieczne jest rozpoczęcie edukacji Polaków jak najwcześniej, nie odkładając tego na okres po wakacjach. Zauważył również, że istotne jest uzupełnienie braków w otoczeniu prawnych.

Podczas rozmowy uzgodniono, że wykorzystanie maszyn RVM przyniesie większe korzyści niż ręczna zbiórka. Specjaliści zauważyli, że na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń do zbierania opakowań po napojach, które działają podobnie.

„Doświadczenia innych państw pokazują, że o powodzeniu systemu kaucyjnego decydują dwie kwestie: wysokość kaucji i wygoda zwrotu” – podkreślił Skwarczowski.

Firma Czysta Polska Recyklomaty postawiła sobie za cel stworzenie innowacyjnego rozwiązania, które ułatwi codzienną segregację i odzysk surowców wtórnych, przyczyniając się do redukcji odpadów i ochrony środowiska.

Jego celem jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania, które ułatwi codzienną segregację i odzysk surowców wtórnych, przyczyniając się do redukcji odpadów i ochrony środowiska. Firma Czysta Polska Recyklomaty zwróciła na to uwagę.

„We współpracy z Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny udało nam się stworzyć rewolucyjne urządzenie, które poza standardowymi opcjami rozliczenia kaucji (takimi jak bon do wykorzystania w sklepie), jako pierwsze na rynku będzie oferować użytkownikom zwrot na konto bankowe bez konieczności podawania jego numeru czy posiadania przy sobie karty bankomatowej” – powiedział ekspert.

„Naukowcy opracowali algorytm, który pozwoli zakodować dowolny numer konta bankowego za pomocą kilku słów. Mówiąc bardziej obrazowo, będzie wyglądało to w taki sposób, że podczas zwrotu butelki przy recyklomacie wystarczy powiedzieć na przykład ciąg trzech określonych słów i kaucja automatycznie trafi na nasze konto, bez podawania innych danych czy np. przykładania karty lub telefonu, które pozwolą urządzeniu połączyć klienta z jego kontem” – wyjaśnił Skwarczowski.

„Umożliwi też nieletnim oraz seniorom bezproblemowe korzystanie z systemu kaucyjnego, dla których obsługa standardowego recyklomatu może być pewnym utrudnieniem” – wskazał.

„Recyklomaty pojawiają się głównie w sklepach, dużych sieciach handlowych, tymczasem w mniejszych miejscowościach i gminach wiejskich nie ma wielkopowierzchniowych sklepów. Dlatego stworzony w Poznaniu recyklomat jest maszyną uniwersalną. Będzie można go zaprogramować zgodnie z życzeniem klienta do dużej sieci sklepów, kilku małych sklepów zlokalizowanych w mniejszej miejscowości, a także jako lokalny punkt niezależny od sieci handlowych, np. przy szkołach, ośrodkach sportowych i boiskach” – wyjaśnił.

Koncepcja opiera się na wykorzystaniu trzech lub czterech indywidualnie dobranych słów w formie haseł głosowych.

Rozwiązanie to zapewnia wygodę użytkowania i wysoki poziom bezpieczeństwa, eliminując potrzebę korzystania z karty bankomatowej czy telefonu komórkowego.

Firma Skwarczowskiego stawia nie tylko na innowacje techniczne, ale także na szeroki dostęp do urządzeń.

Automaty umieszczone na codziennej ścieżce życia umożliwią zwrot pustych opakowań i odzyskanie kaucji, co stanie się częścią rutyny, zwiększając regularność i skuteczność zbiórki.

„Wszędzie tam, gdzie ludzie spożywają napoje, poprzez ustawienie w pobliżu recyklomatu możemy wpłynąć na ich decyzję o oddaniu opakowania do recyklingu, a nie wyrzuceniu do kosza” – wskazał.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM