W kwietniu b.r. odbyło się spotkanie Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej z ministrem zdrowia Izabelą Leszczyną, gdzie omawiano m.in. refundację badań molekularnych w diagnostyce nowotworów. Według pracowników resortu zdrowia, planowane jest zrealizowanie tego tematu do końca 2024 roku.
„Jako optymistka trzymam się tego, że po pierwsze w niedługim czasie otrzymamy pełną informację co się dzieje ze wszystkimi wnioskami, które były w tej sprawie złożone i jednocześnie trzymam się też tej nadziei, że diagnostyka molekularna dla pacjentów onkologicznych będzie w pełnej ofercie do końca bieżącego roku” – mówi Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
Szybka diagnoza nowotworów jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Diagnostyka molekularna, obecnie standard w większości krajów europejskich, pozwala na szybkie przyjęcie pacjentów onkologicznych i personalizację terapii.
Wprowadzenie diagnostyki molekularnej jako standardowej procedury diagnostycznej w przypadku nowotworów umożliwi szybsze leczenie i zastosowanie spersonalizowanych terapii dla pacjentów onkologicznych w Europie.
Według prezesa Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, wcześniejsza diagnoza poprzez diagnostykę molekularną oraz precyzyjne leczenie pacjentów onkologicznych jest bardziej ekonomiczne dla systemu opieki zdrowotnej niż leczenie zaawansowanego nowotworu.
„Jeżeli pacjent nie jest odpowiednio szybko zdiagnozowany, dłużej czeka na rozpoczęcie leczenia, a ponieważ leczenie bez badań molekularnych nie może być dobrze dopasowane, ścieżka terapeutyczna pacjenta bardzo się wydłuża. W raku nie ma na to czasu” – zaznacza Dorota Korycińska.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl