Fundacja Bakala ogłasza uruchomienie nowej edycji programu Achilles Data, skierowanego do młodych dziennikarzy. Program składa się z dwóch etapów: jesiennych wykładów oraz praktycznej pracy pod nadzorem mentora. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z pracą dziennikarza oraz zdobycia cennych umiejętności, takich jak przeprowadzanie wywiadów i podstawy dziennikarstwa śledczego.
Od ośmiu lat Fundacja Bakala organizuje ceniony program dziennikarski, który jest otwarty dla studentów z Czech, Słowacji, Polski i Węgier. Uczestnicy zdobędą praktyczne doświadczenie zawodowe oraz niezbędne umiejętności do realizacji przyszłych projektów. Projekty zakończone sukcesem w ramach programu Achilles Data mają również wyjątkową szansę na publikację w jednym z partnerskich mediów programu.
Program jest przeznaczony dla studentów z różnych kierunków studiów licencjackich i magisterskich, takich jak dziennikarstwo, nauki o mediach, nauki polityczne, prawo, studia międzynarodowe, informatyka i wiele innych.
„Wierzymy, że w każdej dziedzinie może kryć się talent do dziennikarstwa – mówi Václav Pecha, dyrektor Fundacji Bakala. – Achilles Data daje studentom unikalną szansę na doświadczenie zawodu dziennikarza. Dodatkowo program pozwala im nawiązać kontakty z profesjonalistami z branży i budować podstawy przyszłej kariery”. Uczestnicy zdobędą kluczowe umiejętności dziennikarskie pod kierunkiem doświadczonych mentorów. Będą uczyć się, jak weryfikować i znajdować dane i fakty, pisać angażujące analizy, przestrzegać etyki dziennikarskiej oraz zarządzać pracą zespołową. Następnie wykorzystają zdobytą wiedzę w pracy grupowej nad różnymi przypadkami lub tematami.
Wcześniejsze projekty w ramach tego programu koncentrowały się na analizach o istotnym znaczeniu społecznym. Uczestnicy badali różne aplikacje społecznościowe oraz związane z nimi zagrożenia społeczne. Ponadto, analizowali kwestię legalizacji kratomu i propozycję dostaw „zielonej energii” z Azerbejdżanu. Wyniki ich badań były opublikowane w mediach takich jak Deník N, Ekonom oraz na stronie Fundacji Stop Korupcji.
Program przyjmuje aplikacje od 29 maja do 30 września. Kurs jest bezpłatny i obejmuje koszty podróży i zakwaterowania dla uczestników spoza Pragi. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Fundacji Bakala – Program Achilles Data.
Projekt Achilles Data, zorganizowany przez Fundację Bakala we współpracy ze słowacką fundacją Zastavme korupciu i przy wsparciu Ambasady USA w Czechach, ma na swoim celu walkę z korupcją. Partnerem projektu jest Centrum Śledcze Jána Kuciaka, założone przez absolwenta kursu Achilles Data – słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka.
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl